Աշխարհում 13:20 27/08/2015
Էկվադորը ՕՊԷԿ անդամ երկրներից առաջինն է, որ սկսել է նավթ վաճառել ի վնաս իրեն: Այս մասին հայտնում է «Գազետա» էլեկտրոնային պարբերականը` հղում անելով «Բլումբերգ» գործակալությանը:
Էկվադորը ՕՊԷԿ-ում զբաղեցնում է նախավերջին հորիզոնականը նավթի արդյունահանման տեսանկյունից: Հուլիս ամսվա դրությամբ մեկ օրվա արդյունահանումը կազմել է 538 հազար բարել: Էկվադորը արդյունահանում է Orient տեսակի նավթ, որի մեկ բարելի արժեքը 39 դոլար է, իսկ օգոստոսի 26-ի դրությամբ էկվադորյան նավթի մեկ բարելի արժեքը կազմել է 36.67 դոլար:
Ինչպես հայտնում է Էկվադորի նախագահ Ռաֆաել Քորրեայի պաշտոնական կայքը նման որոշման նախագահը հանգել է այն բանից հետո, երբ ՕՊԵԿ անդամ մյուս երկրները, այդ թվում ՝ Ալժիրը, Վենեսուելան, Լիբիան հայտարարել են կազմակերպությունում արտակարգ քննարկում անցկացնելու մասին:
Իսկ ահա ՕՊԷԿ անդամ երկրների շարքում գերակա դիրք ունեցող Սաուդյան Արաբիան ոչ մի կերպ չի արձագանքել այդ հայտարարություններին:

Экономика 14:03 27/08/2015
Эквадор – первая страна из членов Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК), которая начала торговать нефтью себе в убыток. Об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на президента Рафаэля Корреа.
Как передает «Газета.Ru», страна занимает предпоследнее место по объемам добычи нефти в картеле. Ежедневный объем добычи по итогам июля составлял 538 тыс. баррелей в сутки. Добыча одного барреля нефти марки Oriente, которым торгует Эквадор, оценивается в $39, а рыночная стоимость эквадорского барреля на 26 августа составляла всего $36,67 за баррель.
Агентство отмечает, что заявление Корреа последовало после того, как другие члены ОПЕК, включая Ливию, Венесуэлу и Алжир, заявили о необходимости экстренного совещания картеля.