Տնտեսություն 14:59 28/08/2015
Արևմտյան Աֆրիկայից նավթի մատակարարումների մեծացման հետ կապված կնվազեն եվրոպական տարբեր երկրներում Ադրբեջանից գնվող Azeri Light և CPC Blend նավթի վաճառքի ծավալները: Այս մասին հայտնում է ամերիկյան Platts անկախ տեղեկատվական գործակալությունը, որը էներգետիկ արդյունաբերության վերաբերյալ ամենահեղինակավոր տեղեկատվական աղբյուրներից մեկն է աշխարհում:
Հաշվի առնելով Ասիայում Արևմտյան Աֆրիկայի նավթի պահանջարկի նվազումը և փոխադրման առավել հարմար երթուղին` եվրոպական նավթավերամշակող ընկերությունները որոշել են չմշակված նավթի լրացուցիչ մատակարարումներ ընդունել Նիգերիայից և Անգոլայից: Միայն սեպտեմբեր ամսին նախատեսվում է 50 մլն բարել չմշակված նավթի մատակարարում (օրական մոտ 1,6 մլն բարել):
Նավթի այս չնախատեսված հոսքն իր հերթին փոխել է նավթի վերջնական օգտատերերի պահանջարկը, ինչը հանգեցրել է ադրբեջանական Azeri Light նավթի տեսակի պահանջարկի նվազմանը:
Չորեքշաբթի CIF պայմաններով մատակարարվող ադրբեջանական նավթի բեռը գնահատվել էր մեկ բարելի դիմաց Brent+1,70 դոլար, այսինքն` ադրբեջանական նավթի և Brent նավթի գնի տարբերությունը նախորդ մակարդակից մեկ բարելի համար կազմել էր 2,30 դոլար, հասնելով 44,34 դոլարի:
Փորձագետների կարծիքով՝ նման իրավիճակը զարգանում է համաշխարհային շուկաներում առաջարկի շարունակական աճի հետևանքով՝ նույնիսկ այն դեպքում, երբ Իսրայելից հետո Եվրոպան նույնպես հրաժարվում ադրբեջանական նավթից՝ պահանջարկը չի մեծանում: Մասնավորապես, նվազել է Արևմտյան Աֆրիկայում Հնդկաստանի կողմից նավթի գնման ծավալները, որը սովորաբար ներմուծում էր ամսական մոտ 8­12 մլն բարել: Նվազել է նաև նավթի պահանջարկը Չինաստանում, որը սովորաբար գնում էր արդյունահանվող անգոլական նավթի մոտ 40­50 տոկոսը:
Նավթի առևտրով զբաղվողները հայտնում են, որ արեմտյան Աֆրիկայում նավթի մնացած մասը նույնպես կգնեն եվրոպացիները: Փորձագետների կարծիքով` Անգոլան և Նիգերիան սեպտեմբերին հարկադրված կլինեն իրենց հայացքն ուղղել Եվրոպային: Նման թվով այլընտրանքային աղբյուրների դեպքում նավթի գներն անշեղորեն կիջնեն, գտնում են Platts գործակալության վերլուծաբանները:
Մի քանի օր առաջ The Financial Times թերթն արդեն հայտնել էր մայիսի սկզբից մինչև օգոստոսի 11­ը Իսրայելի կողմից իրաքցի քրդերից 19 մլն բարել նավթ գնելու մասին, որի արժեքը համաշխարհային գներով կազմել է գրեթե 1 մլրդ դոլար: Ինչպես հայտնի է, Իսրայելն ավելի վաղ նավթը հիմնականում գնում էր Ադրբեջանից, Ղազախստանից և Ռուսաստանից: Իսկ այժմ 3,5 ամիս առաջ ավելին քան երեք քառորդով ապահովել է իրեն քրդական նավթով:
Այսպիսով, համաշխարհային շուկայում նավթի գերավելցուկը բերել է նրան, որ Իսրայելից հետո Եվրոպան նույնպես կրճատում է Ադրբեջանից նավթի գնումները:

In the world 16:41 28/08/2015
Mediterranean sweet crude differentials are expected to slide in September, market sources said, as an increase in crude flow from West Africa is expected to displace regional refinery demand for grades like Azeri Light and CPC Blend, according to Platts, a leading global provider of energy, petrochemicals, metals and agriculture information
Buoyed by weak demand for West African crudes from Asia and attractive freight, European refiners have picked up additional cargoes from both Nigeria and Angola in September, traders said.
Market sources estimate there has been around 1.6 million b/d of West African grades headed to Europe for September, on track for 50 million barrels for the month.
This expected inflow of crude has, in turn, displaced end-user demand for short-haul grades, contributing to recent downturns in differentials, particularly for Azeri Light.
On Wednesday, Aframax cargoes of Azerbaijan's distillate-rich crude, basis CIF Augusta, were assessed at Dated Brent plus $1.70/barrel, down from $2.30/b just two weeks ago.
"What I've seen throughout the September trading cycle, compared to August, is that [crude] supply has kept growing while [end-user] demand hasn't," a crude trader said. "I'm particularly worried by the dynamic in the East, as that market has been weak. A lot of Eastern tenders that usually take Atlantic Basin oil are now awarding for Eastern crude grades...so Europe has to absorb the bulk of those local programs."
West African crude grades, because of their proximity, have been pointing increasingly towards Europe.
"We've seen less of a demand from India," said one crude trader. Between 8-12 million barrels per month usually heads to India in tenders but refiners took fewer WAF cargoes into tender in September.
For example, Mangalore Refinery and Petrochemicals Limited (MRPL) did not take WAF barrels in its most recent tender, opting for Latin American crude.
A slowdown in China, based on oversupply of products as well as poor refining margins in the country has also depressed demand for Angolan crude, which typically sees 40-50% of its monthly program going to Chinese buyers.
"My feeling is bearish, what we saw in September with Chinese demand slowing down - they bought two-thirds of Angola in August and only half the program in September," said one trader, adding that he thought European buyers would pick up the slack left in the market by China.
With fewer options than normal, most sellers are concentrating on Europe for remaining September barrels as well as the newly-released October programs for both Angola and Nigeria, said trading sources. "Nigeria has to move to Europe - as it has been doing," said one trader. "But it is a competitive market with the Med and North Sea."
Traders said the impact this extra volume is likely to have on differentials in Europe is likely to remain bearish, even as refinery margins continue to hold.
"Margins are positive and good [in Europe], but there are just too many alternatives," a crude trader said. "[Refiners] have been seeing lower and lower flat prices, which is good, but when there are so many different crude alternatives to choose from, the prices just have to go down”
The Financial Times reported a few days ago that Israel, which used to buy oil from Azerbaijan, Russia and Kazakhstan, has purchased 19 million barrels of Kurdish oil from early May to August 11, which is equivalent to a roughly 77 percent of Israeli demand.