Ռուսաստանի տնտեսության վերաբերյալ կանխատեսումները վատացել են
Գերմանական Deutsche Bank-ի մասնագետները Ռուսաստանի տնտեսության աճի վերաբերյալ կանխատեսումները վատացրել են, հաղորդում է «Ռոսբալտ» գործակալությունը:
Ինչպես նշված է գերմանական բանկի կողմից հրապարակված զեկույցում` ՌԴ ՀՆԱ-ն ընթացիկ տարում կունենա անկում 3,8%-ի չափով: Ավելի վաղ մասնագետները կանխատեսում էին տնտեսության անկում 3,3%-ի չափով: 2016թ-ին ռուսական տնտեսության նակումը կկազմի 1,2%, իսկ 2017թ-ին` վերլուծաբանները կանխատեսում են չնչին աճ` 0,4%-ի չափով:
Ավելի վաղ կատարված կանխատեսումների շտկումը մասնագետները բացատրում են համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում արձանագրված կտրուկ տատանումներով, ինչպես նաև նավթի գնի տատանումներով: Ինչպես նշված է հաշվետվության մեջ` ռուսական տնտեսությանը չափազանց զգայուն է էներգակիրների ցածր գների նկատմամբ:
Ռուսական տնտեսության վերաբերյալ իրենց կանխատեսումները վատացրել են նաև Bank of Amerika-ի մասնագետները: Ֆինանսական կազմակերպության հրապարակած զեկույցում ասվում է, որ ընթացիկ տարվա ավարտին Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն կունենա 3,7% անկում, չնայած նախորդ կանխատեսման մեջ խոսվում էր 2,8% անկման մասին:

Экономика 14:39 01/09/2015
Как говорится в докладе организации, ВВП России в текущем году покажет отрицательную динамику на уровне 3,8%. Ранее эксперты банка прогнозировали спад этого показателя на 3,3%. В 2016 году спад российской экономики составит 1,2%, а уже в 2017 году аналитики предсказывают небольшой рост на уровне 0,4%.
Корректировку прогнозов эксперты объясняют скачками на мировых финансовых рынках, а также колебаниями цен на нефть. Как отмечается в докладе, российская экономика очень чувствительна к низким ценам на энергоносители.
Свой прогноз по российской экономике ухудшил в понедельник также Bank of America. В докладе финансовой организации говорится, что по итогам текущего года спад ВВП России должен составить 3,7%, хотя в первоначальном прогнозе предполагалось снижение на 2,8%. Скорректировали аналитики банка и прогноз на 2016 год. Рост ВВП, по их мнению, ожидается на уровне 0,3% против 1,1% в предыдущем анализе.