Իրավունք 16:36 03/09/2015
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձի դեպքի առթիվ:
2015թ. սեպտեմբերի 2-ին՝ ժամը 21։30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական սահմանագծի ադրբեջանական մարտական դիրքերից ազգային ատելության շարժառիթով, ապօրինաբար, դիտավորությամբ կյանքից զրկելու նպատակով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից կրակոցներ են արձակվել Տավուշի մարզի Կոթի գյուղի ուղղությամբ, որոնց հետևանքով տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել նշված գյուղի բնակիչներ Ն.Պետրոսյանը և Ռ.Թումանյանը և տեղափոխվել բժշկական կենտրոն:
ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, Ն.Պետրոսյանի մոտ ախտորոշվել է պարանոցի, մեջքի, վերջույթների շրջանի բազմաթիվ հրազենային բեկորային վնասվածքներ, իսկ Ռ.Թումանյանի մոտ՝ ձախ ստորին վերջույթի հրազենային բեկորային վերք: Ն.Պետրոսյանը և Ռ.Թումանյանը ճանաչվել են տուժող:
Նշանակվել են դատաբժշկական, պայթյունատեխնիկական փորձաքննություններ, առգրավվել են Ռ.Թումանյանի և Ն.Պետրոսյանի՝ այդ պահին նրանց հագին եղած հագուստները:
Փաստի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 13-րդ կետերով: Կատարվում է նախաքննություն:

Право 19:33 03/09/2015
По факту попытки убийства жителей приграничного села Коти Тавушской области Армении соответствующее управление Следственного комитета РА возбудило уголовное дело по признакам пп. 1, 6 и 13 ч.2 ст.34-104 УК РА («Попытка убийства двух или более лиц по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма, совершенное способом, опасным для жизни многих людей»). Об этом сообщает пресс-служба СК РА, отмечая, что ведется предварительное следствие, назначены ряд экспертиз.
Напомним, ВС Азербайджана ночью 2 сентября продолжили обстреливать приграничные села Тавушской области Армении, в результате чего ранения получили 2 мирных жителей села Коти – мать и сын. Назик и Размик Туманяны были доставлены в медцентр Ноемберяна. «Их состояние на данный момент оценивается как хорошее, их жизни ничто не угрожает», – сообщил ранее Panorama.am староста села Феликс Меликян.
В СК Армении возбуждено дело по факту обстрела ВС Азербайджана приграничного села Неркин Кармирахбюр