Սերժ Սարգսյանը Կասպրչիկի հետ քննարկել է վերջին օրերին սահմանին տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակի հետ կապված հարցեր:
Երկուստեք մտահոգություն է հայտնվել շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախակի դարձած դեպքերի կապակցությամբ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված միջադեպերի քննության մեխանիզմի շուրջ համաձայնության հասնելը՝ ընդգծելով, որ դա հնարավորություն կընձեռի խուսափել իրավիճակի նման սրացումներից և մարդկային կորուստներից։ Նա նաև դրական է գնահատել նման իրավիճակներում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումների հաճախակիացումը:
Անդրադարձ է եղել նաև ս.թ. սեպտեմբերի 3-ից 6-ը անցկացվող «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին և դրանց նպատակին:

Politics 13:52 05/09/2015
Armenian President Serzh Sargsyan received today, on September 5, Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk, the presidential press service said.
The interlocutors discussed issues concerning the situation in the past few days on the Armenian-Azerbaijani state border and the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan.
S. Sargsyan and A. Kasprzyk expressed concern over ceasefire violations that intensified along the line of contact.
Serzh Sargsyan stressed the importance of reaching an agreement on the introduction of OSCE Minsk Group Co-Chairs’ proposed mechanisms to investigate incidents. This will allow avoiding such escalations and human losses, the president said. He positively assessed the fact that the Office of Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office conducts monitoring more frequently.
The interlocutors touched upon ‘Shant-2015’ command and staff drills being held in Armenia on September 3-6 and their aims.