Քաղաքական 19:19 14/09/2015
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Տաջիկստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Տաջիկստանի Նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Երկու պետությունների ղեկավարները քննարկվել են Հայաստանի և Տաջիկստանի միջև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցները, մասնավորապես, անդրադարձել են քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտերում, ՀԱՊԿ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանը, երկկողմ կապերի հետագա ամրապնդման ու փոխշահավետ ծրագրերի իրագործման հնարավորություններին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ երկու ժողովորդների բարեկամությունը և Հայաստանի ու Տաջիկստանի միջև փոխըմբռնման և հարգանքի առկա մակարդակը ամուր հիմք են` համատեղ ջանքերով զարգացնելու և խորացնելու միջպետական հարաբերությունները, սերտացնելու միջխորհրդարանական կապերը, հեռանկարային նախագծերով հարստացնելու հայ-տաջիկական համագործակցության տնտեսական օրակարգը:
Էմոմալի Ռահմոնը ողջունել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ընդգծել, որ Տաջիկստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ շարունակելու զարգացնել ավանդական բարեկամական հարաբերությունները, խորացնել կապերը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում: Միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման և տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման տեսանկյունից Նախագահ Ռահմոնը կարևորել է երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, որը, նրա համոզմամբ, կնպաստի նաև առևտրաշրջանառության ծավալների աճին:
Հայաստանի և Տաջիկստանի միջև հարաբերությունների զարգացման և բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման տեսանկյունից երկուստեք կարևորվել են բարձրաստիճան փոխայցելությունները: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է գործընկերոջը պաշտոնական այցելություն կատարել Հայաստան, որը Նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը շնորհակալությամբ ընդունել է:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Էմոմալի Ռահմոնը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների համար օրակարգային հարցերի, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային արդի խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ, որոնց նախագահները հանգամանորեն կանդրադառնան նաև վաղը կայանալիք ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի ընթացքում: ՀՀ Նախագահը ներկայացրել է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ՀՀ-ի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը:

Topic of the day 20:35 14/09/2015
Armenian President Serzh Sargsyan, who is on a visit to Tajikistan to attend a session of the Collective Security Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), met today with President of Tajikistan Emomali Rahmon, the press service of the Armenian president reported.
The two Presidents discussed issues related to cooperation between Armenia and Tajikistan in bilateral and multilateral formats, in particular cooperation in the political, economic, humanitarian and other spheres, in CSTO and international organizations, and the opportunities of further strengthening of bilateral ties and implementing mutually beneficial programs. Serzh Szargsyan said the friendship of the two peoples and the current level of mutual understanding and respect between Armenia and Tajikistan has a firm basis.
Emomali Rahmon welcomed the Armenian president and said that Tajikistan is interested in continuing to develop the traditionally friendly relations with Armenia. President Rahmon attached importance to extending the legal contractual framework between the two countries, which he said will contribute to an increase in trade turnover.
The two sides stressed the importance of high-ranking mutual visits in terms of developing the bilateral relationship and carrying out the agreements reached at the high level. President Sargsyan invited his Tajik counterpart to pay an official visit to Armenia. The president of Tajikistan accepted the invitation with gratitude.
The heads of state exchanged opinions on issues on the agenda of the two countries, as well as regional and international problems and challenges to be addressed in detail tomorrow at the CSTO CSC session. The Armenian president presented Armenia’s and Minsk Group Co-chairs’ efforts on a peaceful solution to the Karabakh problem.