Սերժ Սարգսյան. Մենք բավարարված ենք ՀԱՊԿ-ի զարգացման ընթացքով
Աշխատանքային այցով Տաջիկստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Դուշանբեում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի փոխանցմամբ, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի լիագումար նիստի ընթացքում ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների Հայտարարությունը:
Խորհրդի նստաշրջանում ունեցած ելույթում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել Տաջիկստանի Նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին` հրավերի և հյուրընկալ Դուշանբեում ջերմ ընդունելության համար, բարձր գնահատել 2015թ. Կազմակերպությունում Տաջիկստանի ակտիվ նախագահությունն ու ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջև փոխգործակցության զարգացման գործում ունեցած էական ներդրումը, ապա ներկայացրել ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի առաջիկա նախագահության առաջնայնությունները։
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի ավարտից հետո ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Տաջիկստանի Հանրապետության Նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը և ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հանդիպում են ունեցել ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ, որտեղ ամփոփել են նստաշրջանի արդյունքները:
ԶԼՄ ներկայացուցիչների առջև ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի արդյունքներով Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
«Բարև ձեզ, զանգվածային լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Մենք հենց նոր ավարտեցինք ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանը, որի ընթացքում քննարկեցինք դեկտեմբերյան նստաշրջանի որոշումների կատարումը և նախանշեցինք գալիք տարվա ծրագրերը: Հայաստանը Տաջիկստանի Հանրապետությունից ստացավ ՀԱՊԿ-ում նախագահության հերթափոխը: Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնել Նախագահ Ռահմոնին՝ Կազմակերպությունում արդյունավետ նախագահության համար:
Նիստի արդյունքներով ընդունվել է Հայտարարություն, որում ամրագրված են ՀԱՊԿ ձևաչափով մեր փոխգործակցության բոլոր հիմնական ուղղություններով կատարված աշխատանքների գնահատականները:
Ընդհանուր առմամբ, մենք բավարարված ենք ՀԱՊԿ-ի զարգացման ընթացքով: Ակտիվ աշխատանք է տարվում Կազմակերպության ուժային բաղկացուցչի ներուժի բարձրացման ուղղությամբ:
Այս տարվա մայիսին Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ անցկացվեց ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի մարտական պատրաստվածության անսպասելի ստուգում: Միջոցառմանը մասնակցեց ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արագ արձագանքման հավաքական ուժերի ամբողջ համակազմը՝ ավելի քան 2.5 հազար զինծառայող, անդամ պետությունների օպերատիվ խմբերը և ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբը: Արագ արձագանքման հավաքական ուժերը ի զորու են ըստ իրենց նշանակության արագ արձագանքել ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածաշրջանում մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին և պատրաստ են ետ մղել զինված հարձակումը, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ անդամ առանձին պետությունների դեմ ուղղված ագրեսիան:
Նստաշրջանի արդյունքներով որոշում է ընդունվել ՀԱՊԿ հավաքական օդային ուժերի՝ Կազմակերպության ուժային բաղկացուցչի կարևորագույն տարրի վերաբերյալ: Համաձայնագիր է ստորագրվել ռազմական և այլ կազմավորումների, դրանց շարժական գույքի, ինչպես նաև ռազմական նշանակության արտադրանքի փոխադրման ոլորտում համագործակցության մասին: Որոշում է կայացվել երկարացնել Համաձայնագրի գործողության ժամկետը, որը կանոնակարգում է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների երկաթուղային ճանապարհների տեխնիկական ապահովության հարցերը:
Նիստի ընթացքում որոշում է կայացվել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և Միացյալ շտաբի ղեկավարի վերաբերյալ, Կազմակերպության գործունեության այլ կազմակերպչական և վարչարարական-ֆինանսական հարցերով, հաստատվել է գալիք տարվա բյուջեն:
Ես ներկայացրել եմ առաջիկա տարում Հայաստանի նախագահության առաջնայնությունները, մասնավորապես՝
- ՀԱՊԿ հավաքական ներուժի մեծացում՝ համաձայն Կազմակերպության օրենսդրության և ժառանգորդության սկզբունքի հիման վրա:
- ՀԱՊԿ գործունեության հայեցակարգային հիմքերի և ճգնաժամային արձագանքման համակարգի հետագա զարգացում:
- ՀԱՊԿ գործունեության արդյունավետության բարձրացման ինստիտուցիոնալ ասպեկտները, այդ թվում՝ արտաքին քաղաքականության համակարգման կատարելագործման և այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության զարգացման հարցերը:
- ՀԱՊԿ համակարգի ուժերի ու միջոցների կառավարման համակարգի հետագա կատարելագործում, խաղաղապահ ներուժի մեծացում, ռազմատեխնիկական և ռազմատնտեսական համագործակցության խորացում, տարանցման և տեղափոխման լոգիստիկ բաղկացուցչի օպտիմալացում:
Մենք մտադիր ենք կենտրոնանալ միջազգային ահաբեկչությանը և ծայրահեղականությանը, նեոֆաշիզմի, շովինիզմի և այլատյացության այլ ձևերի դրսևորումներին համատեղ հակազդման հարցերի վրա: Այս համատեքստում կարևոր նշանակություն ենք տալիս նաև կիբերանվտանգության ոլորտում համատեղ ուժերի ակտիվացմանը: Համոզված եմ, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը ծանրակշիռ ներդրում կլինի ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգության և կայունության ապահովման գործում:
Սերժ Սարգսյան. Հայ-ադրբեջանական սահմանին հնարավոր է իրավիճակի ապակայունացում
Սերժ Սարգսյան. Մեր գործողությունները պետք է հիմնված լինեն դաշնակցային պարտավորությունները հաշվի առնելու վրա

Политика 15:47 15/09/2015
Президент Армении: Коллективные силы оперативного реагирования готовы отразить агрессию против отдельных членов ОДКБ
Находящийся с рабочим визитом в Таджикистане президент Армении Серж Саргсян сегодня в Душанбе принял участие в сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Переговоры прошли сначала в узком составе – с участием президентов России, Беларуси, Казахстана, Армении, Кыргызстана, Таджикистана и Генерального секретаря Организации. Затем главы государств-членов ОДКБ продолжили переговоры на заседании в расширенном составе с участием членов делегаций.
В ходе пленарного заседания сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ был подписан ряд документов, в том числе Заявление глав государств-членов ОДКБ.
Президент Серж Саргсян в своем выступлении на сессии Совета сначала поблагодарил президента Таджикистана Эмомали Рахмона за приглашение и теплый прием в гостеприимном Душанбе, высоко оценил активное председательство Таджикистана в Организации в течение 2015 года и существенный вклад в наращивание взаимодействия между государствами-членами ОДКБ, затем представил приоритеты предстоящего председательства Армении в ОДКБ.
После завершения сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ президент РА Серж Саргсян, президент Таджикистана Эмомали Рахмон и Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа встретились с представителями СМИ и подвели итоги сессии.
Выступление президента Армении на встрече с представителями СМИ по итогам проведения сессии Совета Коллективной безопасности ОДКБ приводит пресс-служба главы государства. Речь цитируем без изменений и сокращений.
«Добрый день, уважаемые представители средств массовой информации!
Мы только что завершили очередную сессию Совета коллективной безопасности ОДКБ, в ходе которой обсудили выполнение решений декабрьской сессии и наметили планы на предстоящий год. Армения приняла председательство ОДКБ от Республики Таджикистан. Пользуясь случаем хочу еще раз поблагодарить президента Рахмона за эффективное председательство в Организации.
По итогам Сессии принято Заявление, в котором закреплены оценки проделанной в формате ОДКБ работы по всем основным направлениям нашего взаимодействия.
В целом, мы удовлетворены тем, как развивается ОДКБ. Ведется интенсивная работа по повышению потенциала силовой составляющей Организации.
В мае с.г. по решению Совета Коллективной Безопасности была проведена внезапная проверка боеготовности Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ. В мероприятии приняли участие контингенты КСОР из всех государств – членов ОДКБ: более 2,5 тысяч военнослужащих, оперативные группы государств-членов и Объединенного штаба ОДКБ. Коллективные силы оперативного реагирования способны по своему предназначению оперативно реагировать на вызовы и угрозы безопасности в регионе ответственности ОДКБ и готовы отразить вооруженное нападение, в том числе агрессию, направленную против отдельных государств-членов ОДКБ.
По итогам сессии принято решение о Коллективных авиационных силах ОДКБ – важнейшем элементе силовой составляющей Организации. Подписано Соглашение о сотрудничестве в области перевозок воинских и других формирований, их движимого имущества, а также продукции военного назначения. Принято решение о продлении срока действия Соглашения, регламентирующего вопросы обеспечения технического прикрытия железных дорог государств–членов ОДКБ.
В ходе заседания принято решение О Генеральном секретаре и Начальнике Объединенного штаба ОДКБ, по иным организационным и административно-финансовым вопросам деятельности Организации, одобрен ее бюджет на предстоящий год.
Мною были представлены приоритеты армянского председательства на предстоящий год. Это, в частности:
- наращивание коллективного потенциала ОДКБ в соответствии с Уставом Организации и на принципе преемственности.
- дальнейшее развитие концептуальных основ деятельности ОДКБ, развитие системы кризисного реагирования.
Благодарю вас за внимание».
- институциональные аспекты повышения эффективности деятельности ОДКБ, в том числе вопросы совершенствования внешнеполитической координации и развития сотрудничества с другими международными организациями.
- дальнейшее совершенствование системы управления силами и средствами системы ОДКБ, наращивание ее миротворческого потенциала, углубление военно-технического и военно-экономического сотрудничества, оптимизация логистической составляющей, транзита и перевозок.
Мы намерены сосредоточиться на вопросах совместного противодействия международному терроризму и экстремизму, проявлениям неофашизма, шовинизма и иных форм ксенофобии. В этом контексте важное значение придаем активизации совместных усилий также и в киберпространстве.
Убеждён, что реализация достигнутых договоренностей станет весомым вкладом в обеспечение безопасности и стабильности в зоне ответственности ОДКБ».
Президент Армении С.Саргсян предложил до 2016 года принять стратегию безопасности ОДКБ
Серж Саргсян: Попытки Азербайджана обострить обстановку чреваты дестабилизацией ситуации во всем регионе