Բացառիկ. ՄԻԵԴ-ում տեղի ունեցավ Արմեն Հարությունյանի երդման արարողությունը (լուսանկարներ)
Այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր դատավոր Արմեն Հարությունյանի երդման պաշտոնական արարողությունը։
Ինչպես հայտնում է Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակիցը, երդմնակալության արարողությունը կատավեց ՄԻԵԴ դատավորների ամբողջական կազմով՝ դատարանի նախագահ Դին Շպիլմանի նախագահությամբ։ Արմեն Հարությունյանը երդվեց` խոստանալով կատարել դատավորի պարտականությունները պատվով, անկախ, անկողմնակալ և գաղտնի պահել բոլոր քննարկումները։
ՄԻԵԴ նախագահ Դին Շպիլմանը բարձր գնահատեց Արմեն Հարությունյանի անցած ուղին՝ կարևորելով նրա գործունեությունը որպես ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան, Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ, վերջերս Ուկրաինայում մարդու իրավունքների մոնիտորինգի առաքելության ղեկավար, ով կարող է այս դատարանին բերել լայն տեսլական և ըմբռնում ներկայիս խնդիրներին։
Որպես ՄԻԵԴ դատավոր, ինչպես ասաց Դին Շպիլմանը, նորընտիր դատավորի խնդիրն է լինելու նաև զարգացնել, խորացնել երկխոսությունը Հայաստանի դատական համակարգի ներկայացուցիչների հետ։ Դին Շպիլմանն Արմեն Հարությունյանին հաջողություններ մաղթեց, ով արդեն այս դատարանի մաս է կազմում։

Law 20:33 17/09/2015
The official swearing-in ceremony of the newly elected judge of the Republic of Armenia Armen Harutyunyan took place today in the European Court of Human Rights.
The correspondent of Panorama.am reports from Strasbourg that all the Judges of ECHR and President of the ECHR Dean Spielmann were present at the ceremony. Armen Harutyunyan swore to perform his duties as judge with dignity, independently and impartially.
Dean Spielmann highly praised Armen Harutyunyan’s previous activities such as Human Rights Defender of Armenia, Special Representative of the UN Secretary General in Central Asia, and the head of the human rights monitoring mission in Ukraine.
The President of ECHR said that the newly elected judge should aim to promote the dialog with Armenian judicial system’s members. He wished success to Armen Harutyunyan.