Իրավունք 18:07 17/09/2015
«Ներազգային ազատագրական շարժում» նախաձեռնության ղեկավար Վահան Մարտիրոսյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել սույն թվականի սեպտեմբերի 9-ին: Նա մեղադրվում է խոշոր չափի հափշտակություն կատարելու մեջ: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություն են հրապարակել այն մասին, որ Վ.Մարտիրոսյանն ապաստան է խնդրել Ադրբեջանից և վաղը պատրաստվում է ասուլիս հրավիրել:
«Նախնական տվյալներով՝ Վ.Մարտիրոսյանը կնոջ ու երեխայի հետ մի քանի օր բնակվել է ծանոթի բնակարանում, որտեղ շուրջ 4000 ԱՄՆ դոլար կանխիկ գումար է հափշտակել: Արաբկիրի քննչական բաժնում որոշում է կայացվել նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, սակայն վարույթ իրականացնող մարմին չներկայանալու պատճառով սեպտեմբերի 9-ին նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել»,-Panorama.am-ին ասաց Տռուզյանը:
Ինչ վերաբերվում է ԱԺ պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի ենթակաների կողմից ենթադրյալ ծեծի գործին, ապա Տռուզյանի խոսքով՝ Վ.Մարտիրոսյանն այդ գործով անցում է որպես տուժող, սակայն տուժողի կարգավիճակում երբևէ չի հարցաքննվել, քանի որ չի ներկայացել վարույթ իրականացվող մարմին:

Регион 18:58 17/09/2015
Попросивший политического убежища в Азербайджане Ваан Мартиросян с 9 сентября находится в розыске в Армении
Глава «Внутринационального освободительного движения» Ваан Мартиросян с 9 сентября объявлен в розыск, он обвиняется правоохранительными органами Армении в совершении хищения в крупном размере. Об этом сообщила Panorama.am советник главы Следственного комитета Армении Сона Трузян.
Отметим, ранее азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что Ваан Мартиросян попросил предоставить ему политическое убежище в Азербайджане. Сообщается также, что завтра Ваан Мартиросян намерен дать пресс-конференцию.
«По предварительным данным, В. Мартиросян с женой и ребенком в течение нескольких дней жил в квартире знакомого, откуда похитил порядка 4000 долларов США. В следственном отделе Арабкира вынесено решение о привлечении его в качестве обвиняемого, однако ввиду неявки в орган, осуществляющий производство по данному делу, 9 сентября он был объявлен в розыск», – сообщила С. Трузян.
С. Трузян прокомментировала также распространенное ранее сообщение об «избиении» руководителя инициативы «Внутринациональное освободительное движение» Ваана Мартиросяна и его супруги. Отметим, сам В. Мартиросян связывает этот инцидент с именем депутата парламента РА Мгера Седракяна.
По словам С. Трузян, Ваан Мартиросян проходит по данному делу в качестве потерпевшего, одно официально в данном статусе никогда не допрашивался ввиду того, что не явился в орган, осуществляющий производств.