Իրանը պատրաստ է Ուրմիա լիճ տեղափոխվող ջրի դիմաց Վրաստանին նավթ տրամադրել
«Իրանը պատրաստ է Ուրմիա լիճ տեղափոխվող ջրի դիմաց Վրաստանին նավթ տրամադրել»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը:
Իրանական աղբյուրը տեղեկացնում է, որ Ուրմիա լճի վերակենդանացման նպատակով Իրանը նոր նախագիծ է մշակել, համաձայն որի՝ նախատեսվում է ջրի դիմաց Վրաստանին տրամադրել գազ ու նավթ:
«ՄԵՀՐ»-ի փոխանցմամբ՝ վերոնշյալ նախագիծը վերջերս քննարկվել է Իրանի և Վրաստանի խորհրդարանների նախագահների հանդիպման ժամանակ:
Ուրմիա լճի վերակենդանացման հարցով ձևավորված աշխատանքային խմբի անդամ Խալիլ Սային «ՄԵՀՐ»-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ մինչ այդ քննարկվում է Կասպից ծովից ջուր տեղափոխելու հարցը, սակայն ըստ փորձագետի՝ այս նախագիծը չափազանց ծախսատար է: Իրանցի փորձագետի տեղեկացմամբ՝ ներկայում քննարկվում է նաև Վանա լճից ջուր տեղափոխելու հարցը:
Հավելենք, որ վերջերս իրանական մամուլում հրապարակումներ եղան, թե Իրանը նպատակ ունի Ուրմիա լճի վերակենդանացման նպատակով Սևանա լճից ջուր տեղափոխել Ուրմիա: Սակայն ինչպես Ուրմիա լճի վերակենդանացման ծրագրի գիտական խմբի ղեկավար Մասուդ Թաջրիշին, այնպես էլ ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը հերքեցին Սևանից ջուր բաց թողնելու վերաբերյալ իրանցի պատգամավորներից մեկի պնդումը:
«ՄԵՀՐ»-ի փոխանցմամբ՝ վերջին 13 տարվա ընթացքում Ուրմիա լճի մակարդակը 6 մետրով իջել է, լճի 85 տոկոսն արդեն ցամաքել է:

Регион 16:11 19/09/2015
Иран готов предоставить Грузии нефть в обмен на воду, поставляемую для озера Урмия. Об этом сообщает иранское информационное агентство «МЕХР».
По данным СМИ, с целью восстановления экосистемы озера Урмия Иран разработал новый проект, согласно которому планируется предоставить Грузии газ и нефть в обмен на воду. Данный проект недавно обсуждался во время встречи спикеров парламентов Ирана и Грузии.
Член сформированной в Иране рабочей группы по вопросу восстановления экосистемы озера Урмия Халил Сайин в интервью ИА «МЕХР» отметил, что обсуждается также вопрос доставки воды из Каспийского моря. Однако, по словам эксперта, данный проект слишком дорогостоящий. Иранский специалист также сообщил, что в настоящее время обсуждается и вопрос поставок воды из озера Ван (территория Западной Армении, ныне – Турции).
Отметим, что в последнее время в иранской прессе муссировались слухи о том, будто Иран собирается с целью восстановления экосистемы озера Урмия организовать поставки воды из озера Севан в Армении. Однако данные сведения были опровергнуты руководителем научной группы, реализующей программу восстановления экосистемы озера Урмия, – Масудом Таджриши, а также министром охраны природы Армении Арамаисом Григоряном.
Согласно иранским СМИ, за последние 13 лет уровень воды в озере Урмия снизился на 6 метров, 85% просто высохло.