Մշակույթ 14:00 19/09/2015
Հայաստանի և Գերմանիայի միջև հարաբերությունները հիանալի են, համագործակցության ոլորտները բազմաթիվ՝ սկսած քաղաքականից և տնտեսականից: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Ըստ նրա, երկկողմ հարաբերություններում էական դերակատարություն ունեն նաև մշակույթի և կրթության ոլորոտները: Դեսպանը ներկայացրեց, թե այս տարվա ընթացքում ինչ միջոցառումներ են անցկացվելու Հայաստանում՝ գերմանացի արվեստագետների մասնակցությամբ՝ ցուցահանդես, համերգ, նաև տեղեկացրեց, որ հոկտեմբերի 5-ին ԵՊՀ-ում տեղի է ունենալու հայ-գերմանական գիտության օր:
Գերմանացի դիվանագետը խոսեց նաև Գերմանիայի համագործակցության մասին արդեն հարևան երկրների հետ՝ Շվեյցարիա, Ֆրանսիա` հավելելով. «Նաև այս տարածաշրջանի երկրների միջև հնարավոր է զարգացնել ու խթանել համագործակցությունը»:
Ասուլիսին ներկա ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասսերն ընդգծեց Հայաստանի հետ ունեցած լավ կապերի ու հարաբերությունների մասին, որոնք զարգանում են քաղաքական, տնտեսական, գիտական ոլորտներում, հատուկ շեշտեց արվեստի ոլորտը:
«Հայաստանում բերրի հող ենք գտնում, բաց գիրկ ենք գտնում մշակութային բազմաթիվ ծրագրեր իրագործելու համար»,- ասաց դեսպանը:
Նշենք, որ Շվեյցարիայի, Գերմանիայի և Հայաստանի միջև մեկնարկում է արվեստագետների փոխանակման միջազգային նոր
ծրագիր, որի շրջանակներում նկարիչներին հնարավորություն է ընձեռում վեց ամիս ապրել և ստեղծագործել Բազել, Ֆրայբուրգ և Երևան քաղաքներում:

Политика 14:48 19/09/2015
Посол Швейцарии: В Армении мы находим благодатную почву для реализации многочисленных культурных программ
Установившиеся между Арменией и Германией отношения являются замечательными, сферы двустороннего сотрудничества – многочисленными, включая политическую и экономическую сферы. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил посол Федеративной Республики Германия в Армении Матиас Киеслер.
По его словам, в двусторонних отношениях существенную роль играют и сферы культуры и образования. Затем посол представил мероприятия, которые в этом году пройдут в Армении с участием искусствоведов из Германии.
В свою очередь посол Швейцарии в Армении Лукас Гасер отметил, что связи и отношения с Арменией развиваются в самых различных сферах, особо выделив сферу искусства.
«В Армении мы находим благодатную почву для реализации многочисленных культурных программ», – подчеркнул он.
Отметим, что между Арменией, Германией и Швейцарией стартует новая международная программа по обмену искусствоведами.