Քաղաքական 12:07 21/09/2015
Հավանականությունը զրոյական է, որ Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) քաղաքական և ժողովրդավարական հարցերի հանձնաժողովի անդամ Ռոբերտ Ուոլթերը կփոխի իր ներկայացնելիք զեկույցի վերնագիրը` «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս գրավյալ տարածքներում»: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց ԼՂՀ նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Հիշեցնենք` 2014-ի հոկտեմբերի 1-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական կոմիտեն ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ հարցով զեկուցող էր նշանակել բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերին, ով ԵԽԽՎ-ում հայտնի է իր պրոադրբեջանամետ կեցվածքով:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Ուոլթերը Ադրբեջանի տարածքով այցելելու է նաև Լեռնային Ղարաբաղ: Բայց այդպես չեղավ:
«Նման բան չէր կարող տեղի ունենալ, դա պարզապես բացառված է: Նախևառաջ մենք իրեն ասել էինք, տեղյակ էինք պահել պաշտոնական Ստեփանակերտի կարծիքը, որ պետք է փոխել և՛ վերնագիրը, և՛ զեկույցի բովանդակությունը: Դա չի կատարել, հետևաբար սահմանը հատելը շահարկելը պարզապես անտեղի է», -հավելեց պարոն Բաբայանը:
Նրա խոսքով, Ուոլթերը բացեիբաց ցույց է տվել «իր պատկերը»` զեկույցի պատրաստման շրջանակներում այցելել է Ադրբեջան, պահպանելով զեկույցի վերնագիրը ու ստացել իր «չայեվոյները» նաև խավիարի տեսքով:
Ինչպե՞ս պետք է դրան արձագանքի հայկական դիվանագիտությունը, հարցին ի պատասխան Բաբայանը արձագանքեց, որ «հայկական դիվանագիտության անելու բան չկա» ու հավելեց.
«Սա հանցագործության նման մի բան է, կաշառակերության վրա է հիմնված այս զեկույցը, ի՞նչ անի մեր դիվանագիտությունը, ինչ պետք է արել ենք, այդ մարդը զեկույցի պատրաստման շրջանակներում չի եկել Հայաստան, Արցախ: Խնդիրն այն է, որ եվրոպական տարբեր կառույցներում ենք տեսնում նման վատ զարգացումներ, փաստորեն խավիարային դիվանագիտությունը բերում է խավիարային ժողովրդավարության կայացմանը Եվրոպայում, այսինքն` դասական ժողովրդավարության դեգրադացմանը: Որևէ մեկը չի իրականացնում հետաքննություն. դա է հիմնական խնդիրը և ոչ թե զեկույցը, որը սուբյեկտիվ է և ոչ մի նշանակություն չի ունենալու»:
Ինչ վերաբերում է զեկույցին, Բաբայանն ասաց, որ դա «գնված, պատվիրված զեկույց է, գրվել է Ադրբեջանում Ալիևի և Մամեդյարովի կողմից, ուղղակի Ուոլթերն իր ստորագրությունն է դնելու»:

Comments 16:15 21/09/2015
There is zero likelihood that member of the PACE Political Affairs and Democracy Committee Robert Walter will change the name of his report “Escalation of violence in NagornoKarabakh and other occupied territories of Azerbaijan”, David Babayan - the spokesman for the president of the NagpornoKarabakh Republic – told Panorama.am.
British MP Robert Walter known for his pro-Azerbaijani stance in PACE was appointed as PACE Political Affairs Committee rapporteur on the Karabakh problem on October 1, 2014.
It was announced earlier that R. Walter will visit NagornoKarabakh through the territory of Azerbaijan, but that trip never took palace.
“Such a thing is out of the question. We informed him beforehand of official Stepanakert’s opinion: the report’s name and contents should be changed. This was not done so it is improper to speak about crossing the border,” Mr. Babayan said.
In his words, Walter openly showed his ‘picture’ by visiting Azerbaijan while writing the report and keeping the report’s name, and he received caviar as his ‘gratuity’.
Asked how Armenian diplomacy should respond to that, David Babayan replied that Armenian diplomacy has nothing to do here. He added:  “It is something like a crime, a report based on bribery. What shall our diplomacy do? We did what ought to be done. That man did not visit Armenia and Artsakh during the report’s preparation. The problem is that we see bad developments of this kind in various European structures. In fact, caviar diplomacy leads to caviar democracy in Europe, that is to say, to the degradation of classical democracy. No one is conducting an investigation - this is the main problem, rather than the report which is subjective and will not make a difference”.
As for the report, Babayan said it is a ‘bought, ordered report that was written in Azerbaijan by Aliyev and Mamedyarov, while Walter will just put his signature on it”.