Քաղաքական 12:07 21/09/2015
Հավանականությունը զրոյական է, որ Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) քաղաքական և ժողովրդավարական հարցերի հանձնաժողովի անդամ Ռոբերտ Ուոլթերը կփոխի իր ներկայացնելիք զեկույցի վերնագիրը` «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս գրավյալ տարածքներում»: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց ԼՂՀ նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Հիշեցնենք` 2014-ի հոկտեմբերի 1-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական կոմիտեն ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ հարցով զեկուցող էր նշանակել բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերին, ով ԵԽԽՎ-ում հայտնի է իր պրոադրբեջանամետ կեցվածքով:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Ուոլթերը Ադրբեջանի տարածքով այցելելու է նաև Լեռնային Ղարաբաղ: Բայց այդպես չեղավ:
«Նման բան չէր կարող տեղի ունենալ, դա պարզապես բացառված է: Նախևառաջ մենք իրեն ասել էինք, տեղյակ էինք պահել պաշտոնական Ստեփանակերտի կարծիքը, որ պետք է փոխել և՛ վերնագիրը, և՛ զեկույցի բովանդակությունը: Դա չի կատարել, հետևաբար սահմանը հատելը շահարկելը պարզապես անտեղի է», -հավելեց պարոն Բաբայանը:
Նրա խոսքով, Ուոլթերը բացեիբաց ցույց է տվել «իր պատկերը»` զեկույցի պատրաստման շրջանակներում այցելել է Ադրբեջան, պահպանելով զեկույցի վերնագիրը ու ստացել իր «չայեվոյները» նաև խավիարի տեսքով:
Ինչպե՞ս պետք է դրան արձագանքի հայկական դիվանագիտությունը, հարցին ի պատասխան Բաբայանը արձագանքեց, որ «հայկական դիվանագիտության անելու բան չկա» ու հավելեց.
«Սա հանցագործության նման մի բան է, կաշառակերության վրա է հիմնված այս զեկույցը, ի՞նչ անի մեր դիվանագիտությունը, ինչ պետք է արել ենք, այդ մարդը զեկույցի պատրաստման շրջանակներում չի եկել Հայաստան, Արցախ: Խնդիրն այն է, որ եվրոպական տարբեր կառույցներում ենք տեսնում նման վատ զարգացումներ, փաստորեն խավիարային դիվանագիտությունը բերում է խավիարային ժողովրդավարության կայացմանը Եվրոպայում, այսինքն` դասական ժողովրդավարության դեգրադացմանը: Որևէ մեկը չի իրականացնում հետաքննություն. դա է հիմնական խնդիրը և ոչ թե զեկույցը, որը սուբյեկտիվ է և ոչ մի նշանակություն չի ունենալու»:
Ինչ վերաբերում է զեկույցին, Բաբայանն ասաց, որ դա «գնված, պատվիրված զեկույց է, գրվել է Ադրբեջանում Ալիևի և Մամեդյարովի կողմից, ուղղակի Ուոլթերն իր ստորագրությունն է դնելու»:

Политика 19:28 21/09/2015
Вероятность того, что член Комитета по политическим вопросам и демократии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) от Великобритании Роберт Уолтер изменит название подготавливаемого им доклада по Нагорному Карабаху – «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана» – равна нулю. Об этом в интервью Panorama.am заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Давид Бабаян.
Напомним, 1 октября 2014 года Комитет по политическим вопросам ПАСЕ поручил известному своим проазербайджанским подходом депутату Роберту Уолтеру подготовить доклад по Нагорному Карабаху, одно уже название которого стало предметом громкого скандала и объектом жесткой критики – «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана».
Ранее сообщалось, что Р. Уолтер может совершить въезд в НКР с азербайджанской территории, однако этого не произошло.
«Ничего подобного не могло произойти, это просто исключено. Прежде всего, мы ему выразили точку зрение официального Степанакерта о том, что необходимо изменить и название, и содержание доклада. Этого не случилось, посему спекуляции на тему о пересечении границы просто неуместны», – сказал Д. Бабаян.
По его словам, Р. Уолтер уже показал свое истинное лицо: в ходе подготовки доклада он посетил Азербайджан, сохранил название документа и получил за это соответствующие «чаевые» в виде икры.
На вопрос, как следует в данном случае реагировать армянской дипломатии, Д. Бабаян ответил: «Армянской дипломатии здесь делать нечего».
«Это походит на преступление, в основе данного доклада – коррупционные явления. Что в этом случае может сделать наша дипломатия? Все необходимые меры мы предприняли, однако этот человек в ходе подготовки доклада не посетил ни Армению, ни Арцах. Проблема заключается в том, что мы наблюдаем подобные негативные развития также в других европейских структурах. Фактически, икорная дипломатия приводит к становлению икорной демократии в Европе, то есть к деградации классической демократии. Никто не ведет расследования, именно в этом и заключается основная проблема, а не в самом докладе, который субъективен и не будет иметь никакого значения», – отметил Д. Бабаян.
Он вновь подчеркнул, что «это купленный доклад на заказ, по сути, составленный в Азербайджане президентом Ильхамом Алиевым и главой МИД Эльмаром Мамедъяровым, а Роберт Уолтер лишь поставил подпись».