Վարչապետ. Հայաստանը ևս մեկ անգամ հայտնում է իր պատրաստակամությունը մասնակցել նոր Մետաքսի ճանապարհի ստեղծմանը
Հայաստանը ևս մեկ անգամ հայտնում է իր պատրաստակամությունն ակտիվորեն մասնակցել նոր Մետաքսի ճանապարհի ստեղծմանը` ընդգծելով նախագծի գաղափարախոսության նշանաբանը. աշխարհ՝ հանուն զարգացման:Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ ելույթ ունենալով Սիանում Եվրասիական տնտեսական համաժողովի բացմանը:
«Հին Մետաքսի ճանապարհի վերածնունդը, որը ժամանակին հանդիսանաում էր վիթխարի առևտրային ուղի, կնպաստի Ճանապարհի բոլոր երկրների տնտեսական ու սոցիալական զարգացմանը, քաղաքական կայունությանը և արդյունքում, առաջընթացին, բարեկեցությանն ու խաղաղությանն ամբողջ աշխարհում»,-ընդգծել է վարչապետը:
Ելույթում Հայաստանի կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաև «Հյուսիս-հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարության ներդրումային ծրագրի իրականացմանը: Այն, ըստ վարչապետի, ունի կարևոր տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական նշանակություն:
««Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի կարևոր բաղադրիչ կհանդիսանա նաև Հայաստանի և Իրանի միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը: Հայ-իրանական երկաթուղին կապահովի տարածաշրջանի համաչափ և հավասարակշռված զարգացումը, կընդլայնի տնտեսական կապերը երկրների միջև»,-ասել է Հ. Աբրահամյանը, ավելացնելով, որ այս համատեքստում քննարկվում են ենթակառուցվածքային նախագծերի համատեղ իրականացման հարցը, մասնավորապես, չինական ընկերությունների հնարավոր մասնակցությունը «Հյուսիս-հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարությանը, ինչպես նաև Հայաստանը և Իրանը միացնող երկաթուղու, որը կապահովի մեր մուտքը Կենտրոնական Ասիա և Չինաստան:

Овик Абраамян подтвердил готовность Армении активно участвовать в создании экономического пояса Шелкового пути
Армения еще раз выражает готовность активно участвовать в создании экономического пояса Шелкового пути. Об этом заявил премьер-министр Армении Овик Абраамян в своей речи на открытии Евразийского экономического форума в китайском город Сиань в провинции Шэньси. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Возрождение Великого Шелкового пути, который в свое время являлся мощным торговым путем, будет способствовать экономическому и социальному развитию, политической стабильности стран, расположенных на этом пути, и в результате – прогрессу, благоденствию и миру во всем мире», – подчеркнул премьер.
Глава правительства Армении в своей речи коснулся также реализации инвестиционной программы строительства транспортного коридора «Север-Юг», который имеет важное региональное и геополитическое значение.
«Важным компонентом транспортного коридора „Север-Юг” станет также железнодорожное сообщение между Арменией и Ираном. Армяно-иранская железная дорога обеспечит соразмерное и сбалансированное развитие региона, расширит экономические связи между странами», – отметил Овик Абраамян, добавив, что в данном контексте обсуждается вопрос совместной реализации инфраструктурных проектов, в частности, возможное участие китайских компаний в строительстве транспортного коридора «Север-Юг» , а также соединяющей Армению и Иран железной дороги, что обеспечит выход Армении в Центральную Азию и Китай.