Քաղաքական 09:11 26/09/2015
ԼՂՀ ԱԳՆ միջազգային հանրությանը կոչ է անում գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ Ադրբեջանի իշխանությունը սթափեցնելու համար
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը NEWS.am-ին մեկնաբանություն է տվել կապված Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում իրավիճակի սրման հետ:
«Սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի կողմից հրթիռահրետանային գնդակոծության հետևանքով ԼՂՀ ՊԲ 4 զինծառայող է զոհվել: Նախօրեին էլ Հայաստանի Տավուշի մարզում ադրբեջանական կողմից կրակահերթերին 3 խաղաղ բնակիչ է զոհ գնացել: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի այս գործողությունները:
Ափսոսանք է առաջացնում այն, որ Ադրբեջանի նման գործողությունները տեղի են ունենում այն ժամանակ, երբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդները ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանի շրջանակում հանդիպումներ են անցկացնում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ՝ լարվածությունը թուլացնելու նպատակով:
Հրաժարվելով Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներից և այդպիսով ստեղծելով և հետագայում օգտագործելով մի իրավիճակ, երբ միջնորդներն ի վիճակի չեն բացահայտել լարվածության սրման իրական մեղավորին, Ադրբեջանը կանխամտածված և նպատակաուղղված նեղացնում է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու հնարավորությունների շրջանակը:
Շահագրգիռ միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ Ադրբեջանի իշխանություններին սթափեցնելու համար, և հետևանքների բացառմանն ուղղված կոչերի փոխարեն իրավիճակի սրման պատճառներն արմատախիլ անելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել»:

Политика 10:32 26/09/2015
МИД НКР: Азербайджан целенаправленно сужает пространство для урегулирования карабахского конфликта мирным путем
Азербайджан намеренно и целенаправленно сужает пространство для урегулирования карабахского конфликта мирным путем. Об этом заявила пресс-секретарь министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Ани Саркисян в комментарии агентству NEWS.am в связи с эскалацией ситуации на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
Материал приводим ниже:
NEWS.am: 25 сентября в результате ракетно-артиллерийского обстрела со стороны Азербайджана погибли четверо военнослужащих Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики. 24 сентября в Тавушской области Армении от азербайджанского огня погибли трое мирных жителей. Как вы прокомментируете подобные действия Азербайджана?
Ани Саркисян: Вызывает сожаление, что подобные действия Азербайджана происходят в то время, когда посредники МГ ОБСЕ в рамках 70-й сессии ГА ООН проводят встречи с главами МИД Армении и Азербайджана с целью деэскалации ситуации.
Отказываясь от механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана, таким образом, создавая и в дальнейшем используя ситуацию, в которой посредники не в состоянии выявить истинного виновника обострения ситуации, Азербайджан намеренно и целенаправленно сужает пространство для разрешения азербайджано-карабахского конфликта мирным путем.
Призываем заинтересованное международное сообщество приложить действенные методы для отрезвления властей Азербайджана и предпринять шаги, направленные на искоренение причин эскалации ситуации, вместо призывов, направленных на исключение последствий.
Вследствие стрельбы ВС Азербайджана погибли две жительницы села Бердаван в Армении, известно также имя погибшей в Паравакаре
Э. Шармазанов: Стрельба ВС Азербайджана в направлении приграничных сел Армении – террористический шаг
Минобороны Армении: Всю ответственность за последствия ответных действий будет нести руководство Азербайджана
Уничтожена расположенная напротив армянского села Паравакар азербайджанская боевая позиция: противник понес потери