Հարցազրույցներ 14:51 26/09/2015
ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր առավոտյան մեկնարկած և Կառավարության ընդունելությունների տանը շարունակվող Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 6-րդ նիստի օրակարգի հարցերի քննարկմանն անցնելուց առաջ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է անցած երկու օրերին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի կոպիտ խախտման դեպքերին և վստահեցրել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամեն ինչ անելու է հետևողականորեն բացահայտելու, հայտնաբերելու և հետապնդելու նման հանցագործությունների յուրաքանչյուր մեղավորի:
Իր խոսքում Հանրապետության Նախագահը, մասնավորապես, ասել է.
Մինչև օրակարգին անցնելը, խոսք ունեմ ասելու անցած երկու օրերի դեպքերի կապակցությամբ:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանի նախօրեին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հերթական խաղարար ջանքերի ընթացքում Ադրբեջանը ողջ աշխարհի աչքի առջև, իր անպատժելիությանը վստահ, միջազգային բազմաթիվ դերակատարների կողմից հակամարտության մեջ ներգրավված կողմերի գործողությունների միջև հավասարության նշան դնելու պրակտիկայից ոգևորված, հերթական անգամ լկտիաբար խախտեց հրադադարի պահպանման՝ իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները։ Հրադադարի խախտման արդյունքում ցավալի կորուստներ ունեցանք. զոհվեցին 4 հայ երիտասարդներ` սեփական հայրենիքի անդորրը հսկող մեր զինվորները, զինվորներ, ովքեր անմիջական վտանգից շատ հեռու էին և առաջին գծից 5 կմ հեռավորության վրա զբաղված էին իրենց առօրյա գործունեությամբ: Իսկ մեկ օր առաջ էլ իրենց տանը, իրենց այգում, իրենց սիրելիների աչքի առջև զոհվեցին խաղաղ աշխատանքով իրենց ընտանիքի հոգսերը հոգացող երեք կին՝ մայր, քույր, դուստր։
Նրանք զոհվեցին, որովհետև մի ամբողջ աշխարհ չի կարողանում Ադրբեջանին հասկացնել, որ մարդկային կյանքի, արյան, զրկանքների ու կտտանքների, սեփական քաղաքացիների ձայնը բանտերում խեղդելու ճանապարհը չի տանում դեպի խաղաղություն, չի տանում դեպի բարօրություն, չի տանում դեպի կայունություն և անվտանգություն։ Ինչպես բազմիցս ապացուցել է մարդկության ժամանակակից պատմությունը, Ադրբեջանի իշխանությունների որդեգրած ուղին, մարդկության դեմ հանցագործությունների ուղին կա՛մ հասցնում է միջազգային պատժի, կա՛մ տանում է դեպի համբերության բաժակը մինչև վերջ լցված սեփական ժողովրդի կանգնեցրած կառափնարան։
Հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղուց շեղվելով` Ադրբեջանն օր օրի շեղվում է նաև միջազգային իրավունքի այլ սկզբունքների ճանապարհից։ Օր օրի Ադրբեջանի հանցագործ ռեժիմն ավելի ու ավելի է խրվում մարդկության դեմ հանցագործությունների ճահիճը։
Քաղաքակիրթ աշխարհի օրենքը կոչ է անում մարդկությանը վերջ դնել մարդկության հանդեպ հանցագործությունների անպատժելիությանը։ Հայաստանի Հանրապետությունը հաստատակամ է այս խնդրում։ Մենք հետևողականորեն բացահայտելու, հայտնաբերելու և հետապնդելու ենք նման հանցագործությունների յուրաքանչյուր մեղավորի՝ հրաման կատարող շարքայինից, մինչև նման հրաման արձակող հրամանատարություն։ Եթե այլընտրանք չլինի, ուրեմն հենց մենք ենք լինելու մարդկության պատժիչ սուրը այս հանցագործությունները կատարողների նկատմամբ։ Մենք ենք լինելու, քանի դեռ քաղաքակիրթ աշխարհը ավելի գործուն մեխանիզմ չի կարողանում գտնել։
Երբ մենք ասում ենք, որ պատերազմից վախենում ենք, բայց կռվելուց չենք վախենում, դատարկ խոսքեր չեն: Հայաստանը, իսկ երբ ես ասում եմ Հայաստանը՝ Լեռնային Ղարաբաղը նրա անբաժան մասն է, երկրագնդի ամենառազմականացված տարածքներից են: Գիտեք, որ դեռ մեր պապերն են ասել՝ կռվի մեջ փլավ չեն բաժանում: Եվ պարտադրված հրադադարի ավելի քան 20 տարվա ընթացքում, որը, Բաքվի իշխանավորների կամոք, այդպես էլ հնարավոր չեղավ վերածել խաղաղության, մենք ամեն ինչ արել ենք ՝ խուսափելու համար նոր առճակատումից: Այժմ էլ անելու ենք ու դրա մեջ պատժիչ գործողություններն էլ են մտնում, որպեսզի հակառակորդը չմտածի, թե մարսեց իր լկտի պահվածքը:
Մենք կստիպենք, վստահաբար կստիպենք Ադրբեջանի կառավարությանը հաշվետու լինել իր ժողովրդին՝  նրան պատճառած նորանոր տառապանքների համար: Առայժմ այսքանը»:

В мире 15:27 26/09/2015
На состоявшемся сегодня в резиденции президента Армении 6-м заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, глава государства Серж Саргсян до начала обсуждения вопросов повестки обратился к зафиксированным за последние два дня грубейшим нарушениям ВС Азербайджана режима перемирия. Серж Саргсян заверил, что армянская сторона сделает все с целью последовательного раскрытия, выявления и преследования каждого виновника подобных преступлений.
В своей речи глава государства, в частности, отметил: «В преддверии 70-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций и в ходе очередных миротворческих усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ Азербайджан на глазах у всего мира, будучи уверенным в совей безнаказанности, воодушевленный практикой многочисленных международных акторов ставить знак равенства между действиями сторон конфликта, в очередной раз нагло нарушил режим прекращения огня, свои же обязательства. В результате нарушения режима прекращения огня мы понесли болезненные потери: погибли четверо армянских молодых ребят – охраняющие покой своей Родины наши военнослужащие, военнослужащие, которые находились очень далеко от непосредственной опасности и на расстоянии 5 километров от передовой линии были заняты своей повседневной деятельностью. А за день до этого в своем доме, в своем саду, на глазах своих любимых погибли 3 женщины, заботящиеся о нуждах своих семей мирной работой, – мать, сестра, дочь.
Они погибли, поскольку целый мир не может донести до Азербайджана, что путь человеческих потерь, крови, лишений и пыток, подавления голосов собственных граждан в тюрьмах не ведет к миру, благоденствию, стабильности и безопасности. Как многократно доказывала современная история человечества, избранный властями Азербайджана путь, путь преступлений против человечества ведет либо к международному наказанию, либо на эшафот, возведенный собственным нардом, у которого переполнилась чаша терпения».
«Сворачивая с пути мирного урегулирования конфликта, Азербайджан день ото дня отклоняется также с путей соблюдения других принципов международного права. Изо дня в день преступный режим Азербайджана все больше погружается в болото преступлений против человечества.
Закон цивилизованного мира призывает общество пресечь безнаказанность преступлений против человечества. Республика Армения подтверждает данный призыв. Мы будем последовательно определять, выявлять и преследовать каждого виновника подобных преступлений – от выполняющего приказ рядового до отдающего подобный приказ командования. Если не будет альтернативы, значит, именно мы станем карающим мечом человечества против совершающих эти преступления лиц. Мы будем это делать, пока цивилизованный мир не может найти более действенного механизма.
Мы не на пустом месте говорим, что боимся войны, но не боимся воевать. Армения, а когда я говорю Армения, это еще и неотъемлемая ее часть Нагорный Карабах, являются одной из самых милитаризованных территорий Земли. Еще наши деды говорили, что на войне плов не раздают. На протяжении длящегося свыше 20 лет принужденного перемирия, которое по воле бакинских властей так и не удалось превратить в мир, мы делали все во избежание новой конфронтации. Мы и теперь будем предпринимать действия, и в это входят также карательные меры, чтобы противник не думал, будто переварил свое наглое поведение.
Мы заставим, безусловно заставим правительство Азербайджана отчитаться своему народу за причиняемые ему все новые страдания. Пока что столько», – заявил президент РА.