Հասարակություն 18:18 28/09/2015
Գնդակոծության հետևանքով գյուղացիներին պատճառված վնասների չափը պարզելու համար նշանակվել է փորձաքննություն
Սեպտեմբերի 24-ին հակառակորդի մարտական դիրքերից հրաձգային զինատեսակների և ականանետերի կիրառմամբ Տավուշի մարզի սահմանամերձ բնակավայրերի վրա գնդակոծության հետևանքով գյուղացիներին և համայնքային սեփականությանը պատճառվել են խոշոր չափերի նյութական վնասներ։ Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Այսպես՝ ադրբեջանական մարտական հենակետերից իրականացված նպատակային գնդակոծության հետևանքով վնասվել են Տավուշի մարզի Բերդավան համայնքին պատկանող «Գեղագիտական կենտրոնի» և երաժշտական դպրոցի շենքերը՝ պատճառելով խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Զգալի վնասներ են կրել Բերդավանի, Այգեհովիտի և Պառավաքարի բնակիչները. գնդակոծության հետևանքով վնասվել են գյուղացիների տները, գույքը, պտղատու այգիները։ Նշանակվել են ապրանքագիտական փորձաքննություններ՝ պատճառված գույքային վնասների չափերը պարզելու համար։
Քննության շրջանակներում կատարված զննությունների արդյունքում հայտնաբերվել են զինամթերքի, ականների բեկորներ, որոնց նկատամամբ նշանակվել են դատաձգաբանական փորձաքննություններ։

Tests to be conducted to assess damage to Armenian farmers by Azerbaijani bombardment
On September 24, 2015 significant material damage was inflicted on peasants and community property as a result of bombardment of border areas of Armenia’s Tavush region from the combat positions of Azerbaijan by using artillery weapons and mortars, the press service of Armenia’ s Investigative Committee said.
Thus, due to targeted bombardment from Azerbaijani combat position, the buildings of “Aesthetic Center” and the musical school of Berdavan community in Tavush region suffered significant damage.
The residents of Berdavan, Aygehovit and Paravaqar villages sustained significant losses. Bombardment caused damage to farmers’ houses, property, and orchards. Tests will be conducted by commodity experts to assess the extent of property damage.
During inspections conducted as part of the investigation, fractures of ammunition and mines were found and sent for ballistic tests.