Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանում (տեսանյութ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 29-ին Նյու Յորքում մասնակցել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանում`ստորև:
«Հարգելի նախագահ Լիկետոֆտ,
Շնորհավորում եմ Ձեզ Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանի նախագահի պատվավոր պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: Վստահ եմ, որ Ձեր ղեկավարությամբ հոբելյանական այս նստաշրջանը կարդարացնի բոլորիս ակնկալիքները:
Հարգելի՛ պատվիրակներ,
Շնորհավորում եմ նաև մեզ բոլորիս Միավորված ազգերի կազմակերպության 70-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Այս կազմակերպության ստեղծումը մարդկության մեծագույն նվաճումներից է, որը ժողովուրդներին համախմբել է` միավորելով ընդհանուր իղձերի և սկզբունքների շուրջ: Անցած 70 տարիները բնորոշվեցին կարևորագույն դրական զարգացումներով` վերջ դրվեց գաղութատիրությանը, ռասայական խտրականությանն ու ապարտեիդին: Աշխարհի ժողովուրդներին հնարավորություն տրվեց ինքնորոշվելու, պետականություն կերտելու և իրենց ճակատագիրը տնօրինելու իրենց իսկ ստեղծած պետությունում՝ ՄԱԿ-ի անդամների թիվը 51-ից հասցնելով 193-ի:
Այս բոլոր նվաճումներով հանդերձ՝ պետք է խոստովանենք, որ ներկայում աշխարհը կանգնած է նոր մարտահրավերների առջև` ահաբեկչություն, ծայրահեղականություն, անհանդուրժողականություն, տնտեսական ճգնաժամեր, կլիմայի փոփոխություն, թմրամիջոցների, զենքի և մարդկանց ու մարդկային օրգանների թրաֆիքինգ, միգրացիոն ճգնաժամ և այլն: Այս մարտահրավերների շարքը երկար է: Եվ հենց դրանց դեմ պայքարելու անհրաժեշտությունն է, որ մեզ պարտավորեցնում է վճռականորեն վերահաստատել մեր համատեղ հանձնառությունն այս կազմակերպության առաքելությանն ու նրա Կանոնադրությանը:
Անցյալ տարի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին, ես այս ամբիոնից անուն առ անուն շնորհակալություն հայտնեցի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրներին՝ կոչ անելով ողջ միջազգային հանրությանը ճանաչման ու դատապարտման միջոցով ցեղասպանությունների կրկնության դեմ պայքարին նոր թափ հաղորդել:
Այսօր նույն այս ամբիոնից շնորհակալություն եմ հայտնում Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին և հիշատակում նրա կողմից մատուցված պատմական պատարագը, Եվրոպայի խորհրդարանին և մատնանշում նրա ընդունած բանաձևը, Գերմանիայի Նախագահին և վստահեցնում, որ նրա հայտնի ելույթն այսուհետ լինելու է մեր ժողովրդի պատմության էջերում, Ավստրիայի, Բոլիվիայի, Բրազիլիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նիդերլանդների, Չիլիի օրենսդիր մարմիններին, բազմաթիվ երկրների նահանգային և քաղաքային խորհուրդներին, ինչպես նաև տասնյակ ու հարյուրավոր հասարակական-քաղաքական կառույցներին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Կիպրոսի, Սերբիայի նախագահներին, ինչպես նաև բազմաթիվ երկրների պատվիրակություններին ապրիլի 24-ին Երևանում Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությանը մասնակցելու համար:
Ցեղասպանությունների կանխարգելումը միջազգային օրակարգում պահելու մեր հաստատակամության մասին են վկայում Մարդու իրավունքների խորհրդում մեր կողմից պարբերաբար առաջադրվող բանաձևերը, որոնցից վերջինն ընդունվել է այս տարի: Դրա հիման վրա էլ օրեր առաջ այս վեհաժողովը դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր»:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը շարունակում է մնալ կարևորագույն խնդիրներից մեկը մեր տարածաշրջանում: Պետք է նշեմ, որ Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականության արդյունքում այսօր ոչ միայն էական առաջընթաց չկա խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացում, այլև արձանագրվել է լարվածության աճի միտում: Նավթի վրա կառուցված տնտեսության սասանման պայմաններում հասունացող ժողովրդական ցասումը խեղդելու համար այդ երկրի բռնակալ ռեժիմը խայտառակ ճնշումները գործիք է դարձրել, ինչը, սակայն, այլևս անբավարար է համարում: Հիմա նրան սեփական հասարակության ուշադրությունը շեղող պատկերներ են պետք շփմանշարուն գծից: Ցանկանում եմ վեհաժողովի ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը, ի լրումն տարատեսակ սադրիչ գործողությունների, արդեն սկսել է կիրառել խոշոր տրամաչափի հրետանի՝ կրակի տակ պահելով ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանամերձ շրջանների խաղաղ բնակավայրերը: Ընդամենը մի քանի օր առաջ Հայաստանի սահմանամերձ գոտում ադրբեջանական ռմբահարման զոհ դարձան երեք կին՝ իրենց տանը, իրենց այգում խաղաղ աշխատող հայ կանայք: Հարց՝ կա՞ որևէ բանական արարած, ով կարող է որևէ չխեղված տրամաբանություն ցույց տալ նման վայրագության մեջ: Մեզ համար արդեն ակնհայտ է՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը անդառնալիորեն կորցրել է ոչ միայն իրականության զգացողությունը, այլև մարդկային բոլոր նորմերը:
ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ 5 հայտարարություններն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը լիովին արհամարող Ադրբեջանի՝ նման ագրեսիվ քաղաքականության շարունակվելու դեպքում Հայաստանին այլ ընտրություն չի մնում. մենք կիրականացնեք անհրաժեշտ իրավական և ռազմաքաղաքական քայլերը՝ ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգությունն ու խաղաղ զարգացումը:
Թեև բոլորի համար էլ վաղուց ակնհայտ է, թե որ կողմն է հրահրում հրադադարի խախտումները, նշեմ սոսկ մի քանի փաստ:
Տարօրինակ չէ՞ արդյոք, որ Ադրբեջանը տարիներ շարունակ համառորեն հրաժարվում է դիպուկահարներին հետ քաշելու և հրադադարի խախտումների մեխանիզմ ստեղծելու՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների առաջարկից: Հարց է առաջանում՝ ինչի՞ց է վախենում Ադրբեջանը:
Տարօրինակ չէ՞, որ Ադրբեջանում հյուրընկալված Եվրոպական խաղերի ընթացքում, երբ նրանց անհրաժեշտ էր կայունության պատկեր, գրեթե ոչ մի կրակոց չի հնչել սահմանին, մինչդեռ խաղերից անմիջապես հետո, դրանք լայնորեն վերսկսվեցին: Չեմ ակնկալում, որ հավատաք որևէ կողմի պնդումներին, ընդամենն ակնկալում եմ, որ ապավինեք տրամաբանությանը:
Տարօրինակ չէ՞, որ 21-րդ դարում մեր հարևանն ամեն օր, առանց հոգնելու, հպարտանում է սպառազինությունների գերկուտակմամբ և ռազմական բյուջեի բազմապատկմամբ, որ համառորեն շարունակում է հանդես գալ պատերազմը վերսկսելու սպառնալիքով, ընդ որում դա անում է պետության ղեկավարի մակարդակով:
Կարծում եմ՝ այժմ բոլորի համար է ակնհայտ, թե ինչու էր Հայաստանը տարիներ շարունակ հետևողականորեն հորդորում միջազգային հանրությանը ոչ թե ընդհանրական, այլ հասցեական հայտարարություններ անել հրադադարի խախտումների վերաբերյալ: Մենք պետք է հասկանանք, որ խաղաղությանը և անվտանգությանը սպառնացող նախանշանները քողարկելու փորձերը կարող են աղետալի հետևանքներ ունենալ:
Այսօր մենք ականատեսն ենք Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող անմարդկային դաժանությունների: Կրոնական անհանդուրժողականությունը հանգեցրել է անդառնալի հետևանքների: Մենք ամենաուղղակի կերպով ենք զգում տեղի ունեցող վայրագությունները, քանզի դրանց հետևանքով ոչ միայն ոչնչացվում են հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության նմուշները, այլև սպանվում և փախստական են դառնում Իրաքում և Սիրիայում բնակվող բազմաթիվ հայեր: Սիրիացի ժողովրդի համար ծանր ժամանակաշրջանում դժվարությունները կիսում է նաև դարերով այդ տարածքներում ապրող հայությունը: Մենք մեր ուժերի ներածին չափով փորձում ենք օժանդակել փախստականներին. մինչ օրս Հայաստանն ընդունել է ավելի քան 16 հազար փախստական Սիրիայից: Նրանց ընդունման թվով Հայաստանն առաջիններից մեկն է Եվրոպայում:
Հայերը լավ գիտեն փախստականի տարագիր ճակատագիրը: Հայոց ցեղասպանության զոհերի թիվն անհամեմատ մեծ կլիներ, իսկ վերապրածների ճակատագիրը` շատ ավելի դաժան, եթե այդ ծանր շրջանում մեր ժողովրդի կողքին չկանգնեին մեր բարեկամ երկրները: Այսօր հարկ է արժանին մատուցել Գերմանիային, Շվեդիային և մյուս երկրներին՝ ցուցաբերվող մարդասիրության համար: Ապաստան տալով հարյուր հազարավոր փախստականների՝ նրանք վերահաստատեցին, որ օգնությունը պարտադիր է թե՛ իրավական, թե՛ մարդասիրական տեսանկյունից:
Այս տարի բոլորս ականատես եղանք, թե ինչպես միասնական և համարժեք գործողությունների արդյունքում հնարավոր դարձավ հարթել միջազգային նշանակության կնճռոտ խնդիրներից մեկը: Մեր անմիջական հարևանի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերվեց պատմական նշանակության համաձայնություն։ Շրջադարձային այդ պայմանավորվածությունն անխոս նպաստելու է համաշխարհային մակարդակով ճգնաժամային իրավիճակների հանգուցալուծմանն ու փոխադարձ վստահության ամրապնդմանը, ինչը հնարավոր եղավ երկարատև ու հետևողական քաղաքական և դիվանագիտական ջանքերի շնորհիվ։
Այս ամենը վկայում է, որ համապատասխան կամքի առկայության, հակասությունների հարթեցման և համագործակցային ոգու շեշտադրման պարագայում իսկապես կարելի է բարդագույն խնդիրների համար լուծումներ գտնել: Այս ամբիոնից ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շեշտել դիվանագիտական ջանքերի կիրառման կարևորությունը՝ հատկապես փակ սահմանների բացառման նպատակով: Հայաստանը, որի հարևանները անօրինական շրջափակում են իրականացնում, անթույլատրելի է համարում 21-րդ դարում միջմշակութային, մարդկային շփումները խաթարող և առևտրային կապերի համար արհեստական խոչընդոտներ ստեղծող անհեռատես քաղաքականությունը: Այս համատեքստում կարևորում ենք դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկների հարցերով ՄԱԿ-ի համաժողովների պարբերաբար անցկացումը: Մենք պատրաստակամ ենք ներդնելու մեր ջանքերը այս գործում, այդ թվում նաև թեմայի շուրջ միջանկյալ աշխատաժողովներ հյուրընկալելով մեր երկրում:
Ավարտելով խոսքս՝ ուզում եմ միանալ բոլոր այն ելույթ ունեցողներին, ովքեր միահամուռ պայքարի կոչ են անում ընդդեմ խավարի, վանդալիզմի և ատելության: Այս պայքարում չկան մեծ և փոքր երկրներ, յուրաքանչյուրն ունի իր դերը: Հայաստանը պատրաստ է իր մասնակցությունը բերել մեր ընդհանուր պայքարին:

Тема дня 12:22 30/09/2015
Руководство Азербайджана безвозвратно потеряло чувство реальности. Речь президента Армении на 70-й сессии ГА ООН
Президент Армении Серж Саргсян 29 сентября в Нью-Йорке принял участие в 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, где выступил с речью. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Речь президента Сержа Саргсяна на 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН:
«Уважаемый господин Ликетофт!
Поздравляю Вас с избранием на почетную должность председателя 70-й сессии Генеральной ассамблеи ООН. Уверен, что под Вашим председательством эта юбилейная сессия оправдает наши ожидания.
Уважаемые делегаты, дамы и господа!
Поздравляю также всех нас с 70-летием Организации Объединенных Наций. Создание данной организации – одно и величайших достижений человечества, которое объединило народы вокруг общих стремлений и принципов. Минувшие 70 лет ознаменовались важнейшими позитивными развитиями: был положен конец колониализму, расовой дискриминации и апартеиду. Народам мира была предоставлена возможность самоопределиться, создать государственность и распоряжаться своей судьбой в созданном ими государстве, увеличив число членов ООН с 51 до 193.
Наряду со всеми данными достижениями, нужно признать, что в настоящее время мир стоит перед новыми вызовами: терроризм, экстремизм, нетерпимость, экономические кризисы, изменение климата, незаконный оборот наркотиков и оружия, траффикинг людей и человеческих органов, миграционный кризис и др.. Перечень этих вызовов является длинным. И именно необходимость борьбы с ними обязывает нас решительно подтвердить нашу совместную приверженность миссии этой организации и ее Уставу.
Уважаемые дамы и господа!
В прошлом году, в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян, я с этой трибуны поименно поблагодарил признавшие Геноцид армян страны, призвав международное сообщество придать новый импульс борьбе против повтора геноцидов посредством признания и осуждения.
Сегодня с той же трибуны я благодарю Папу Римского Франциска и напоминаю об отслуженной им исторической литургии, Европарламент за принятую им резолюцию, президента Германии и уверяю, что его известное выступление отныне будет на страницах истории нашего народа. Благодарю законодательные органы Австрии, Боливии, Бразилии, Люксембурга, Нидерландов, Чили, провинциальные и муниципальные советы многочисленных стран, а также десятки и сотни общественно-политические структуры.
Выражаю благодарность России, Франции, Кипру, Сербии, а также многочисленным делегациям разных стран за участие 24 апреля в Ереване в церемонии поминовения жертв Геноцида армян.
О нашей решимости сохранить вопрос предупреждения геноцидов в международной повестке дня свидетельствуют резолюции, регулярно предлагаемые нами в Совете по правам человека, последняя из них была принята в этом году. На основе этого несколько дней назад Генассамблея ООН объявила 9 декабря «Международным днем памяти и достоинства жертв геноцидов и предупреждении данного преступления».
Уважаемые здесь присутствующие,
Мирное урегулирование карабахского конфликта остается одним из основных проблем в регионе. Должен отметить, что из-за проводимой Азербайджаном агрессивной политики не только не удается достигнуть какого-либо весомого прогресса в переговорном процессе, но и зафиксирована тенденция роста уровня напряженности. Для подавления народного гнева, назревающего в условиях расшатывания построенной на нефти экономики, диктаторский режим этой страны стал инструментом позорных репрессий. Но это для него недостаточно. Сейчас ему нужна отвлекающая внимание собственного общества панорама с линии соприкосновения.
Хочу обратить внимание Генеральной ассамблеи на тот факт, что Азербайджан в дополнение к разнообразным провокационным действиям, уже начал применять крупнокалиберную артиллерию, обстреливая приграничные мирные населенные пункты как Армении, так и Нагорно-Карабахской Республики. Буквально несколько дней назад жертвами азербайджанских бомбардировок в приграничной зоне Армении стали 3 женщины, мирные армянки, работающие у себя дома, в своем саду. Вопрос: найдется ли какое-либо разумное существо, которое сможет найти неизвращенную логику в подобном варварстве? Для нас уже очевидно, что руководство Азербайджана безвозвратно потеряло не только чувство реальности, но и все человеческие нормы.
В случае продолжения подобной агрессивной политики Азербайджана, полностью игнорирующего усилия Минской группы ОБСЕ и пять совместных заявлений президентов США, России и Франции, у Армении не останется иного выбора: мы предпримем необходимые правовые и военно-политические шаги для обеспечения безопасности и мирного развития Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики.
Хотя для всех давно очевидно, какая сторона провоцирует нарушения режима прекращения огня, тем не менее, приведу лишь несколько фактов.
Не странно ли, что Азербайджан в течение многих лет упорно отказывается от предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ отвода снайперов и создания механизмов расследования инцидентов на границе. Возникает вопрос: чего боится Азербайджан?
Не странно ли, что во время прошедших в Азербайджане Европейских игр, когда им была необходима видимость стабильности, на границе не прозвучал почти ни один выстрел, ВТО время как непосредственно после игр интенсивные обстрелы возобновились. Я не жду, что вы поверите утверждениям какой-либо из сторон, просто рассчитываю, что вы будете уповать на логику.
Не странно ли, что в XXI веке наш сосед ежедневно, безустанно гордится сверхнакоплением вооружения и приумножением военного бюджета, упорно продолжает выступать с угрозами возобновления войны, причем делает это на уровне главы государства.
Полагаю, что сейчас для всех очевидно, почему Армения в течение многих лет последовательно призывает международное сообщество выступать не с обобщенными, а с адресными заявлениями по поводу нарушений режима прекращения огня. Мы должны понять, что попытки утаивания признаков угроз миру и безопасности могут привести к катастрофическим последствиям.
Сегодня мы становимся свидетелями нечеловеческой жестокости на Ближнем Востоке. Религиозная нетерпимость привела к необратимым последствиям. Мы самым непосредственным образом чувствуем эти варварства, так как в результате всего этого не только разрушаются образцы армянского культурного и духовного наследия, но погибают и становятся беженцами проживающие в Ираке и Сирии многочисленные армяне. Тяготы в тяжелый для сирийского народа период разделяют и армяне, веками жившие на этих территориях. Мы в меру своих возможностей пытаемся помочь беженцам. До сегодняшнего дня Армения приняла свыше 16 тысяч беженцев из Сирии. По этому показателю Армения занимает ведущие позиции в Европе.
Армянам хорошо знакома судьба беженцев. Число жертв Геноцида армян было бы несравнимо больше, а судьба переживших Геноцид была бы намного более жестокой, если бы в этот тяжелый период наш народ не поддержали дружественные страны. Сегодня необходимо отдать должное Германии, Швеции и другим странам за проявленный гуманизм. Предоставляя приют сотням тысяч беженцев, они подтвердили, что помощь обязательна как с правовой, так и гуманитарной точек зрения.
В этом году мы все стали свидетелями того, как в результате консолидированных и адекватных действий стало возможным преодоление одной из сложнейших проблем международного значения. Удалось достигнуть исторического соглашения по ядерной программе Исламской Республики Иран – нашего непосредственного соседа. Это поворотное соглашение, безусловно, будет способствовать разрешению кризисных ситуаций на мировом уровне и укреплению взаимного доверия, что стало возможным благодаря длительным и последовательным политическим и дипломатическим усилиям.
Все это свидетельствует о том, что при наличии соответствующей воли и духа сотрудничества, сглаживания противоречий возможно найти решения самых сложных задач. С этой трибуны хочу вновь подчеркнуть важность дипломатических усилий, в особенности для исключения закрытых границ. Армения, соседи которой осуществляют незаконную блокаду, считает неприемлемой в XXI веке недальновидную политику препятствования межкультурным и человеческим контактам и создания искусственных препятствий для торговых связей. В данном контексте мы считаем важным периодическое проведение форумов ООН по вопросам стран, не имеющих выхода к морю. Мы готовы приложить усилия в этом деле, в том числе организуя в нашей стране промежуточные рабочие семинары на эту тему.
Господин Председатель!
Завершая свою речь, хотел бы присоединиться ко всем выступающим, которые призывали к единой борьбе с вандализмом и ненавистью. В этой борьбе нет маленьких и больших стран, у каждой страны – своя роль. Армения готова принять участие в нашей общей борьбе.