Աջակցենք Ֆրանցիսկոս պապի թեկնածության առաջադրմանը Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար. Սասունյան
Մի քանի շաբաթ առաջ Կանադայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Սարգիս Ասատրյանը տեղեկացրեց ինձ, որ իր խնդրանքով խորհրդարանական Ջուդի Սգրոն Ֆրանցիսկոս պապին առաջադրել էր 2016 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար:
Թեկնածության առաջադրման իր նամակում խորհրդարանական Սգրոն բարձր է գնահատել Նորին Սրբությանը՝ «ընդգրկուն, բացահայտ և բարեփոխված հոգևոր իշխանության» կերտման համար: Նա Հռոմի պապին նկարագրել է որպես «բարություն ներշնչող ուժ» և «հույսի խորհրդանիշ…. Անցյալի չարագործությունների և հակամարտությունների հաշտեցման նրա ջանքերից մինչև նրա աշխատանքը՝ ուղղված խաղաղության ամրապնդմանը և տարաձայնությունների առիթ հանդիսացող խնդիրների շուրջ փոխըմբռնման ու հանդուրժողականության սերմանմանը, Ֆրանցիսկոս պապն արդեն իսկ հաստատվել է որպես համաշխարհային փոփոխության իսկական և կառուցողական ուժ»:
Ասատրյանը հարցրեց ինձ, թե արդյոք կարող եմ որևէ ամերիկացի օրենսդիր գտնել, որը նույնպես կցանկանա Հռոմի պապին առաջադրել Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի: Ես անմիջապես կապ հաստատեցի կոնգրեսական Ադամ Շիֆի հետ, ով ոչ միայն համաձայնեց առաջադրել Պապի թեկնածությունը, այլև դիմեց Ներկայացուցիչների պալատի մյուս անդամների աջակցությանը՝ շրջանառության մեջ դնելով Նոբելյան հանձնաժողովին ուղղված մի նամակ:
Կոնգրեսական Շիֆի սեպտեմբերի 23-ի նամակում ասվում է. « Հռոմի պապն անգերազանցելի պերճախոսությամբ, խոնարհությամբ և կարեկցանքով իր հեղինակությունն օգտագործեց՝ ամբողջ աշխարհի մարդկանց և ժողովուրդներին հոգևորության, բարոյականության և ազնվության կոչ անելու համար.... Ֆրանցիսկոս պապը եղել է խաղաղության հզոր ջատագով, ով կոչ է արել վերջ դնել հակամարտությանը և աջակցել ազգերի միջև կառուցողական կապերի հաստատմանը: Նա հորդորել է աշխարհին վեճերը կարգավորելու համար օգտագործել դիվանագիտությունը և բանակցությունները, այլ ոչ թե կիրառել ռազմական ուժ, պարտադրանք կամ վախ: Բռնությունը մերժելու այս հանձնառությունը, որ Պապն ամեն օր կիրառում է իր խոսքերում և գործունեության մեջ, ներառված է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի սկզբունքների հիմքում»:
Հաշվի առնելով Պապի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերահաստատումը Վատիկանում ապրիլի սկզբին մատուցված պատարագի ժամանակ, կոնգրեսական Շիֆը բարձր գնահատեց. «նրա խիզախ դիրքորոշումը մարդու իրավունքների պաշտպանության և անցյալի ու ներկայիս բոլոր ցեղասպանությունների դատապարտման գործում»: Նորին Սրբությունը նաև դատապարտել է «քրիստոնյաների և այլ փոքրամասնությունների հետապնդումը Սիրիայում և Իրաքում»:
Կոնգրեսական Շիֆը Հռոմի պապին նաև բնութագրեց որպես « սփոփելու առաջատար պաշտպան» մեծ թվով փախստականների համար, որոնք ներկայումս հեղեղել են Եվրոպան: Պապը նույնիսկ հրավիրել է «սիրիացի մի փախստական ընտանիքի բնակվելու Վատիկանի իր նստավայրում»:
Վերջապես, թեկնածության առաջադրման իր նամակում, կոնգրեսական Շիֆն ընդգծել է, որ «Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը նաև աշխատել է միջազգային հանրությանը դրդել իրենց վրա վերցնելու համաշխարհային հիմնախնդիրները, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը և մթնոլորտի վատթարացումը.... Ֆրանցիսկոս պապը հարց է բարձրացնում կրոնական առումով աշխարհում տիրող անառողջ մթնոլորտի վերաբերյալ, ընդգծելով, որ մեր բոլորի պարտքն է հոգալ աշխարհի մասին և ապագա սերունդներին փոխանցել աղտոտումից զերծ մթնոլորտ»:
Կոնգրեսական Շիֆի նամակը, համընկնելով Միացյալ Նահանգներ Պապի կատարած այցի և Կոնգրեսի երկու պալատների առջև ելույթ ունենալու հետ, մեծ ուշադրության արժանացավ նրա գործընկերների և լրատվամիջոցների կողմից: «Վաշինգտոն պոստ» թերթը «Արդյոք Հռոմի պապը պե՞տք է ստանա Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ» խորագրով իր ծավալուն հոդվածում նշել է, որ «Ֆրանցիսկոս պապի խաղաղության մրցանակը կլինի պատմական փաստ, քանի որ դեռևս ոչ մի Պապ չի արժանացել այդ պատվին»:
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար թեկնածուի առաջադրումը համարվում է վավերական, եթե այն ներկայացվում է հետևյալ խմբավորումներից որևէ մեկին պատկանող անձի կողմից.
Պետությունների խորհրդարանների և կառավարությունների անդամներ.
Միջազգային դատարանների անդամներ.
Միջազգային իրավունքի ինստիտուտի անդամներ.
Համալսարանների ռեկտորներ. հասարակագիտության, պատմության, փիլիսոփայության, իրավունքի և աստվածաբանության պրոֆեսորներ.
Խաղաղության խնդիրների հետազոտման և արտաքին քաղաքականության հարցերով ինստիտուտների տնօրեններ.
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիրներ.
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ ստացած կազմակերպությունների խորհրդի անդամներ.
Նորվեգիայի Նոբելյան հանձնաժողովի ներկա և նախկին անդամներ.
Նորվեգիայի Նոբելյան հանձնաժողովի նախկին խորհրդականներ:
Հռոմի պապի առաջադրումը զգալիորեն կուժեղանա, եթե այն ստանա նաև ԱՄՆ սենատորների և այլ երկրների օրենսդիրների, այդ թվում՝ Հայաստանի խորհրդարանականների աջակցությունը: Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար առաջադրման վերջնաժամկետը 2016 թ. փետրվարի 1-ն է: Մրցանակակիրն ընտրվում է հինգ հոգուց բաղկացած Նոբելյան հանձնաժողովի կողմից, որի անդամներին նշանակում է Նորվեգիայի խորհրդարանը: Մրցանակը շնորհվում է յուրաքանչյուր տարի դեկտեմբերի 10-ին, Օսլոյի քաղաքապետարանում:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը լիովին արժանի է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի՝ թեև նա չափազանց համեստ է դրան ձգտելու կամ ընդունելու համար: Եթե նա շահի այդ մրցանակը, ամենայն հավանականությանբ, 1.5 միլիոն դոլար պարգևը կնվիրաբերի ամբողջ աշխարհի աղքատներին և կարիքավորներին:

Everyone should support nomination of Pope Francis for Nobel Peace Prize
Several weeks ago, Sarkis Assadourian, a former Member of the Canadian Parliament, informed me that at his request Parliamentarian Judy Sgro had nominated Pope Francis for the 2016 Nobel Peace Prize.
In her nomination letter, MP Sgro praised His Holiness for crafting "a papacy of inclusion, openness and reform." She described the Pope as "an inspirational force for good" and "a symbol of hope.... From his efforts at reconciliation of past misdeeds and conflicts, to his work geared to promote peace and a greater understanding and tolerance of those with differing viewpoints, Pope Francis has already established himself as a genuine and constructive instrument of global change."
Assadourian asked me if I could find a U.S. legislator who would likewise nominate Pope Francis for the Nobel Peace Prize. I immediately contacted Cong. Adam Schiff (D-CA) who not only agreed to nominate the Pope, but also sought the support of other House Members by circulating a letter addressed to the Nobel Committee.
Cong. Schiff's Sept. 23rd letter states: "With unsurpassed eloquence, humility and compassion, the Pope has used his pulpit to exhort people and nations around the world to conduct their affairs with spirituality, morality and integrity.... Pope Francis has been a powerful advocate for peace, urging an end to conflict and support for constitutive ties among nations. He has called on the world to use diplomacy and discussion to solve disputes, rather than military force, coercion or intimidation. This commitment to nonviolence, which the Pope has put into practice every day through his words and actions, is at the core of the principles behind the Nobel Peace Prize."
In view of the Pope's reaffirmation of the Armenian Genocide during a Vatican Mass in early April, Cong. Schiff commended "his courageous stand for human rights and his condemnation of all genocides, both past and present." His Holiness has also condemned "the persecution of Christians and other minorities in Syria and Iraq."
Cong. Schiff also characterized Pope Francis as the "leading advocate of relief" for large numbers of refugees currently flooding Europe. The Pontiff has even invited "a Syrian refugee family to reside in his residence at The Vatican."
Finally, in his letter of nomination, Cong. Schiff emphasized that "Pope Francis has also worked to galvanize the international community to take on global problems, such as the changing climate and environmental degradation.... Pope Francis casts the issue of an unhealthy earth in religious terms, emphasizing our joint duty to care for the world and to pass on an unspoiled environment to future generations."
Coinciding with the Pope's U.S. visit and address to the joint Houses of Congress, Schiff's letter attracted great attention from colleagues and the media. The Washington Post, for example, in a lengthy article, "Should Pope Francis receive the Nobel Peace Prize?" noted that "a peace prize for Francis would be historic: no Pope has ever won the honor."
A nomination for the Nobel Peace Prize is considered valid only if it is submitted by a person who falls within one of the following categories:
Members of National Assemblies and governments of states;
Members of international courts;
Members of Institut de Droit International;
University rectors; professors of social sciences, history, philosophy, law and theology;
Directors of peace research institutes and foreign policy institutes;
Persons who have been awarded the Nobel Peace Prize;
Board members of organizations that have been awarded the Nobel Peace Prize;
Active and former members of the Norwegian Nobel Committee; and
Former advisers to the Norwegian Nobel Committee.
The Pope's nomination would be considerably strengthened if it is also backed by U.S. Senators and legislators from other countries, including Armenian Parliamentarians. The deadline for submitting nominations for the Nobel Peace Prize is February 1, 2016. The recipient is selected by a 5-member Norwegian Nobel Committee appointed by the Parliament of Norway. The prize is awarded each year on December 10 in Oslo City Hall.
Pope Francis fully deserves the Nobel Peace Prize even though he is too modest to seek it or even accept it. Should he win the Prize, His Holiness would most probably donate the $1.5 million award to the poor and the destitute around the world.