Գլոբալ ինովացիոն զեկույցով Հայաստանը դիրքերը բարելավել է 4 միավորով
Կառավարության այսօրվա նիստի ավարտին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ և ներկայացրել Գլոբալ մրցունակության համաշխարհային զեկույցի 2015-2016 թթ. արդյունքները:
Ըստ այդմ, Հայաստանը զբաղեցնում է 82-րդ տեղն` առաջընթաց գրանցելով 3 կետով: Ընդ որում, նախորդ տարվա համեմատ առաջընթաց է գրանցվել 7 հենասյուների գծով, մասնավորապես, մակրոտնտեսական միջավայրի, առողջապահության և տարրական կրթության, բարձրագույն կրթության և վերապատրաստման, ապրանքների, աշխատուժի շուկայի արդյունավետության, ֆինանսական շուկաների զարգացման գծով: Որոշակի փոփոխություններ են եղել ինստիտուտների, ենթակառուցվածքների, տեխնոլոգիական պատրաստվածության և գործարարության կատարելագործվածության աստիճանով: Ըստ այդմ, Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը, ինչը հետագայում նաև որոշակի ազդեցություն կունենա ներդրումային միջավայրի վրա:
Նախարարի խոսքով՝ HSBC-ի խմբի կողմից պատրաստված հոդվածը ցույց է տվել, որ չնայած ընդհանուր տնտեսական միջազգային զարգացումներին և, մասնավորապես, ասիական շուկաների տատանումների ֆոնին, Հայաստանն ընդգրկվել է այն երկրների մեջ, որոնք ունեն 3 տոկոսից ավելի տնտեսական աճ և միևնույն ժամանակ հենց այդ անբարենպաստ ֆոնին ունեցել են ինֆլյացիոն առավելապես մեղմ դաշտ, որը նույնպես դրական է բնորոշում:
Կարեն Ճշմարիտյանը տեղեկացրել է նաև, որ բացի այդ հրապարակվել է Գլոբալ ինովացիոն զեկույցը, որտեղ Հայաստանը 140 երկրների շարքում զբաղեցնում է 61-րդ տեղը՝ 4 տեղով բարելավելով իր դիրքերը: Ըստ նախարարի՝ սա բավականին լուրջ գնահատական է և լուրջ վերլուծությունների արդյունք:

Глава Минэкономики: Армения улучшила позиции в Глобальном инновационном индексе 2015, и это скажется на инвестиционной среде
В конце сегодняшнего заседания правительства Армении министр экономики РА Карен Чшмаритян выступил с заявлением для СМИ и представил результаты, зафиксированные в докладе Всемирной конкурентоспособности 2015-2016гг.
Согласно докладу, Армения заняла 82-е место, улучшив позиции на 3 пункта по сравнению с прошлым годом. Между тем, прогресс был зарегистрирован в 7 направлениях, в частности, в сфере макроэкономики, здравоохранения, среднего и высшего образования, в сфере повышения квалификации, рынка товаров и кадров, а также в направлении развития финансовых рынков.
По словам министра, такое улучшение позиций окажет влияние на инвестиционную среду Армении.
Министр экономики К. Чшмаритян также отметил: опубликованный доклад Глобального инновационного индекса 2015 свидетельствует о том, что Армения среди 140 стран занимает 61 место, при этом поднявшись на 4 строчки по сравнению с прошлым годом. По словам главы Минэкономики, данный показатель – весьма важная оценка и результат серьезных анализов.