Քաղաքական 13:14 02/10/2015
Հոկտեմբերի 1-ին, ժամը 22:30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հարավ-արևմտյան հատվածում` Երասխի ուղղությամբ, հայկական կողմի համար անհայտ պատճառներով Նախիջևանում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումնրից մեկի կողմից ձեռնարկվել է պետական սահմանի խախտման փորձ, որն արդեն իսկ նկատվել է միջդիրքային տարածությունում և կանխվել է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից: Տեղի ունեցած փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդը հետ է նահանջել: Այդ մասին տեղեկացնում են ՀՀ Պաշտպանության նախարարության լրատվական ծառայությունից:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը նախազգուշացնում է, որ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի նախիջևանյան ուղղությամբ լարվածության բացակայության պայմաններում հակառակորդի կողմից իրադրությունը սրելու փորձերը խստագույնս պատժվելու են», -նշված է ՀՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

Armenian side foils border violation attempt by Azerbaijani unit in Yeraskh
Around 10:30 pm yesterday, on October 1, one of the Azerbaijani units deployed in Nakhijevan made an attempt - for a reason unclear to the Armenian side - to violate the state border at the southwestern section of the Armenian-Azerbaijani state border, in the Yeraskh direction. The attempt was noticed in the neutral zone and foiled by the Armenian armed forces, the press service of Armenian Defense Ministry said.
The enemy retreated as a result of an exchange of fire.
“Armenian Defense Ministry warns that amid the absence of tension in the Nakhijevan direction of Armenian-Azerbaijani state border, the enemy’s attempts to escalate the situation will be punished severely,” the press service of Armenian defense ministry said.