Ո՞վ պետք է պահանջի հայկական տարածքները Թուրքիայից
Նոր տեղեկացա Սերժ Սարգսյանի խիստ հետաքրքիր հարցազրույցի մասին, որ նա տվել էր թուրքական «Հյուրիեթ» թերթի լրագրող Ջանսու Չամլիբելին 2015 թ. ապրիլի 24-ին Երևանում: Հոդվածը թաղվել էր լրատվական հեղեղի մեջ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումների օրերին:
Ահա կարևոր հատվածներ նախագահ Սարգսյանի ընդարձակ հարցազրույցից, որը հրապարակվել է «Թըրքիշ դեյլի նյուս»-ում՝ «Հյուրիեթ» թերթի անգլերեն տարբերակում.
- Նախագահն արդարացիորեն նշել է, որ «Թուրքիայի ղեկավարության զգացմունքային և ոչ դիվանագիտական բնույթի արձագանքը [Ֆրանցիսկոս պապի կողմից ապրիլի 12-ին Վատիկանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը] ևս մեկ ապացույց էր, որ Թուրքիան շարունակում է իր բացահայտ ժխտողական քաղաքականությունը պետական մակարդակով՝ դրանով իսկ իր վրա վերցնելով Օսմանյան կայսրության իշխանությունների կողմից իրականացված ոճրագործության պատասխանատվության բեռը»:
- «ԱՄՆ-ը որպես գերհզոր տերություն և ժողովրդավարական արժեքների ջատագով բազմաթիվ առիթներով հայտնել է իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: ԱՄՆ 51 նահանգներից 44-ն ընդունել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը: Պատմության ընթացքում ամերիկյան տարբեր նախագահներ, օրինակ՝ Ռոնալդ Ռեյգանը, Ջերալդ Ֆորդը, հայ ժողովրդի նկատմամբ կոտորածները բնորոշել են որպես ցեղասպանություն: Նույնիսկ ԱՄՆ այն նախագահները, որոնք պաշտոնավարման ընթացքում չեն կիրառել «ցեղասպանություն» եզրույթը՝ այն օգտագործել են իրենց նախընտրական արշավներում: Դա նշանակում է, որ նրանք երբեք կասկածի տակ չեն դրել կատարվածի հավաստիությունը և միայն քաղաքական որոշ նկատառումներից ելնելով խուսափել են արտաբերել «ցեղասպանություն» եզրույթը»: Մինչ նախագահ Սարգսյանը ճիշտ բնութագրել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ԱՄՆ-ի կողմից, նրա պատասխանում կային մի քանի անճշտություններ. Միացյալ Նահանգներն ունի ոչ թե 51, այլ 50 նահանգ, և Ջերալդ Ֆորդը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է որպես կոնգրեսական՝ ոչ որպես նախագահ:
- «Թուրքիայի առաջարկը, ստեղծել այսպես կոչված պատմաբանների հանձնաժողով, հետապնդում է միայն մեկ նպատակ՝ ձգձգել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը և շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունն այդ ոճրագործությունից: Սա ոչ միայն մեր տեսակետն է, այլ նաև միջազգային հանրության, որը շարունակաբար ճանաչում և դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը: [Հայ-թուրքական] Արձանագրությունում չկա դրույթ պատմության ուսումնասիրության հանձնաժողով ստեղծելու մասին: Արձանագրության համապատասխան կետով երկու ժողովուրդների միջև փոխվստահության վերականգնմանն ուղղված երկխոսություն պետք է իրականացվի, որի համար էլ նախատեսվում էր ենթահանձնաժողովի ստեղծում: Բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմը տարբեր մակարդակներով բազմիցս շեշտել է նաև թուրքական կողմին, որ Ցեղասպանության փաստը որևէ դեպքում կասկածի տակ չի կարող դրվել»: Նրանք, ովքեր դեմ էին Արձանագրություններին, այդ թվում նաև այս հոդվածի հեղինակը, վաղուց առաջ էին քաշում համանման առարկություններ:
- «Արդեն վեցերորդ տարին է, ինչ ստորագրվել են արձանագրությունները. ե՞րբ է հարմար պահը [վավերացնելու].... Անցած տարիները ցույց տվեցին, որ Թուրքիան ոչ թե հարմար պահի է սպասում, այլ փորձում է հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացի իմիտացիա ստեղծելու միջոցով կանխել միջազգային հանրության հստակ դիրքորոշման արտահայտումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ՝ փորձելով ճանաչումները ներկայացնել իբրև խոչընդոտ հայ-թուրքական հաշտեցման ճանապարհին: Իմ նախաձեռնությամբ սկսված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը հետապնդում էր միայն մեկ պարզ նպատակ՝ առանց նախապայմանների հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ և բացել Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը՝ ապահովելով մեր ժողովուրդների խաղաղ և բարեկեցիկ գոյակցությունը: Ցավոք, Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները, ժխտողականության նոր դրսևորումները և Ադրբեջանի անհիմն պահանջներին հագուրդ տալու նպատակով նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը խափանեցին այդ արձանագրությունների կյանքի կոչումը.... Վեց տարի չարդարացված սպասումներից հետո ես որոշեցի հետ կանչել դրանք խորհրդարանից: Մի առիթով ես ասել եմ, որ հայ ժողովուրդը հավերժ չի պատրաստվում սպասել, թե երբ Թուրքիայի իշխանությունները կբարեհաճեն հարմար պահ գտնել և ի վերջո վավերացնել դրանք»: Իմ կարծիքով, Հայաստանի արգործնախարարը պետք է անհապաղ հետ կանչի իր ստորագրությունը Արձանագրությունների տակից և դրանք չեղյալ հայտարարի:
- «Հայաստանի Հանրապետությունը, իր անկախացումից ի վեր, երբեք Թուրքիային կամ որևէ այլ երկրի տարածքային պահանջներ չի ներկայացրել: Մեր պետության արտաքին քաղաքական օրակարգում նման խնդիր չի եղել և այսօր չկա: Սա հստակ դիրքորոշում է»:
Նախագահ Սարգսյանի վերջին պատասխանը անուշադիր ընթերցելու դեպքում, հավանաբար կարող է սխալ հասկացվել: Նա չի ասում է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ ունի Թուրքիայից, բայց չի էլ ասում, որ չունի... Հայաստանը պարզապես այս հարցը պաշտոնապես չի բարձրացրել, քանի որ դա կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ ազգային անվտանգության վրա արևմտյան սահմանում նրա հզոր և թշնամի հարևանի կողմից: Կուսակցությունները, կազմակերպությունները և անհատները, ինչպես նաև այս տողերի հեղինակը, հաճախ են խոսում Թուրքիայից տարածքային պահանջների մասին, սակայն հասկանալի է, որ Հայաստանի առաջին դեմքը պետք է շատ ավելի զուսպ լինի իր հրապարակային հայտարարություններում:
Նախագահ Սարգսյանը մի քանի տարի առաջ հայտարարել էր, որ հայկական տարածքների պահանջը թողնում է գալիք սերունդներին, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը իսկապես տարածքային պահանջներ ունի Թուրքիայից...

Politics 11:26 14/10/2015
I just became aware of an important interview Pres. Serzh Sargsyan had given to Turkish journalist Cansu Camlibel of Hurriyet newspaper on April 24, 2015 in Yerevan. The article was buried under the avalanche of media coverage during the commemorations of the Armenian Genocide Centennial.
Here are key excerpts from Pres. Sargsyan’s lengthy interview as published in the Turkish Daily News, the English edition of Hurriyet:
-- The President rightly pointed out that “the emotional and non-diplomatic reaction of the Turkish leadership [to Pope Francis’s acknowledgment of the Armenian Genocide in The Vatican on April 12] was yet another proof that Turkey continued its policy of evident denial pursued at a state level, thus taking upon it the burden of the responsibility for the crime perpetrated by the authorities of the Ottoman Empire.”
-- “As a mighty power and champion of democratic values, the United States has on numerous occasions stated its position regarding the Armenian Genocide. Out of 51 U.S. constituent states 44 recognized and condemned the Armenian Genocide. Throughout history various American presidents, such as Ronald Reagan, Gerald Ford, described the atrocities against the Armenian people as genocide. Even those U.S. presidents, that had not used the word ‘genocide’ during their tenure, had used that term while campaigning. It means that they never questioned the veracity of what had happened, and only due to certain political considerations refrained from uttering the word ‘genocide.’” While Pres. Sargsyan correctly characterized U.S. recognition of the Armenian Genocide, there were a couple of inaccuracies in his answer: The United States has 50, not 51 states; and Gerald Ford acknowledged the Armenian Genocide as a Congressman, before becoming President.
-- “The Turkish proposal of establishing the so-called commission of historians has only one goal, which is to delay the process of the Armenian Genocide recognition, and divert the attention of international community from that crime. That is not only our view but also the view of the international community that goes on recognizing and condemning the Armenian Genocide. The protocols contain no clause of establishing any commission on historical studies. The respective paragraph in the protocol envisages a dialogue aimed at restoring mutual confidence between the two nations, which entailed the establishment of a sub-commission. Throughout the negotiations, the Armenian side has stressed on numerous occasions at various levels also to the Turkish side that the veracity of the genocide cannot be questioned under any circumstances.” Armenians who opposed to the Protocols, including this writer, had made similar objections.
-- “It is already the sixth year since the protocols have been signed: when is the expedient time? …The years past have demonstrated that Turkey is looking forward not to some convenient moment, but instead is trying to prevent the manifestation of the unambiguous position of the international community on the Armenian Genocide by imitating a process of the Armenian-Turkish rapprochement, claiming that recognitions were something that hindered the reconciliation. The process of the Armenian-Turkish reconciliation was launched upon my initiative, and pursued a very simple goal -- to establish diplomatic relations without any preconditions, and unseal the last closed border in Europe, safeguarding peaceful and neighborly coexistence of our nations. Unfortunately, the lack of political will on the part of the Turkish authorities, distortion of the letter and spirit of the protocols, fresh manifestations of denial, and continuously brought up preconditions intended to feed groundless demands of Azerbaijan thwarted the implementation of the protocols…. After six years of unfulfilled expectations, I have decided to recall the protocols from the parliament. On one occasion I said the Armenians are not going to wait indefinitely for the Turkish authorities to be able to find a convenient moment to finally ratify those protocols.” In my opinion, the Armenian Foreign Minister should immediately withdraw his signature from the Protocols and declare them obsolete.
-- “The Republic of Armenia has never declared any territorial claims either on Turkey or any other country since our independence. There has never been such an issue on the foreign policy agenda of our country, and there is none today. That is a clear-cut position.”
If not read carefully, Pres. Sargsyan’s last answer could easily be misunderstood. He is neither saying that Armenia has territorial claims from Turkey nor that it does not! Armenia simply has not raised this issue officially because doing so could have serious national security implications given its powerful and hostile neighbor on the Western Front. Political parties, organizations, and individuals like this writer have frequently made territorial claims from Turkey, but it is understandable that Armenia’s Head of State has to be much more circumspect in his public pronouncements.
Pres. Sargsyan stated several years ago that he leaves the pursuit of Armenian territorial claims to a future generation, which implies that Armenia does indeed have territorial demands from Turkey!