Քաղաքական 16:44 16/10/2015
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ղազախստանի Հանրապետությունում այսօր, ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստից հետո, մասնակցել է նաև Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստերին: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Քննարկումների ընթացքում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ղեկավարները` Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, քննարկել են միության առավել արդիական խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները: Հանդիպման արդյունքներով կողմերը ստորագրել են երրորդ երկրների, ինչպես նաև միջազգային կառույցների հետ փոխգործակցության կ րգը սահմանող մի շարք փաստաթղթեր: Մասնավորապես, Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի անդամները հաստատել են «2015-2016թթ. Եվրասիական տնտեսական միության միջազգային գործունեության հիմնական ուղղությունները» և «ԵԱՏՄ հիմնական գործընկերների հետ միջնաժամկետ հեռանկարում առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման մոտեցումները»:
Նիստի ընթացքում որոշում է կայացվել Իսրայելի Պետության հետ սկսել բանակցություններ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման ուղղությամբ: Տվյալ որոշումն ընդունվել է համատեղ հետազոտական խմբի զեկույցի արդյունքներով:
Միության պետությունների ղեկավարները հաստատել են ծառայությունների տեսակների ցանկը, որոնց մասով ԵԱՏՄ շրջանակներում ծառայությունների միասնական շուկայի ձևավորումն իրականացվելու է ազատականացման պլան-ժամանակացույցի համապատասխան: Կողմերը հաստատել են նաև ԵԱՏՄ մարմիններում արտաքին աուդիտի մասին դրույթները:
Կողմերը քննարկել են կադրային և ընթացիկ հարցեր, այդ թվում՝ Բելառուսի Հանրապետությունում ԵԱՏՄ դատարանի գտնվելու պայմանների և Ղրղզստանի Հանրապետությունից դատավորների պաշտոններում նշանակումների հարցը:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում ընդունվել է նաև ԵԱՏՄ-ում նոր անդամների ընդունման և անդամակցության դադարեցման Կարգը:
Նիստում հաստատվել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նախագահի պաշտոնի ստանձնման հարցը, ըստ որի, սահմանված կարգով այդ պաշտոնը 2016թ. փետրվարի 1-ից անցնում է Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Տիգրան Սուրենի Սարգսյանին:

В Казахстане уточнены подходы по развитию торгово-экономического сотрудничества с основными партнерами ЕАЭС
Президент Армении Серж Саргсян в Казахстане сегодня, после заседания Совета глав государств СНГ, принял участие также в заседаниях Высшего Евразийского экономического совета в узком, затем в расширенном составе. Итоги подводит пресс-служба главы армянского государства.
Согласно информации, в ходе обсуждений главы государств-членов Евразийского экономического совета – президент Армении Серж Саргсян, президент Беларуси Александр Лукашенко, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, президент Киргизии Алмазбек Атамбаев и президент России Владимир Путин – обсудили наиболее актуальные проблемы и перспективы развития Союза.
По итогам встречи стороны подписали ряд документов, определяющих порядок взаимодействия с третьими странами, а также международными структурами. В частности, члены Высшего Евразийского экономического совета утвердили «Основные направления международной деятельности Евразийского экономического союза на 2015-2016 годы» и «Подходы к развитию торгово-экономического сотрудничества с основными партнерами ЕАЭС на среднесрочную перспективу».
В ходе заседания было принято решение начать переговоры с Израилем по созданию зоны свободной торговли. Данное предложение было принято по итогам доклада совместной исследовательской группы.
Главы государств Союза утвердили перечень секторов услуг, по которым формирование единого рынка услуг в рамках ЕАЭС будет осуществлено в соответствии с планами либерализации. Стороны также приняли Положения о внешнем аудите в органах Евразийского экономического союза.
Стороны обсудили кадровые и текущие вопросы, в том числе условия локализации Суда ЕАЭС в Республике Беларусь и назначения на должности судей от Киргизии.
На заседании Высшего Евразийского экономического совета был также принят Порядок принятия новых членов и прекращения членства в Союзе.
На заседании был утвержден вопрос назначения на должность председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии, согласно которому в установленном порядке эта должность с 1 февраля 2016 года переходит к представителю Республики Армения Тиграну Суреновичу Саркисяну.