Կրճատելով ծախսերը՝ հնարավոր կլինի խուսափել «ՀԷՑ»-ի մասով էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացումից. Սամվել Կարապետյան
«Հայաստանի Հանրապետության բնակչությանն աջակցելու նպատակով որոշում եմ ընդունել իմ անձնական միջոցների հաշվին՝ ՀՀ կառավարության հետ հավասարության սկզբունքով փոխհատուցել 2015թ. օգոստոսի 1-ից բարձրացված սակագների տարբերությունը՝ բնակչության և փոքր բիզնեսի համար»: «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ի ձեռքբերման կապակցությամբ  արած հայտարարության մեջ ասել է «Տաշիր» ընկերությունների Խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը:
Հայտարարության մեջ, որը տեղադրված է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ի պաշտոնական կայքում, ասված է.
«Ինչպես արդեն հայտարարել ենք, 2015 թ. սեպտեմբերի 30-ին «Տաշիր» ընկերությունների Խումբը և «Ինտեր ՌԱՕ» ընկերությունը պայմանագիր են ստորագրել՝ Հայաստանի Հանրապետության էլեկտրաէներգետիկ ակտիվների առքուվաճառքի վերաբերյալ։
Կողմերի պայմանավորվածության համաձայն «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն («ՀԷՑ») շարունակելու է ամբողջ ծավալով կատարել իր կողմից նախկինում ստանձնած պարտավորությունները: «Տաշիր» ընկերությունների Խումբը նաև ամբողջությամբ իր վրա է վերցրել «ՀԷՑ»-ի կառավարման պարտականությունը: Ընկերության կառավարումը կլինի պարզ, հանրության համար հասկանալի ու թափանցիկ՝ հիմնված կորպորատիվ պատասխանատվության կարևորագույն բաղկացուցչի վրա:
«ՀԷՑ» զարգացման գերակա նպատակներից է հակաճգնաժամային ծրագրի ներդրումը, ընկերության ֆինանսական գործունեության օպտիմալացումը, սպասարկման որակի բարձրացումը և «ՀԷՑ»-ի ֆինանսա-տնտեսական վերահսկողության ապահովումը՝ այդ թվում նաև համապատասխան նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով։
Նախևառաջ, նախատեսում ենք արդյունավետ ներդրումների միջոցով բաշխիչ ցանցերի ենթակառուցվածքի արդիականացում: Համընդհանուր անզիջում պայքար ենք մղելու արատավոր երևույթների, կոռումպացված աշխատողների և անբարեխիղճ սպառողների դեմ և ներքին ռեսուրսների կենտրոնացմամբ, այդ թվում նաև՝ էլեկտրաէներգիայի կորուստների նվազեցմամբ կրճատելու ենք Ընկերության ծախսերը, որի արդյունքում հետագայում հնարավոր կլինի խուսափել «ՀԷՑ»-ի մասով էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացումից:
3 միլիոն բնակչության շահը մեզ համար, անկասկած, առաջնային է և չի կարող համեմատվել որոշ կոռումպացված աշխատակիցների ու անբարեխիղճ սպառողների շահի հետ:
Հայաստանի Հանրապետության բնակչությանն աջակցելու նպատակով որոշում եմ ընդունել իմ անձնական միջոցների հաշվին՝ ՀՀ կառավարության հետ հավասարության սկզբունքով փոխհատուցել 2015թ. օգոստոսի 1-ից բարձրացված սակագների տարբերությունը՝ բնակչության և փոքր բիզնեսի համար:
Պատրաստ ենք նոր մոտեցումների, նոր որակի աշխատանքի և անկեղծ, կառուցողական գործընկերային փոխհարաբերությունների հաստատմանը:

Politics 15:10 16/10/2015
President of Tashir Group Samvel Karapetyan has issued a statement in connection with the purchase of Electric Networks of Armenia (ENA) Company by Tashir Group. Below is the text of S. Karapetyan’s statement available at the website of ENA.
“Dear compatriots!
As we already announced, on September 30, 2015, Tashir Group and Inter RAO signed an agreement on the purchase and sale of the power supply assets in Armenia.
The sides agreed that ENA CJSC will continue to perform fully the obligations it assumed earlier. Tashir Group has assumed ENA management obligations. The company will be opetated in a transparent way understandable to the public, based on the key component of corporate social responsibility.
The priority tasks of ENA’s development are: introduction of an anti-crisis program, optimization of the company’s financial activities, enhancing the quality of provided services, control over the financial and economic activities, also through the use of modern technology.
First of all, we plan to modernize infrastructure of the distribution networks through efficient investment. We will wage an uncompromising struggle against vicious phenomena, corrupt employees, and dishonest consumers. We will cut the Company’s expenses by concentrating the internal resources, including a reduction of power losses, which will enable to avoid a rise in electricity tariffs by ENA.
The interests of 3 million Armenians are certainly important for us. They cannot be compared with gains or interests of some corrupt employees or dishonest consumers.
In order to support the population of Armenia, a decision was taken to use my personal funds – on a parity basis with the Armenian government - in order to compensate Armenian citizens and small businesses for the rise in power tariffs until August 1, 2015.
We are ready for new approaches, new quality of work, and honest, constructive partnership relations.