ՖԻՖԱ-ն անվանել է «Ոսկե գնդակի» 23 հավակնորդներին
Միջազգային ֆուտբոլի ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ) հրապարակել է «Ոսկե գնդակ-2015» մրցանակի 23 թեկնածուների անունները: Այս մասին հայտնում է կազմակերպության պաշտոնական կայքը:
Մրցանակի հավակնորդների ցուցակում մադրիդյան «Ռեալն» ունի 5 ներկայացուցիչ (Քրիշտիանու Ռոնալդու, Տոնի Կրոոս, Խամես Ռոդրիգես, Գարետ Բեյլ և Քարիմ Բենզեմա): Նույնքան ֆուտբոլիստներ է ներկայացնում մյունխենյան «Բավարիան» (Թոմաս Մյուլլեր, Մանուել Նոյեր, Արյեն Ռոբբեն, Արթուրո Վիդալ և Ռոբերտ Լևանդովսկի): Կատալոնյան «Բարսելոնը» ներկայացված է 6 խաղացողներով (Լիոնել Մեսսի, Նեյմար, Անդրես Ինյեստա, Խավիեր Մասկերանո, Իվան Ռակիտիչ և Լուիս Սուարես):
Մրցանակին հավակնում են նաև Սերխիո Ագուերոն, Քևին դե Բրեյնեն, Յայա Տուրեն (երեքն էլ՝ «Մանչեսթեր Սիթի»), Էդեն Ազարը («Չելսի»), Զլատան Իբրահիմովիչը (ՊՍԺ), Պոլ Պոգբան («Յուվենթուս») և Ալեքսիս Սանչեսը («Արսենալ»):
Լավագույն եռյակը կորոշվի նոյեմբերի 30-ին: «Ոսկե գնդակի» տիրակալի անունը հայտնի կդառնա 2016 թ. հունվարի 11-ին:
Հիշեցնենք, որ վերջին 2 տարում մրցանակը բաժին է հասել Քրիշտիանու Ռոնալդուին:
ՖԻՖԱ-ն ներկայացրել է նաև տարվա լավագույն մարզչի 10 թեկնածուներին՝ Մասիմիլիանո Ալլեգրի («Յուվենթուս»), Կառլո Անչելոտտի («Ռեալ»), Լորան Բլան (ՊՍԺ), Ունայ Էմերի («Սևիլիա»), Խոսեպ Գվարդիոլա («Բավարիա»), Լուիս Էնրիկե («Բարսելոն»), Ժոզե Մոուրինյո («Չելսի»), Խորխե Սամպաոլի (Չիլիի հավաքական), Դիեգո Սիմեոնե («Ատլետիկո») և Արսեն Վենգեր («Արսենալ»):

Спорт 13:45 20/10/2015
Международная федерация футбола (ФИФА) огласила список из 23 кандидатов на приз лучшему футболисту мира 2015 года – «Золотой мяч». Об этом сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на на официальный сайт организации.
В числе игроков, претендующих на награду, пять представителей мадридского «Реала» (Криштиану Роналду, Тони Кроос, Хамес Родригес, Гарет Бэйл и Карим Бензема), столько же футболистов мюнхенской «Баварии» (Томас Мюллер, Мануэль Нойер, Арьен Роббен, Артуро Видаль и Роберт Левандовски) и шесть игроков «Барселоны» (Лионель Месси, Неймар, Андрес Иньеста, Хавьер Маскерано, Иван Ракитич и Луис Суарес).
Также на приз претендуют: Серхио Агуэро, Кевин Де Брейне, Яя Туре (все – «Манчестер Сити»), Эден Азар («Челси»), Златан Ибрагимович («ПСЖ»), Поль Погба («Ювентус») и Алексис Санчес («Арсенал»).
Три финалиста определятся 30 ноября. Обладатель «Золотого мяча» станет известен 11 января 2016 года. Последние два года лучшим футболистом мира признавался Роналду.
ФИФА также представила список из 10 претендентов на звание лучшего тренера года: Массимилиано Аллегри («Ювентус»), Карло Анчелотти («Реал»), Лоран Блан («ПСЖ»), Унаи Эмери («Севилья»), Хосеп Гвардиола («Бавария»), Луис Энрике («Барселона»), Жозе Моуринью («Челси»), Хорхе Сампаоли (сборная Чили), Диего Симеоне («Атлетико») и Арсен Венгер («Арсенал»).