«Վերադարձի» դասական երաժշտության 8-րդ փառատոնի գլխավոր գործընկերը կրկին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է
Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայացել է «Վերադարձի» դասական երաժշտության 8-րդ փառատոնի հանդիսավոր բացման համերգը:
Փառատոնն այս տարի նվիրված է Հայոց Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցին: Այն կազմակերպվել է ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո` «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամի կողմից (նախագահ` Մարիամ Շահինյան, տնօրեն` Գարիկ Նազարյան) և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը փառատոնի գլխավոր գործընկերն է: Ընդհանուր առմամբ, միջոցառման կազմակերպման համար 2007-2015 թվականների ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 99.300.00 ՀՀ դրամ:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, մեկամյա դադարից հետո երևանյան համերգասրահների դռները կրկին կբացվեն աշխարհասփյուռ տաղանդաշատ հայ երաժիշտների և նրանց օտարազգի գործընկերների առջև: Փառատոնը բաղկացած կլինի հինգ համերգից` հագեցած պրեմիերաներով, երաժշտախմբերի նոր կազմերով: Փառատոնի շրջանակում հայ ունկնդրին առաջին անգամ կներկայանա «Վերադարձ» կվինտետը` կազմված տարբեր երկրներ և ազգություններ ներկայացող երաժիշտներից:
«Աշխարհի լավագույն դահլիճներում հանդես եկող և դասական երաժշտության ոլորտում մեծ հեղինակություն վայելող հայազգի երաժիշտները, որոնք եկել են մասնակցելու փառատոնին, ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ մենք` հայերս, արարող, ստեղծագործող, շնորհալի ազգ ենք` ուր էլ որ ճակատագրի բերումով լինենք: «Վերադարձի» փառատոնը կարևոր դեր ունի աշխարհով մեկ սփռված տաղանդաշատ հայ երաժիշտներին մեկ հարկի տակ համախմբելու գործում: Ուրախ եմ, որ արդեն 8-րդ տարին կազմակերպիչների կողքին լինելով` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր մասնակցությունն ունի փառատոնի կայացման, զարգացման և առաջընթացի գործում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
2007-ին հիմնադրված փառատոնը ամեն տարի աշնանային համերգաշրջանի ընթացքում իր հարկի տակ է մեկտեղում ուսման, աշխատանքի և ստեղծագործական կատարելագործման նպատակով Հայաստանից մեկնած և աշխարհի խոշորագույն երաժշտական կենտրոններում ապրող և ստեղծագործող մեր հայրենակիցներին, սփյուռքահայ տաղանդաշատ երաժիշտներին, ովքեր փառատոնի շնորհիվ հնարավորություն են ստանում պահպանելու կապը hայրենիքի հետ, հայ հանդիսատեսին ներկայանալու ստեղծագործական և կատարողական արվեստի իրենց վերջին ձեռքբերումներով:
Տարիների ընթացքում երևանյան բեմերում հանդես են եկել միջազգային համբավ ու ճանաչում ստացած այնպիսի երաժիշտներ, ինչպիսիք են Սերգեյ Խաչատրյանը (ջութակ, Գերմանիա), Սուրեն Բագրատունին (թավջութակ, ԱՄՆ), Վահան Մարտիրոսյանը (դաշնամուր, Ֆրանսիա), Վահագն Պապյանը (դաշնամուր, Իսրայել), Վարդան Մամիկոնյանը (դաշնամուր, Ֆրանսիա), Լևոն Մուրադյանը (թավջութակ, Պորտուգալիա), Վարդուհի Խաչատրյանը (մեցցո-սոպրանո, Շվեյցարիա), Ջուլիետ Գալստյանը (մեցցո-սոպրանո, Շվեյցարիա) և այլք:

Society 11:42 20/10/2015
The grand opening of the 8th “Return” Classical Music Festival took place in the Aram Khachatryan Concert Hall.
This year’s festival is dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The festival was organized under the auspices of the First Lady of the Republic of Armenia Rita Sargsyan by the “Gallery of Arts” Foundation (president Mariam Shahinyan, director Garik Nazaryan), with support of the RA Ministry of Culture. The General Partner of the festival is VivaCell-MTS. In total, from 2007 to 2015 VivaCell-MTS has allocated AMD 99.300.000 for organizing the annual event.
After a one-year pause the concert halls in Yerevan will open their doors for talented musicians of Armenian descent and their foreign colleagues. The festival program features five concerts with first night performances and new musical bands. In the frames of the festival the “Return” quintet of musicians representing different countries and nationalities will be introduced to the Armenian audience, according to the press service of VivaCell-MTS.
“The musicians of Armenian descent which have arrived for participating in the festival regularly appear on the best stages of the world and are widely recognized in the sphere of classical music. They prove once again that we, Armenians, are creative, gifted, brilliant people no matter what shores destiny takes us to. The “Return” festival has an important role in bringing together talented Armenian musicians scattered around the world. I am glad that VivaCell-MTS, standing by the side of the organizers, has a contribution in the shaping, success and progress of the festival, supporting it for already eight years,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Every year, since 2007, the autumn concert season of the festival brings together our compatriots which have left Armenia to study, work and hone their professional skills abroad, and now live and work in the biggest musical centers of the world. These talented musicians of Armenian descent get an opportunity to keep the bond with the homeland, as well as present the latest achievements of their performing mastery to the Armenian audience.