Վենետիկի հանձնաժողովն առաջարկում է ԱԺ-ին ներկայացնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի մի քանի թեկնածուներ
Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը ներկայացրել է իր կարծիքը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին ՀՀ նոր օրենքի նախագծի վերաբերյալ։
Եզրակացության մեջ ասվում է, որ օրենքի նախագիծը զգալի առաջընթաց է ներկայումս գործող օրենքի համեմատ։
Վենետիկի հանձնաժողովը ներկայացրել է նաև մի քանի առաջարկություններ։ Հանձնաժողովն առաջարկում է օրենքով տրամադրել թափանցիկ քննության կարգ՝ ներգրավելով խորհրդարանական հանձնաժողովին և բավարար թվով անկախ փորձագետների, որոնք պետք է Ազգային ժողովին առաջարկեն Մարդու իրավունքների պաշտպանի մի քանի իրավասու թեկնածուներ։
Օրենքով անհրաժեշտ է պարզ դարձնել, որ մարդու իրավունքների հետ կապված բողոքը կարող է ներկայացվել Մարդու իրավունքների պաշտպանին, եթե նույնիսկ այդ բողոքը սկզբունքորեն ընկնում է դատարանների իրավասության ներքո։ Սակայն, Մարդու իրավունքների պաշտպանը չպետք է քննարկի այն վեճերը, որոնք արդեն լուծվել են կամ լուծվում են դատարանում։
Վենետիկի հանձնաժողովը նաև առաջարկում է օրենքում պարզաբանել 2 խորհուրդների՝ Կանխարգելիչ խորհրդի և Փորձագետների խորհրդի գործունեության համապատասխան մանդատներն ու սկզբունքները, ինչպես նաև սահմանել նրանց անդամների կարգավիճակը։
Առաջարկությունների մեջ ներառված է նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին պատշաճ մակարդակի ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու հարցը, մասնավորապես երաշխավորել համապատասխան աշխատավարձ Պաշտպանին և նրա աշխատակազմին։

Право 18:47 27/10/2015
Европейская комиссия «Демократия посредством права» (Венецианская комиссия) представила оценку нового проекта Закона Республики Армения «О Защитнике прав человека».
В заключении Венецианской комиссии говорится, что данный законопроект представляет собой значительный прогресс по сравнению с действующим законом.
Также Венецианская комиссия сделала несколько предложений. Комиссия предлагает установить более прозрачный порядок отбора кандидатов на пост омбудсмена, с привлечением парламентской комиссии и достаточного числа независимых экспертов, которые впоследствии должны будут предложить Национальному Собранию Армении несколько правомочных кандидатов на должность Защитника прав человека РА.
Согласно заявлению, предлагается также расширить рамки представления жалоб омбудсмену: жалобу, связанную с защитой прав человека, можно представлять даже в том случае, если она в принципе подпадает под юрисдикцию судов. Однако, отмечает Комиссия, Омбудсмен не должен изучать те споры, которые уже решены либо решаются в судебном порядке.
В рамках сделанных предложений также озвучен вопрос повышения финансирования Офиса Защитника прав человека, в частности, гарантирования соответствующей заработной платы Омбудсмену и сотрудникам аппарата Офиса омбудсмена.