Իրավունք 14:50 29/10/2015
«Սահմանադրական փոփոխությունների ներկայացված նախագիծը շատ ավելի հստակ է, շատ ավելի բան է ասում իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի, մարդու իրավունքների երաշխավորման հետ կապված»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սահմանադրագետ Գաբրիել Բալայանը:
Միաժամանակ նա նշեց, որ ինչպես այժմ, հնարավոր փոփոխություններից հետո էլ խնդիրը լինելու է կիրառության մեջ. «Զուտ տեքստը որևէ բան չի տալու: Շատ առաջադեմ երկրներ սահմանադրություն չունեն: Պետք չէ սահմանադրական փոփոխություններն ընկալել որպես հարցերը լուծելու միջոց»:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչո՞ւ է Հայաստանում սահմանադրությունը շուտ-շուտ փոփոխվում, սահմանադրագետն ասաց, որ 1995 թվականին կատարվեցին առաջին փոփոխությունները. «Սահմանադրության մշակումը տեղի էր ունեցել որոշակի պատերազմական գործողությունների ժամանակ, սոցիալական ծանր պայմաններում, հնարավոր չէր հաշվի առնել այն բոլոր մարտահրավերները, որոնք ծառացած էին այդ ժամանակ և որոնք գալու էին: 2003 թվականին հանրաքվեի դրվեց սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծ, որը ժողովրդի կողմից մերժվեց: Այդ նախագիծը Եվրախորհրդի պահանջն էր, դրանով վերացվում էր մահապատիժը, սահմանվում էր մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը: Մի փոքր խմբագրված տարբերակը հանրաքվեի դրվեց 2005 թվականին և ընդունվեց: Այս Սահմանադրությամբ, ինձ համար, ինստիտուցիոնալ առումով որոշակի խնդիրներ առաջացավ, որոնք դեռ բացատրելի չեն»:

Право 16:14 29/10/2015
Представленный проект изменений в Конституцию Армении содержит более четкие формулировки, чем в действующем Основном законе страны, а также в нем гораздо больше говорится о гарантиях принципа разделения власти и защите прав человека. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции специалист по конституционному праву Габриел Балаян.
Также эксперт отметил: «Поправки в текст Конституции сами по себе ничего не изменят. Очень многие развитые страны просто не имеют подобного Закона. Не нужно воспринимать конституционную реформу как способ решения проблем в Армении».
В ответ на вопрос, «почему в Армении Конституция меняется так часто», юрист сказал: «В 1995г. были произведены первые изменения. Разработка проекта изменений в Конституции была предпринята в период военных действий, в трудных социальных условиях, было невозможно учитывать все задачи и вызовы, которые стояли перед людьми в то время и которым еще предстояло возникнуть».
«В 2003г. также проводился референдум по конституционной реформе, который не пользовался популярностью среди общественности. Данный проект изменений в Конституцию был разработан по требованию Совета Европы, им была отменена смертная казнь, а также учреждался Институт защитника прав человека. Несколько отредактированный вариант Конституции был представлен на референдум в 2005 году и был принят гражданами. А представленный ныне проект изменений в Конституцию в институциональном плане вызывает определенные вопросы, которые пока не получили разъяснений», – сказал Г. Балаян.