Հասարակություն 16:18 30/10/2015
Հայ դատի հանձնախումբը կարևորում է Պարագվայի «արիությունը, ջանքերն ու նվիրումը» Ցեղասպանության ճանաչման հարցում
Հարավային Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը Պարագվայի խորհրդարանի կողմից հոկտեմբերի 29-ին Հայոց ցեղասպանության փաստը միաձայն ճանաչելու կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ընդգծել է այն մարդկանց քաջությունը, ջանքերն ու նվիրումը, որոնց շնորհիվ պատմական ճշմարտությունը հաղթեց մերժողական ճնշումներին:
«Պարագվայը կամավոր սկզբունքով միացավ հանուն արդարության, ճշմարտության և հիշողության մղվող միջազգային պայքարին և վեր է բարձրացում ժամանակակից ու աջակցող Հարավային Ամերիկայի դրոշները»,-նշվում է հայտարարության մեջ:
Պարագվայը իր եղբայրական պետություններ Ուրուգվայի, Չիլիի, Բրազիլիայի, Արգենտինայի, Բոլիվիայի և Վենեսուելայի հետ միասին մեծ ներդրում են ունեցել պատմական արդարության վերականգնման, մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունների ճանաչման և ժխտողականության դատապարտման գործում:

Armenian National Committee of South America highlights the "courage, effort and commitment" of Paraguay's recognition
The Armenian National Committee of South America issued a statement today highlighting the "courage, effort and commitment of those who promoted and escorted the decision that put the recognition of historical truth above the pressures of denial," in relation to the official Armenian Genocide recognition approved unanimously on October 29 by the Senate of the Republic of Paraguay, according to Prensa Armenia.
"Paraguay voluntarily joins the international fight for Truth, Justice and Memory and raises the flags of a present and supportive South America," reads the statement.
"Paraguay, next to its sister Republics of Uruguay, Argentina, Chile, Brazil, Bolivia and Venezuela, have made a significant contribution to the noble cause of restoration of historical justice, recognition, condemnation, prevention of crimes against humanity and against denial".