Բլատտերի խորհրդական. «Որոշումներ կայացնելուց առաջ կուլիսներում խոսում էին Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի մասին»
Կլաուս Շտոլկերը՝ ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատտերի խորհրդականը, մեկնաբանել է իր ղեկավարի խոսքերը «ԱԱ-2018»-ի կազմակերպիչ երկրի ընտրությունների մասին:
«Մինչև այն պահը, երբ որոշումները կայացվեցին, կուլիսներում խոսում էին Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի մասին: Խոսքը ոչ թե ՖԻՖԱ-ի գործկոմի անդամների, այլ խոշոր խաղացողների մասին է, ովքեր վարում էին բանակցությունները»,- ասել է Շտոլկերը:
Ավելի վաղ Բլատտերը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հետևյալն է հայտարարել. «Ամեն ինչ լավ էր ընթանում, քանի դեռ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին չէր հանդիպել թագադրված արքայազնի, այժմ՝ Քաթարի էմիրի հետ: Այնուհետև Սարկոզին Պլատինիին ասաց, որ վատ չի լինի 2022 թ. մեկնել Քաթար: Այդ ժամանակ էլ հնչեց, որ առաջնությունը պետք է կազմակերպվի Քաթարում: Դա խառնեց բոլոր խաղաթղթերը: Եվրոպան 4 ձայնը ԱՄՆ-ի փոխարեն տվեց Քաթարին: Հակառակ դեպքում ամերիկյան հայտը կհաղթեր 12:10 հաշվով: Մենք պլանավորում էինք պատրաստվել երկու հրաշալի առաջնության՝ Ռուսաստանում և Քաթարում: Դրա փոխարեն հիմա խոսում ենք ՖԻՖԱ-ում առկա ճգնաժամի մասին»:

Блаттер рассказал о тайной сделке по выбору хозяина Чемпионата мира по футболу 2018 года – России
Отстраненный от работы в футбольной сфере глава ФИФА Йозеф Блаттер рассказал в интервью «The Financial Times» о том, что Чемпионат мира по футболу 2018г. был отдан России в результате тайной сделки, заключенной между высшими руководителями ФИФА и предполагала фальсификацию результатов выборов. Об этом сообщает РБК.
«Решение, которое было согласовано, но не в письменном виде, предполагало, что при голосовании мы пойдем в две сверхдержавы: в Россию и США», – заявил Блаттер.
Согласно информации, Россия претендовала и в итоге получила право проводить у себя чемпионат мира по футболу 2018 года, а США хотели провести у себя мундиаль в 2022 году, но в ходе голосования проиграли право проведения чемпионата Катару.
Как сообщается, на вопрос о том, все ли члены исполнительного комитета ФИФА принимали решение о сделке, Блаттер ответил, что это не было решением исполкома. «Это было за кулисами, не было никакого совещания».
По словам Блаттера, глава УЕФА Мишель Платини сорвал голосование по выбору хозяина чемпионата мира 2022 года в пользу США, отдав свой голос за Катар, и это вызвало недовольство Америки. Блаттер еще ранее заявлял, что страны, проигравшие право проводить чемпионат мира, «включились в кампанию по развалу ФИФА», указывает издание.
РБК напоминает, в начале октября решением комитета ФИФА по этике Блаттер отстранен от работы в футбольной сфере на 90 дней. Такие же санкции были введены против генсека ФИФА Жерома Вальке и главы УЕФА Мишеля Платини.