Մշակույթ 09:19 31/10/2015
Արամ Խաչատրյան համերգասրահում այսօր Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում տեղի կունենա Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մենակատարների համերգը՝ նվագախմբի նվագակցությամբ։ Համերգը ղեկավարելու է դիրիժոր Միրան Վոպոտիչը (Խորվաթիա)։ Երեկոյի ընթացքում հնչելու է հայաստանյան երեք պրեմիերա:
Համերգին հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա լսել Ջակոմո Պուչինիի Սիմֆոնիկ պրելյուդ (հայաստանյան պրեմիերա), Նինո Ռոտայի Ֆագոտի կոնցերտ (հայաստանյան պրեմիերա), Ֆերդինանդ Դավիդի Կոնցերտինո տրոմբոնի և նվագախմբի համար (հայաստանյան պրեմիերա), Պյոտր Չայկովսկու Սիմֆոնիա թիվ 5 ստեղծագործությունները։ Մենակատարներն են՝ Նիկոլայ Պողոսյան (ֆագոտ), Վահրամ Դավթյան (տրոմբոն):
Հիշեցնենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային երրորդ փառատոնը մեկնարկել է հոկտեմբերի 3-ին: Փառատոնը ներառում է 20 սիմֆոնիկ և կամերային երեկո, սիմֆոնիկ համերգները՝ յուրաքանչյուր շաբաթ և կամերայինը՝ չորեքշաբթի օրերին: Փառատոնն անցացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, Դասական երաժշտության աջակցության հասարակական կազմակերպության և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի նախաձեռնությամբ՝ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո:

Фестиваль имени Арама Хачатуряна в Ереване: состоится концерт солистов Молодежного оркестра
В концертном зале «Арам Хачатурян» в Ереване сегодня в рамках Третьего международного музыкального фестиваля имени Арама Хачатуряна состоится концерт солистов Государственного молодежного оркестра Армении.
Концерт пройдет под руководством дирижера Мирана Вопотича (Хорватия) и в сопровождении Молодежного оркестра.
В программе концерта: Д. Пуччини – Симнфоническая прелюдия (премьера в Армении); Н. Рота – Концерт для фагота с оркестром (премьера в Армении); солист: Николай Погосян (фагот); Ф.Давид – Коцнертино для тромбона с оркестром (премьера в Армении), солист: Ваграм Давтян (тромбон); П. Чайковский – Симфония №5.
Отметим, стартовавший 3 октября Фестиваль, который проводится под патронажем президента РА Сержа Саргсяна, завершится 5 декабря.