Հասարակություն 13:40 31/10/2015
Բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար 2015թ.-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 100 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել (2014թ.-ին` 55 մլն դրամ), իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնն» իրականացնում է այն: Այս համագործակցության շնորհիվ՝ 2007թ.-ից մինչև տարեվերջ բարեկարգված կամ կիսակառույց տան շինարարությունը ավարտին հասցրած ընտանիքների թիվը կհասնի 93-ի: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը»-ի օգնությամբ բնակարանամուտ են տոնել նաև Լոռու մարզում:
88-ի ավերիչ երկրաշարժից 27 տարի է անցել, սակայն, Հայաստանի հյուսիսում, ցավոք, դեռ առկա են արհավիրքի հետքերը: Բազմաթիվ ընտանիքներ տարիներ առաջ դարձան տնազուրկ, նրանցից շատերը մինչ օրս էլ կառուցում են` շարունակելով հուսալ, որ մի օր նորից տուն կունենան:
Մարգարյանների ընտանիքը մեկն է Լոռու մարզի Լեջան գյուղում բնակվողներից, որոնք արհավիրքի հետևանքով զրկվել են իրենց տնից և առ այսօր ապրում էր ժամանակավոր կացարանում: Առանց կոմունալ հարմարությունների, փոքր ու անշուք վագոն-տնակը Մարգարյանների երկու զավակների համար եղել է տան միակ նախատիպը. դուստրն արդեն ամուսնացել է, իսկ որդին չի ամուսնանում՝ պայմանների պատճառով:
«Իմ և ամուսնուս երիտասարդությունն անցել է այս դոմիկում: Ամուսինս այս էլ քանի տարի գնում է արտագնա աշխատանքի, որ կարողանանք քարը քարին դնել ու տուն կառուցել՝ գոնե մեր որդու համար, սակայն տարիներն անցնում են, ու մենք մինչև վերջերս միայն պատերն էինք կառուցել: Այսօր, երբ տեսնում եմ մեր կառուցված տունը, չեմ հավատում աչքերիս: Իմ ամբողջ կյանքի երազանքը կատարվել է այսօր»,- ասել է ընտանիքի մայրը՝ Հասմիկը:
Մարգարյանների տուն ունենալու վաղեմի երազանքն իրականություն է դարձել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» համագործակցության շնորհիվ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ընկերության աշխատակիցները, ինչպես նաև Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմն այցելել են Մարգարյաններին՝ նրանց հետ բնակարանամուտի ուրախությունը կիսելու համար:
«Հնարավոր չէ կանխատեսել կյանքի ընթացքն ու սպասվող դժվարությունները: Երազել, սակայն, հարկավոր է: Երբ մարդն ունենում է բավարար վճռականություն և կամք՝ գտնում է նաև գոյություն ունեցող խնդիրների լուծման ճանապարհը: Երբեք չի կարելի տրվել հուսահատությանը: Տարիներ շարունակ այս ընտանիքը ջանքեր է գործադրել՝ նվիրական երազանքն իրականացնելու համար: Բարեկամաբար ձեռք մեկնած կազմակերպությունների աջակցության շնորհիվ՝ այսօր դժվարություններն արդեն անցյալում են: Հաճելի է տեսնել, թե ինչպես է ևս մեկ ընտանիք տոնում երկար սպասված բնակարանամուտը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս տարի Լոռու մարզում իրականացվել է կիսակառույց երկու տան շինարարություն: Եվս երեք ընտանիքի համար էլ իրականացվել է տանիքի վերանորոգում: Երջանիկ եմ տեսնել այս ընտանիքի ուրախությունը, ում տուն ունենալու երկարատև սպասումը վերջապես ավարտվեց»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը»՝ Այգեպարում
Բնակարանամուտ սահմանամերձ Մովսես գյուղում՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոն»-ի աջակցությամբ

Society 13:58 31/10/2015
27 years have passed since the devastating earthquake of 1988, but north of Armenia still keeps the traces of the catastrophe. Many families became homeless years ago. Many of them continue  building  hoping that one day they will have a home again.
The Margaryans are one of the residents of Lejan village of Lori region who have lost their home as a result of the earthquake and lived in a temporary shelter till now. The small wagon-like tin house without basic living conditions has been the only prototype of house for the two children of the Margaryan family; their daughter is already married, but their son does not get married because of the housing conditions.
“My and my husband's youth has passed in this tin shelter.  It’s already many years my husband has been living abroad to work so that we could put the stone on the stone and build a house at least for our son, but years go by and we have been able to raise only the walls. Today, when I see our house construction completed, I can't believe my eyes. My lifelong dream has come true,” said the mother of the family, Hasmik.
The long-cherished dream of the Margaryans to have a home of their own has become a reality owing  to the cooperation between VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing of Armenia. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, employees of the Company, and  the Fuller Center for Housing Armenia team visited the Margaryans to share with them the joy of housewarming.
“It is impossible to predict life or the hardships that await us in the time of our life. Yet, we should never stop dreaming. When someone possess will and persistence, he finds a way out of the difficulties. One should never give in to despair. For years this family has been trying to realize its dream. Thanks to the generous support of the companies, the hardships of this family are now in the past. It is a pleasure to see one more family celebrate the long-awaited housewarming,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“This year, the construction of two half-built houses is being completed in Lori region; another three families have been assisted to renovate the roofs of their houses. I am happy to see the joy of this family, whose long awaited home is finally ready,” Ashot Yeghiazaryan, the President of Fuller Center for Housing Armenia said.
For the implementation of the housing project, VivaCell-MTS invested AMD 100 million in 2015 (AMD 55 million was invested in 2014), and the Fuller Center for Housing Armenia has undertaken the implementation of the project. Through this partnership, from 2007 till the end of this year the number of the families having their houses renovated or the construction of the half-built houses completed will reach 93.