Տնտեսություն 15:31 02/11/2015
2015 թվականի 7 ամիսների ընթացքում ՀՀ տնտեսական աճի տեմպերն ակնկալվածից բարձր են եղել՝ հիմնականում պայմանավորված գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ոլորտներում սպասվածից ավելի մեծ աճերի առկայությամբ: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում 2016թ-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ըստ նրա՝ հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է մոտ 4.1 տոկոս՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Միջնաժամկետ հատվածում մակրոտնտեսական կայունության ապահովմանն ուղղված 2015 թվականի հարկաբյուջետային քաղաքականության ծրագրերի և դրամավարկային քաղաքականության շարունակականության պայմաններում հնարավոր կլինի նախապայմաններ ստեղծել տնտեսական աճի և միջնաժամկետ հատվածում գների կայունության ապահովման համար»,- ընդգծեց ԿԲ նախագահը:
Անդրադառնալով 2016 թվականի պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ ԿԲ-ի եզրահանգմանը, Ա.Ջավադյանն ասաց, որ հաջորդ տարի ծախսերի գծով նախատեսված է ՀՆԱ-ում տեսակարար կշռի նվազում մինչև 25.2 տոկոսով: «Ընդ որում` ծախսերի կառուցվածքում փոքր-ինչ ավելացել է կապիտալ ծախսերի բաժինը՝ կազմելով ընդհանուր ծախսերի 9.4 տոկոսը: Ընդհանուր առմամբ, պետբյուջեի ծախսային մասը 2015 թ-ի պետբյուջեի հաստատված մակարդակի համեմատ կավելանա 68.1 մլրդ դրամով»,- ասաց նա:
Միաժամանակ Ա.Ջավադյանը նշեց, որ սոցիալական բնույթի ծախսերը 2016 թվականին կաճեն շուրջ 3.9 տոկոսով՝ 2015-ի օրենքով նախատեսված ցուցանիշի նկատմամբ. «Գնաճի վրա ազդեցության տեսանկյունից հաջորդ տարվա պետբյուջեի իրականացման արդյունքում կդիտվի գնաճային միջավայրի ընդլայնում՝ պայմանավորված բյուջեի պակասուրդի՝ դեռևս պահպանվող բարձր մակարդակով: Արդյունքում, համապատասխան գործողությունների շնորհիվ հնարավոր կլինի գնաճը կառավարել նպատակային միջակայքում»:
Այսպիսով, ըստ ԿԲ նախագահի, 2016 թվականին հարկաբյուջետային ծրագրերի և դրամավարկային քաղաքականության արդյունավետ համակարգումը կնպաստի մակրոտնտեսական կայունությանը, ինչի արդյունքում 2016թ-ի գնաճը կպահպանվի 4±1.5 տոկոսային կետի տատանումների թույլատրելի միջակայքում:

Economy 19:37 02/11/2015
The growth rates of the Armenian economy were higher than expected in the first seven months of 2015 thanks to good indices achieved in agriculture and industry, Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadyan said today during debates of Armenia’s 2016 draft state budget in the parliament.
The increase in the economic activity index was about 4.1% from January to July compared with the same period of last year. “ The tax, budget and monetary policies aimed at ensuring macroeconomic stability in 2015 could create preconditions for economic growth and price stability in the medium term,” the CBA head said.
Commenting on CBA’s conclusion on the draft state budget for 2016, A. Javadyan said that the share of expenditures in GDP is expected to decline by 25.2% next year. “Besides, capital expenditure in the structure of spending will increase slighltly and make up 9.4% of the total expenditures. The state budget expenditures will increase by 68.1 billion drams,” Javadyan said, stressing that budget expenditures allocated for the social sphere will grow by 3.9% compared to 2015.
As the government press office reported earlier, the Armenian government approved the 2016 draft state budget of Armenia during a session on October 1. Budgetary revenues and expenditures are planned to make 1,183 billion drams and 1,373.7 billion drams respectively, with a deficit of 190.7 million drams. By the draft budget, real GDP growth is planned at 2.2%, deficit at 3.5%, while inflation is expected to average 4% plus/minus 1.5%.