Հասարակություն 14:42 04/11/2015
Նոյեմբերի 9-ից ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատանը կգործի անձնագրերը ետ ստանալու նոր դյուրացված ընթացակարգ վիզայի դիմումը բավարարված դիմումատուների, ինչպես նաև ներկայումս վիզա ունեցող և այն երկարաձգելու նպատակով նոր վիզայի դիմող քաղաքացիների համար: Նոր ծառայությունն անվճար է: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ դեսպանատան լրատվական ծառայությունը:
Նոյեմբերի 9-ից վիզա ստացողներն իրենց անձնագրերը (որտեղ փակցված է վիզան) ետ ստանալու համար ստիպված չեն լինի վերադառնալ ԱՄՆ դեսպանատուն: Այժմ նրանք կարող են իրենց վիզայով անձնագրերը ետ ստանալ Ամիրյան 27 հասցեում գտնվող ՅՈՒՄԱԿՍ ընկերության գրասենյակից, որը DHL ընկերության ներկայացուցիչն է Հայաստանում:
Հարցազրույցի ժամանակ դիմումը բավարարված դիմումատուներին էլեկտրոնային փոստով ծանուցվում է առ այն, որ վիզայով անձնագիրը կարելի է ստանալ Ամիրյան փողոցում գտնվող գրասենյակից: Անձնագիրը ետ ստանալու համար դիմողները կարող են լիազորել այլ անձի: Մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ՝ այցելելով www.usvisa-info.com:
«Գիտենք, որ դեսպանատուն հասնելը հեշտ չէ, - ասել է ԱՄՆ հյուպատոս Ֆրենք Տուն, - հուսով ենք, որ այսպես դիմումատուների համար ավելի դյուրին կլինի: Առանց հավելյալ վճարման նրանք կկարողանան զբոսնելով գնալ ու ստանալ իրենց վիզայով անձնագիրը Ամիրյան փողոցում գտնվող DHL-ի գրասենյակից: Մենք ձգտում ենք վիզաների տրամադրման գործընթացն առավելագույնս պարզեցնել»:
Այն անձինք, ովքեր նախկինում ունեցել են վիզաներ ու բավարարում են առանց հարցազրույց անցնելու նոր վիզա ստանալու պահանջներին, կարող են վիզայի դիմումն ու պահանջվող միջնորդավճարը վճարելուց հետո իրենց փաստաթղթերի փաթեթը թողնել Ամիրյան փողոցում գտնվող DHL-ի գրասենյակում: Դիմումը բավարարելու դեպքում նրանց էլեկտրոնային փոստով կծանուցվի անձնագրի ետ ստացման ժամկետի մասին: Լրացուցիչ տեղեկություն այն մասին, թե ովքեր կարող են առանց հարցազրույց անցնելու նոր վիզա ստանալ կարելի է ստանալ՝ այցելելով http://armenia.usembassy.gov/interview_waiver.html:
Հարցազրույցի ժամանակ դիմողից լրացուցիչ փաստաթղթեր պահանջելու պարագայում նույնպես դիմողը փաստաթղթերը կարող է հանձնել DHL-ի գրասենյակ՝ խուսափելով կրկին դեսպանատուն գալուց:
Այս փոփոխությունը կսկսի գործել նոյեմբերի 9-ից հետո նշանակված հարցազրույցների համար: DHL-ի գրասենյակում վճարում կատարել չի պահանջվում, այս ծառայության արժեքը ներառված է վիզայի միջնորդավճարի մեջ, որի չափը մնում է անփոփոխ:

In the world 15:17 04/11/2015
Starting November 9, 2015, the U.S. Embassy in Armenia will be changing its visa procedures to make it easier for approved visa applicants to pick up their visas and for certain current visa holders to renew their visas. There is no additional cost for this improved service, according to the press and media section of the U.S. Embassy
Starting on November 9, approved visa applicants will no longer have to return to the Embassy to pick up their passport containing their visa. Rather, all approved applicants will pick up their passports with their visas from UMAKS, the DHL representative in Armenia, located at 27 Amiryan St. in Yerevan. Applicants told during their visa interview that they were approved, will later receive an e-mail notification that their visa is ready for pick up at the Amiryan location. Applicants can also designate third parties to pick up their passports for them. More details will be available at www.usvisa-info.com.
“We know it can be difficult to get to the Embassy,” Consul Frank Tu said. “We hope our visa applicants will find this process easier. For no additional fee, they will be able to stroll over to the DHL office on Amiryan and pick up their approved visas. We aim to make the visa application procedure as simple and easy as possible.”
Some individuals, those who have previously had visas and meet certain requirements for interview-free visa renewal, will also be able to renew their visas by dropping their application packets off at the Amiryan DHL office after submitting the on-line application and paying the regular visa application fee. If approved, these applicants will receive a notification e-mail to return to DHL to pick up their new visas. For more information on who qualifies for interview-free visa renewal, visit the Embassy website: http://armenia.usembassy.gov/interview_waiver.html.
Even those applicants who come to the Embassy for an interview and are asked to provide additional documents, will be able to submit those documents via the DHL location, eliminating the need for additional trips to the Embassy.
This change affects all applicants scheduled for interviews after November 9. No additional fee is required to be paid at the DHL office, as the service is covered by the regular visa application fee, which is not changing.