Օրվա մամուլ 09:28 04/11/2015
2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծից տեղեկանում ենք, որ 2014-2015 թվականներին, այսինքն՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարության գործունեության ընթացքում, ՀՀ կառավարության պարտքը աճել է 1 միլիարդ 151 միլիոն դոլարով: Այդ գումարից 894 միլիոն 200 հազար դոլարը բաժին է հասնում 2015 թվականին: Այսինքն՝ ստացվում է, որ ՀՀ կառավարությունն օրական պարտքով վերցրել և վերցնում է երկուսուկես միլիոն դոլար: Եկող տարի էլ ծրագրում են կառավարության պարտքը ավելացնել ևս 369 մլն դոլարով: Այս մասին գրել է «Ժողովուրդ»-ը:
«Այն, որ եկող տարվա վերջին, ներկա կառավարությունն իր պաշտոնավարման մեկ տարի ութ ամսում Հայաստանի պետական պարտքը մեկուկես միլիարդ դոլարով ավելացրած կլինի, կարելի էր անտեսել, եթե այդ գումարները նպաստեին տնտեսության զարգացմանը: Բայց փաստն այն է, որ այդ գումարները տնտեսությունում ոչ մի դրական տեղաշարժ չեն հաղորդում, եթե հաշվի չառնենք այն փաստը, որ առանձին պաշտոնյաներ դրանց հաշվին իրենց ունեցվածքը շեշտակի ավելացնում են»,-հավելել է թերթը:

«Жоховурд»: Госдолг Армении растет, экономика ухудшается
Газета «Жоховурд» пишет, что в 2014-2015 гг. в период деятельности возглавляемого Овиком Абраамяном правительства госдолг Армении возрос на 1 млрд 151 млн долларов. Из этой суммы 894 млн 200 тыс долларов выпадает на долю 2015 года. Получается, что ежедневный долг правительства составляет 2,5 млн долларов. Проектом бюджета 2016 года планируется увеличить размер долга на 369 млн долларов.
Издание отмечает, что все это можно было бы игнорировать, если б кредиты содействовали реальному развитию экономики Армении. Но факт, что эти суммы не оказывают никакого положительного влияния в армянской экономике, если, конечно, не учитывать то, что некоторые чиновники заметно увеличили свое состояние.