Օրվա մամուլ 09:28 04/11/2015
2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծից տեղեկանում ենք, որ 2014-2015 թվականներին, այսինքն՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարության գործունեության ընթացքում, ՀՀ կառավարության պարտքը աճել է 1 միլիարդ 151 միլիոն դոլարով: Այդ գումարից 894 միլիոն 200 հազար դոլարը բաժին է հասնում 2015 թվականին: Այսինքն՝ ստացվում է, որ ՀՀ կառավարությունն օրական պարտքով վերցրել և վերցնում է երկուսուկես միլիոն դոլար: Եկող տարի էլ ծրագրում են կառավարության պարտքը ավելացնել ևս 369 մլն դոլարով: Այս մասին գրել է «Ժողովուրդ»-ը:
«Այն, որ եկող տարվա վերջին, ներկա կառավարությունն իր պաշտոնավարման մեկ տարի ութ ամսում Հայաստանի պետական պարտքը մեկուկես միլիարդ դոլարով ավելացրած կլինի, կարելի էր անտեսել, եթե այդ գումարները նպաստեին տնտեսության զարգացմանը: Բայց փաստն այն է, որ այդ գումարները տնտեսությունում ոչ մի դրական տեղաշարժ չեն հաղորդում, եթե հաշվի չառնենք այն փաստը, որ առանձին պաշտոնյաներ դրանց հաշվին իրենց ունեցվածքը շեշտակի ավելացնում են»,-հավելել է թերթը:

‘Zhoghovurd’ paper says that Armenia’s state debt has grown by $1 billion 151 million in 2014-2015 during the tenure of the government led by Prime Minister Hovik Abrahamyan. In 2015, the debt increased by $894 million 200 thousand, that is, the daily debt of the government is $2.5 million. Under the draft state budget for 2016, the debt is planned to increase by $369 million.
The paper notes that all this can be ignored if loans had contributed to the economic development. But the fact is this money does not have any positive effect on the country’s economy, apart from the circumstance that fortunes of some officials have considerably grown.