Մշակույթ 17:12 07/11/2015
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր Հայաստանի նկարիչների միությունում մասնակցել է «Մի կտոր կրակ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացմանը, որը կազմակերպել են Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը և Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ուսանողական խորհուրդը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի գեղանկարի, գրաֆիկայի, քանդակի բաժինների ուսանողների աշխատանքներին: «Մի կտոր կրակ» խորագիրը կրող ցուցահանդես-մրցույթով մեկնարկում է երիտասարդական տոներին (նոյեմբերի 10-ին նշվում է Երիտասարդության համաշխարհային, իսկ նոյեմբերի 17-ին՝ Ուսանողության միջազգային տոնը) նվիրված միջոցառումների շարքը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել ցուցահանդեսին ներկայացված երիտասարդ ստեղծագործողների աշխատանքները և մասնագիտական հմտությունները: Ողջունելով ցուցահանդես-մրցույթի անցկացումը՝ Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը երիտասարդների կողքին է, շարունակելու է աջակցել տաղանդավոր երիտասարդների կրթության ապահովմանը և մասնագիտական զարգացմանը:
Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ռեկտոր Արամ Իսաբեկյանը շնորհակալություն է հայտնել կառավարության ղեկավարին երիտասարդ ստեղծագործողների կողքին լինելու, նրանց աջակցելու և խրախուսելու, ինչպես նաև Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի դահլիճի վերակառուցման հարցում աջակցելու համար:
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող Կարեն Ավագյանն էլ իր հերթին նշել է, որ ամենամյա այս ցուցահանդեսն առանձնահատուկ տեղ ունի երիտասարդական միջոցառումներում և արդեն պրոֆեսիոնալ բնույթ է կրում։ Նա ընդգծել է, որ նման միջոցառումները հնարավորություն են տալիս բացահայտել, ինչպես նաև ավելի ճանաչելի դարձնել տաղանդավոր երիտասարդ ստեղծագործողներին:

Премьер Армении присутствовал на открытии выставки работ молодых художников
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня в Союзе художников присутствовал на открытии выставки под названием «Кусок огня», организованной Молодежным фондом Армении и студенческим советом Ереванской государственной художественной академии. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
О.Абраамян ознакомился с работами студентов факультетов графики, скульптуры и живописи. Выставкой-конкурсом «Кусок огня» стартует ряд мероприятий, приуроченных к предстоящим молодежным праздникам (10 ноября отмечается Всемирный день молодежи, а 17 ноября – Международный день студентов).
Глава правительства Армении высоко оценил работы и профессиональные навыки молодых художников. Приветствуя проведение данной выставки, Овик Абраамян отметил, что правительство всегда рядом с молодежью и продолжит поддерживать талантливых молодых людей в вопросах профессионального развития и обеспечения образования.
В свою очередь ректор Ереванской государственной художественной академии Арам Исабекян поблагодарил премьер-министра Армении за поддержку и поощрение молодых художников, а также за помощь в реконструкции зала академии.