Քաղաքական 14:20 12/11/2015
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հովանու ներքո նոյեմբերի 12-ին Հայաստան է հայրենադարձվել ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող` Կոթի գյուղի բնակչուհի 76-ամյա Լուսիկ Աբովյանը: Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկանում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից:
Ըստ աղբյուրի, հայրենադարձման գործողությունը տեղի է ունեցել ադրբեջանական Ղազախ և հայկական Իջևան քաղաքների միջև անցնող ճանապարհին՝ միջազգային սահմանի վրա։
«Գործելով որպես չեզոք միջնորդ և իր հանձնագրին համաձայն՝ ԿԽՄԿ-ն աջակցել է այս հայրենադարձմանը՝ գործելով Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների հետ համատեղ։ Մինչ հայրենադարձումը անձը հավաստիացրել էր ԿԽՄԿ-ի աշխատակիցներին, որ վերադառնում է հայրենիք իր հոժար կամքով։ Հիմնվելով Ժնևյան կոնվենցիաներով սահմանված իր հանձնագրին՝ ԿԽՄԿ-ն գործում է տարածաշրջանում 1992 թվականից ի վեր՝ Ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված»,-տեղեկացնում են ԿԽՄԿ-ից:
Կոթի գյուղի բնակչուհին նոյեմբերի 8-ին ժամը12:00-ի սահմաններում, տնից դուրս էր եկել ու չէր վերադարձել:

Общество 15:22 12/11/2015 Армения
Под эгидой Международного Комитета Красного Креста (МККК) 12 ноября в Армению вернулась оказавшаяся на территории Азербайджана 76-летняя жительница села Коти Тавушской области Армении Лусик Абовян. Об этом Panorama.am сообщили в МККК.
Передача Лусик Абовян армянской стороне состоялась на дороге, проходящей между азербайджанским городом Газах и армянским городом Иджеван, на госгранице.
«Как нейтральный посредник, МККК действовал в соответствии со своим мандатом, совместно с властями Армении и Азербайджана», – отметили в МККК, добавив, что Лусик Абовян заверила представителей организации, что возвращается на родину добровольно.
Отметим, что 76-летняя жительница села Коти Тавушской области Армении Лусик Абовян пересекла госграницу, оказавшись на территории Азербайджана, 8 ноября.