ՀՀ նախագահ. Մուսա Լեռան հերոսամարտում անգնահատելի ավանդ ունեն ֆրանսիացի մեր եղբայրները
Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ այսօր Արմավիրի մարզի Մուսա լեռան հուշահամալիրում կայացած միջոցառման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել՝ անդրադառնալով Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողություններին: Այս մասին հայտնեցին երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Վեհափառ Տե՛ր,
Գերաշնո՛րհ սրբազան հայրեր,
Այսօր մենք այստեղ ենք՝ նշելու Մուսա լեռան ինքնապաշտպանության 100-ամյա հոբելյանը: Այն 1915թ. Հայոց պատմության հերոսական դրվագներից մեկն է, որտեղ անգնահատելի ավանդ ունեն ֆրանսիացի մեր եղբայրները: 100 տարի է անցել, բայց մեր երախտագիտության զգացողությունը փոքր-ինչ անգամ չի նվազել:
Ցավոք, ճակատագրի հեգնանքով մենք այս գիշեր ականատեսը եղանք Ֆրանսիայի սրտում՝ Փարիզում, իր մասշտաբներով աննախադեպ ահաբեկչական գործողությունների իրականացմանը: Բոլորս խորապես ցնցված ենք:
Խստագույնս դատապարտում եմ այդ զարհուրելի ու զազրելի գործողությունները, որոնք բազմաթիվ մարդկային անմեղ կյանքեր խլեցին:
Վերջին տարիներին աշխարհի տարբեր երկրներում այսօրինակ անմարդկային բնույթի բռնությունների աճը լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս: Վստահ եմ, որ քաղաքակիրթ հանրության յուրաքանչյուր անդամ պարտավոր է միանալ բոլորիս պատուհասած այս չարիքի դեմ պայքարին: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ բռնությունը, ծայրահեղականությունը, անհանդուրժողականությունը գերիշխեն: Մենք պարտավոր ենք համատեղ ջանքերով բացահայտել և արմատախիլ անել այն գործոնները, որոնք ծայրահեղականության նման սարսափազդու դեպքերի պատճառ են հանդիսանում:
Այս դժվար պահին Հայաստանը եղբայր Ֆրանսիայի կողքին է և պատրաստ է ամենայն աջակցության:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին, Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին և զոհվածների հարազատներին՝ մաղթելով համբերություն, ուժ ու կորով, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում:

Society 15:12 14/11/2015 Armenia
An event was held today at the Mount Musa Memorial in Armavir Marz on the occasion of the 100th Anniversary of the Mount Musa Heroic Battle. During the event, President Serzh Sargsyan delivered a speech in which he touched upon the Paris attacks, according to the presidential press service.
“Today we are here to celebrate the 100th jubilee of the Mount Musa self-defense. It was one of the heroic episodes of the 1915 Armenian Genocide to which our French brothers made an invaluable contribution. Hundred years has passed but our sense of gratitude has not weakened even a bit.
Unfortunately, by the irony of fate we witnessed last night terrorist attacks, unprecedented terrorist acts by their scale, committed at the heart of France - Paris. All of us are deeply shocked by it.
I strongly condemn those terrific and ghastly actions which claimed multiple innocent lives.
In recent years, the growth of this kind of inhuman violence in different countries of the world gives rise to serious concerns. I am confident that each member of the civilized community will join the struggle against this evil facing of us. We must not allow violence, extremism and intolerance to prevail. We are obliged to make concerted efforts at revealing and eradicating all those factors which cause such horrible manifestations of extremism.
In this difficult time, Armenia stands beside the brotherly country of France and is ready to provide full support.
I express my deepest sympathy to French President Francois Hollande, the friendly people of France and to the victims’ relatives, wishing patience, strength and vigor to them and a speedy recovery to the injured.