Հասարակություն 13:26 14/11/2015 Հայաստան
Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ այսօր Արմավիրի մարզի Մուսա լեռան հուշահամալիրում կայացած միջոցառման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել՝ անդրադառնալով Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողություններին: Այս մասին հայտնեցին երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Վեհափառ Տե՛ր,
Գերաշնո՛րհ սրբազան հայրեր,
Այսօր մենք այստեղ ենք՝ նշելու Մուսա լեռան ինքնապաշտպանության 100-ամյա հոբելյանը: Այն 1915թ. Հայոց պատմության հերոսական դրվագներից մեկն է, որտեղ անգնահատելի ավանդ ունեն ֆրանսիացի մեր եղբայրները: 100 տարի է անցել, բայց մեր երախտագիտության զգացողությունը փոքր-ինչ անգամ չի նվազել:
Ցավոք, ճակատագրի հեգնանքով մենք այս գիշեր ականատեսը եղանք Ֆրանսիայի սրտում՝ Փարիզում, իր մասշտաբներով աննախադեպ ահաբեկչական գործողությունների իրականացմանը: Բոլորս խորապես ցնցված ենք:
Խստագույնս դատապարտում եմ այդ զարհուրելի ու զազրելի գործողությունները, որոնք բազմաթիվ մարդկային անմեղ կյանքեր խլեցին:
Վերջին տարիներին աշխարհի տարբեր երկրներում այսօրինակ անմարդկային բնույթի բռնությունների աճը լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս: Վստահ եմ, որ քաղաքակիրթ հանրության յուրաքանչյուր անդամ պարտավոր է միանալ բոլորիս պատուհասած այս չարիքի դեմ պայքարին: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ բռնությունը, ծայրահեղականությունը, անհանդուրժողականությունը գերիշխեն: Մենք պարտավոր ենք համատեղ ջանքերով բացահայտել և արմատախիլ անել այն գործոնները, որոնք ծայրահեղականության նման սարսափազդու դեպքերի պատճառ են հանդիսանում:
Այս դժվար պահին Հայաստանը եղբայր Ֆրանսիայի կողքին է և պատրաստ է ամենայն աջակցության:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին, Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին և զոհվածների հարազատներին՝ մաղթելով համբերություն, ուժ ու կորով, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում:

Политика 13:57 14/11/2015 Армения
Армения готова оказать поддержку братской Франции. Речь Сержа Саргсяна в мемориальном комплексе «Мусалер»
Президент Армении Серж Саргсян выступил на мероприятии по случаю 100-летия героической самообороны Муса-Дага, состоявшемся в мемориальном комплексе «Мусалер» в Армавирской области РА, осудив серию терактов в Париже. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
«Сегодня мы собрались здесь, чтобы отметить 100-летие героической самообороны Муса-Дага. Это один их героических эпизодов армянской истории 1915 года, и в него неоценимый вклад внесли наши французские братья. Прошло 100 лет, но наше чувство благодарности ничуть не уменьшилось.
Уважаемые соотечественники!
К сожалению, по иронии судьбы, мы этой ночью стали свидетелями осуществления в сердце Франции – Париже – беспрецедентных по своим масштабам террористических актов. Мы все глубоко потрясены.
Строжайше осуждаю эти ужасные и гнусные действия, унесшие жизни множества невинных людей.
Рост такого рода бесчеловечного насилия в последние годы в разных странах мира вызывает серьезную озабоченность. Уверен, что каждый член цивилизованного общества обязан присоединиться к борьбе с этим настигшим всех нас злом. Мы не можем позволить, чтобы насилие, экстремизм и нетерпимость доминировали. Мы обязаны совместными усилиями выявлять и искоренять все факторы, которые становятся причиной таких ужасающих проявлений.
В этот трудный момент Армения находится рядом с братской Францией и готова оказать всяческую поддержку.
Выражаю глубокие соболезнования президенту Французской Республики Франсуа Олланду, дружественному народу Франции и родным погибших, желая терпения и сил, а раненым – скорейшего выздоровления.