Հասարակություն 17:31 17/11/2015 Հայաստան
«Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի շրջանակում նոյեմբերի 15-ին անցկացվել է «Փողկապ և քամի» հեծանվաերթը: Միջոցառումը կազմակերպվել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի և Սիրողական հեծանվային սպորտի և հեծանվային զբոսաշրջության ֆեդերացիայի համատեղ նախաձեռնությամբ։ Ինչպես փառատոնի ծրագրում ներառված մյուս միջոցառումները, «Փողկապ և քամին» նույնպես իրականացվել է հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի  հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ Ազատության հրապարակից պաշտոնական հագուստով ավելի քան 60 հեծանվորդներ հեծանվաերթով անցել են Երևան քաղաքի կենտրոնական փողոցներով։ Արշավը նպատակ է ունեցել հանրային ուշադրությունը հրավիրել օդի աղտոտվածության, խոշոր համայնքները մեքենաներով ծանրաբեռնելու աճող միտման խնդրին, և այդ համատեքստում ընդգծել քաղաքներում հեծանվային մշակույթի ներդման կարևորությունը:
Հեծանվարշավին մասնակցել են պետական, հասարակական, ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ և պարզապես գաղափարը սատարող քաղաքացիներ:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի, «Արևորդի» բնապահպանական փառատոնի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը երթին մասնակցել է էլեկտրական շարժիչ ունեցող հեծանվով, որը փորձարկում է արդեն մեկ տարի: «Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն արդեն իսկ ՄԱԿ-ի զարգացման հիմնադրամի Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի Փոքր դրամաշնորհների ծրագրի շրջանակում սկսել է քաղաքային երթևեկությունում էլեկտրական հեծանիվների ներդրմանն ուղղված «Կանաչ շարժունակություն» նախագծի իրականացումը», ասել է Ռուբեն Խաչատրյանը։

Tie and Wind bicycle trek realized through support of VivaCell-MTS
“Tie and Wind” bicycle trek was organized in the frames of Sunchild International Environmental Protection Festival. The event was organized together with Foundation for Preservation of Wildlife and Cultural Assets of Armenia and Amateur Cycling and Cycling Tourism Federation. Like other events of the project, “Tie and Wind” was also realized through the support of general partner of the foundation - VivaCell-MTS, according to the company’s press service.
More than 60 cyclers from Freedom Square cycled through basic streets in Yerevan, wearing official costumes. The tour had the goal of getting the attention of the society on air pollution, car overload in big communities, and to stress the importance of starting cycling culture in the cities.
Representatives of state, social and educational institutions and citizens who support this idea took participation in the cycling.
Director of Foundation for Preservation of Wildlife and Cultural Assets of Armenia Ruben Khachatryan participated in the race with a bicycle with electric motor which he uses over a year. “Foundation for Preservation of Wildlife and Cultural Assets of Armenia together with UNO has started implementing the project called “Green movement” which is meant to support the investment of electric bicycles”, said Ruben Khachatryan.