Հասարակություն 12:05 18/11/2015
«Հանրաքվեն քաղաքացիական ակցիա է, միջքաղաքական, միջկուսակցական  պայքարի հետ կապ չունի: Ամեն ոք նոր Սահմանադրությունը գնահատում է սեփական շահերի տեսակետից, որը կուսակցության հետ կապ չունի»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սոցիոլոգ, «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ըստ նրա, Սահմանադրությունը պետություն-քաղաքացի փոխհարաբերությունները կարգավորող փաստաթուղթ է, խաղի կանոններ է, կուսակցությունը երկրորդական դերակատարություն ունի:
«Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնը նոյեմբերի 5-10-ը Հայաստանի բոլոր մարզերում անցկացրել է սոցիալական հարցում, որին մասնակցել է 3300 մարդ:
Ըստ հարցման արդյունքների, հարցվածների 25 տոկոսին չի հետաքրքրում քաղաքականությունը, հանրաքվեն, 10 տոկոսը հաստատ չի մասնակցելու հանրաքվեին: Մնացած 65 տոկոսի 2/3 դեռ կողմնորոշված չէ, այսինքն՝ քարոզարշավի թիրախը նրանք են:
Ա. Ադիբեկյանն ասաց, որ հարցումը ցույց է տվել, որ ամենաչկողմնորոշվածները կանայք են, տնային տնտեսուհիները: Երիտասարդները բավականին կողմնորոշված են, բայց գտնելը դժվար է՝ բուհերում աշխատել չի լինում, նրանց տանը գտնելը դժվար է:
Ամենակողմնորոշվածները բարձրագույն կրթություն ունեցողներն են, ովքեր մասնավոր ծառայողներ են, փոքր և միջին բիզնեսի սեփականատերերը, քանի որ նրանք շատ լավ զգում են քաղաքական տատանումները, ազդում է անմիջապես բիզնեսի վրա:
Ա. Ադիբեկյանի խոսքով, չկողմնորոշվածների մի մասին պետք է պատմել գործող Սահմանադրությունը ինչու է փոխվելու, բարեփոխումներով ինչ է առաջարկվում, իսկ մի մասն ընդհանրապես չգիտի, որ նման հանրաքվե է լինելու:
««Այո»-ի կամ «ոչ»-ի հասնելու համար պետք է չկողմնորոշվածներին բերել ընտրատեղամաս և ասել՝ ինչ կլինի ասա «ոչ» կամ «այո»: Եղանակը կարող է ակտիվությունը նվազեցնի, քանի որ շատ մարդիկ կան, որ հագուստ չունեն անձրևի կամ ձյան  ժամանակ տանից դուրս գալու համար»,- ասաց սոցիոլոգը:
Ըստ նրա, կարևոր են անձնական շփումները. «Այս առումով իշխանության ռեսուրսը շատ մեծ է: Քաղաքապետերն այս ընթացքում արձակուրդում են, եթե ուզում ես գտնել՝ շտաբներում են: Ունենք 915 համայնք,  815-ը գտնվում է ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի հսկողության տակ: Համայնքի ղեկավարը, որ անձամբ մտնի տները, բավականին ձայներ կբերի: ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն կողմ եմ են սահմանադրական փոփոխություններին, ՕԵԿ-ը, «Ժառանգությունը», ՀԱԿ-ը ոնց որ թե դեմ են, բայց դժվար թե նրանք կարողանան տալ քաղաքական պաստառ, «ոչ» ասողները չեն լսելու այդ ուժերի կոչերին, տեսնելու են՝ բարեփոխումները օգուտ կբերեն իրենց, թե ոչ և կգնան քվեարկության»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը:

Sociologist: 25% of respondents not interested in politics and constitutional referendum in Armenia
The referendum on the constitutional reform in Armenia is a political campaign that has nothing in common with the intraparty struggle, the sociologist, director of Sociometer independent sociological center Aharon Adibekyan said at a press conference today.
In his words, everyone assesses the draft amendments to the Constitution of Armenia through the prism of their own interests that are not related to political parties. He stressed that the Constitution is a document that regulates the relations between the state and the citizen and contains the rules of game, while parties play a secondary role.
Adibekyan said he conducted a survey of 3,300 respondents in all regions of Armenia on November 5-10.
The surveys shows that 25% of the respondents are not interested in politics and the constitutional referendum, while 10% decided not to vote in the referendum. Out of the remaining 65%, two thirds are still undecided whether to vote in favor or against the constitutional reform in Armenia.
According to Adibekyan, the survey showed that most of the undecided voters are women, housewives, while young people are quite informed, but conducting a survey at a university is not easy, and one also cannot find them at home for an interview.
“People with higher education, private sector employees, owners of small and medium businesses are the best informed about the constitutional referendum because political changes affect business of these citizens”, the expert noted.
He stressed the need to provide undecided voters with information about the draft amendments. Besides, there is a stratum that is unaware of the upcoming referendum, he added.
“It is necessary to bring undecided citizens to polling stations and tell them what will happen if they say yes or no to the constitutional reform,” Adibekyan said.