Հասարակություն 14:58 23/11/2015 Հայաստան
Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի մի շարք ընկերությունների նախաձեռնությամբ ստեղծվել է Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը, որի նպատակն է ներկայացնել ու պաշտպանել ոլորտի գործատուների իրավունքներն ու շահերը: Նորաստեղծ միության ծրագրերի և առաքելության մասին մամուլի ասուլիսի ընթացքում խոսել են «Յունիքոմփ» ՓԲԸ հիմնադիր նախագահ, ՏՀՏԳՄ նախագահ Արմեն Բալդրյանը, ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը, ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Լիլիթ Գևորգյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ միությունը հնարավորություն կտա ամրապնդել ՏՀՏ ոլորտի գործատուների միջև փոխադարձ հարգալից վերաբերմունքը, աջակցել ոլորտի փոփոխվող պահանջներին օրենսդրության համապատասխանեցմանը, նպաստել փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, դրա գործունեության համար բարենպաստ պայմանների ձևավորմանը և խթանել ՏՀՏ ոլորտում ձեռներեցության զարգացումն ու նոր կազմակերպությունների ստեղծումը:
Միության հիմնական նպատակներից է աջակցություն ցուցաբերել ՏՀՏ և հարակից ոլորտների պահանջներին համապատասխանող կադրերի պատրաստմանն ու վերապատրաստմանը, ինչպես նաև ՏՀՏ ոլորտի համար կադրեր պատրաստող հանրակրթական, միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների` միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանեցմանը: Նախատեսվում է նաև նպաստել ոլորտում տեղական և արտասահմանյան ներդրումների աճին, տրամադրել բիզնես և իրավաբանական խորհրդատվություն և այլն:
ՏՀՏ գործատուների միությունը, հաշվի առնելով Հայաստանում առկա ներուժը, հատուկ ուշադրություն է դարձնելու դպրոցական և բուհական կրթությանը՝ ձեռնարկելով հիմնարար գիտելիքների դասավանդման մակարդակի բարձրացմանն ուղղված հավակնոտ ծրագրեր և նախաձեռնություններ: Հիմնարար գիտելիքների մակարդակի բարձրացման հետ միաժամանակ սատարվելու և իրականացվելու են գիտության և արտադրության մերձեցման և սերտաճման հետ կապված ծրագրեր:
Մեծ ուշադրություն է դարձվելու միջազգային ասպարեզում Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացմանը, միջազգային օլիմպիադաներին և ծրագրերին Հայաստանի ներկայացուցիչների մասնակցությանը, ինչպես նաև ՏՀՏ Գործատուների Միության նախաձեռնություններում համաշխարհային նշանակության կազմակերպությունների ներգրավմանը:
Միությունն իր առջև դրված խնդիրները և նպատակները պատրաստվում է իրականացնել՝ սերտորեն համագործակցելով ՀՀ Կառավարության, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ՏՀՏ և հարակից ոլորտներում գործող կազմակերպությունների, միջազգային կառույցների և կազմակերպությունների, այլ երկրների պետական, հասարակական և ոլորտային կառույցների հետ:
«Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիների ոլորտը արդեն իսկ դարձել է «առանց սահմանների» տնտեսության շարժիչ ուժը: Նոր իրականությունում հրամայական պահանջ է միավորել Հայաստանի ՏՀՏ և հարակից ոլորտի գործատուներին, հասնել աշխատանքի արտադրողականության զգալի բարձրացման, գիտության և տնտեսության միահյուսման, հաստատել ամուր տնտեսական հարաբերություններ համաշխարհային կազմակերպությունների հետ: Համոզված եմ, որ նորաստեղծ ՏՀՏ գործատուների միությունը հզոր խթան կհանդիսանա այս գործընթացներում»,-իր ելույթում նշել է ՏՀՏ Գործատուների Միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը:
«Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիները մեծ նշանակություն են ստացել ինչպես համաշխարհային տնտեսության մեջ, այնպես էլ բիզնեսում: Ավելին, դրանց դերը  օրեցօր դառնում է որոշիչ: ՏՀՏ զարգացմանը համընթաց առաջ են գալիս տնտեսության նոր ուղղություններ որոնց զարգացման գործում ՏՀՏ գործիքների կիրառումը դառնում է ոչ միայն ահրաժեշտ այլ նաև անխուսափելի: Նորաստեղծ Միությունը կոչված է համագործակցելու տնտեսության տարբեր ոլորտների, հասարակական և կրթական կառույցների հետ, ապահովելով այդ ոլորտների առավել արդյունավետ զարգացումը»,-ասել է ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը:

IT Industry in Armenia 17:44 23/11/2015
Upon the initiative of a number of ICT companies, Union of Employers of Information and Communication Technologies has been established in Armenia with the aim of presenting and defending the rights and interests of ICT employers. The plans and the mission of the newly-formed Union were presented during a press conference by founding president of Unicomp CJSC Armen Baldryan, President of UMB(E)A Arsen Ghazaryan, Executive Director of the Union of Employers of Information and Communication Technologies Lilit Gevorgyan, according to the press service of VicaCell-MTS Company.
The union will give an opportunity to maintain relationships between employers based on mutual respect, reflect the emerging demands of the field in the applicable legislation, foster small and medium businesses, create favorable conditions for their development, and encourage entrepreneurship in ICT sphere.
Among the objectives of the Union is training of specialists in ICT and ICT-related spheres, modernization of ICT educational programs in schools, vocational and higher education institutions in accordance with the best international standards. It is planned to contribute to the growth of local and foreign investments, as well as to provide business and legal consultation, etc.
Taking into account the huge potential of Armenia in the sphere of ICT, the Union of Employers of Information and Communication Technologies will focus on school and higher education systems, implementing projects and initiatives aimed at bringing basic ICT education at schools and universities to a new level. At the same time, the Union intends to support and realize projects targeted at ensuring synergy between educational institutions and ICT companies.
Special attention will be given to presenting Armenia as a key ICT player in the international market, ensuring active participation of Armenia in international Olympiads and contests, as well as engaging international organizations in the initiatives of the Union of Employers of Information and Communication Technologies.
To meet the defined objectives the Union is going to work in close collaboration with the RA Government, local and state administrative bodies, organizations in ICT and related spheres, international agencies and institutions, as well as state, public and ICT organizations of other countries.
“The ICT sector has become the driver of the economy "without borders". In these new realities, it is imperative to achieve consolidation of the employers of the ICT and related spheres, to achieve drastic improvement of productivity, synergy between science and economy, increase economic cooperation with international structures. I'm more than sure that the newly-formed Union of ICT Employers will act as a catalyst in encouraging the above-mentioned processes," Armen Baldryan, the Chairman of the Union of the Employers of Information and Communication Technologies said.
"Information and Communication technologies become increasingly important nowadays as a factor of economic development internationally. Gradually, new branches of economy emerge, with niches for the ICT sector, as well as with the application of ICT toolkit. The Union aims at ensuring cooperation with different spheres of the economy, as well as public and educational organizations, which, in its turn, will result in the development of these spheres,” President of UMB(E)A Arsen Ghazaryan said.