Քաղաքական 12:52 23/11/2015
Ազգային ժողովում այսօր ընթացող արտահերթ նիստում քննարկման դրվեց 2015 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Բուրաբայում ստորագրված` «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքում ապրանքների ներմուծման ու շրջանառության որոշ հարցերի մասին» արձանագրությունը:
Հարցի վերաբերյալ ելույթով հանդես եկավ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը՝ նշելով, թե ԵՏՄ անդամակցությունը տապալեց ՀՀ տնտեսությունը, այնուհետև անցում կատարեց ներքաղաքական կյանքին:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատգամավորին պարբերաբար հորդորում էր, որպեսզի նա մի քիչ էլ նախագծից խոսի, սակայն Զ.Փոստանջյանը անդրդվելի էր: Խոսելով դեկտեմբերի 1-ի հանրահավաքից՝ պատգամավորն ասաց, թե կարելի է մեկ շաբաթ փողոցում մնալ, մրսել և սոված մնալ, դրանով իսկ վերջ դնելով բիրտ ուժի կիրառմանը և այն կուսակցությանը, որը ցանկանում է հանձնել Ղարաբաղի որոշ տարածքներ:
«Փողոցը լավ տեղ է, ճիշտ եք ասում, բայց անդրադարձեք նախագծին»,-դիմելով Փոստանջյանին՝ ասաց  Գալուստ Սահակյանը:
Փոստանջյանի ելույթի ժամանակ դահլիճից լսվեց ՀՀԿ պատգամավոր Շուշան Պետրոսյանի ձայնը, ով գոռալով ասում էր՝ «մոթ է, ամոթ», սակայն պատգամավորը էլ ավելի ոգևորվեց:
«Ամոթը ձեզ, որ անդամագրվել եք Հանրապետական կուսակցությանը, ամոթը ձեզ»:
Նրա ելույթից հետո Գալուստ Սահակյանը արձագանքեց. «Մի անգամ գոնե ողջամիտ ելույթ ունեցեք և շատ մի տանջվեք: Եթե խորհրդարանը համաձայնվի ձեր ձայնագրությունը, քանի որ միշտ նույն ելույթն եք ունենում, որպես ֆոնոգրամա միշտ կտեղադրենք և կլսի ժողովուրդը: Չի կարելի Ազգային ժողովի ամբիոնը խղճուկ, ինչ-որ ժանրային բոլոր հնարավորություններից դուրս ելույթներ ապահովի: Ճիշտն ասած թողեցի ելույթ ունենաք, որպեսզի ժողովուրդը տեսնի, որ չի կարելի նման հանգամանքներում, նման մարդկանց ընդունել: Ասում է՝  հանրապետականն ասաց, որ Ղարաբաղը տալու ենք, բայց հանրապետականը նաև ասաց, որ նման դեպքերում դեղ ընդունեք, տիկին Փոստանջյան: Մի ապակողնորոշեք ժողովրդին»:

Politics 16:40 23/11/2015
Zaruhi Postanjyan urges civil disobedience in her speech at extraordinary sitting of Armenian parliament
At the extraordinary sitting today the Armenian parliament began debating the Protocol on Some Issues Related to the Import and Turnover of Commodities on the Customs Territory of the Eurasian Economic Union (EAEU) signed in Burabai, Kazakhstan, on October 16, 2015.
The head of ‘Heritage’ opposition faction Ms. Zaruhi Postanjyan made a speech in this connection. She touched upon the results of Armenia’s membership in the EAEU and then started discussing domestic political issues, in particular, the constitutional referendum in Armenia due on December 6.
The appeal of National Assembly Speaker Galust Sahakyan who asked Z. Postanjyan to speak to the point, i.e. the Protocol under discussion, remained unheard. Thus, when speaking about the upcoming December 1 rally of opposition political parties opposing the constitutional reform in Armenia, Zaruhi Postanjyan urged civil disobedience. “We are able to stay outside for a week, feel cold and go hungry,” she said.
“Yes, you are right. The street is a good place, but let’s discuss the bill,” the parliament speaker said in response.
“You should make an appropriate statement at least once, for a change. In case of the parliament’s agreement, we could play an audio recording of remarks here because each time you say the same thing,” G. Sahakyan told Postanjyan after her speech.