Քաղաքական 12:52 23/11/2015
Ազգային ժողովում այսօր ընթացող արտահերթ նիստում քննարկման դրվեց 2015 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Բուրաբայում ստորագրված` «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքում ապրանքների ներմուծման ու շրջանառության որոշ հարցերի մասին» արձանագրությունը:
Հարցի վերաբերյալ ելույթով հանդես եկավ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը՝ նշելով, թե ԵՏՄ անդամակցությունը տապալեց ՀՀ տնտեսությունը, այնուհետև անցում կատարեց ներքաղաքական կյանքին:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատգամավորին պարբերաբար հորդորում էր, որպեսզի նա մի քիչ էլ նախագծից խոսի, սակայն Զ.Փոստանջյանը անդրդվելի էր: Խոսելով դեկտեմբերի 1-ի հանրահավաքից՝ պատգամավորն ասաց, թե կարելի է մեկ շաբաթ փողոցում մնալ, մրսել և սոված մնալ, դրանով իսկ վերջ դնելով բիրտ ուժի կիրառմանը և այն կուսակցությանը, որը ցանկանում է հանձնել Ղարաբաղի որոշ տարածքներ:
«Փողոցը լավ տեղ է, ճիշտ եք ասում, բայց անդրադարձեք նախագծին»,-դիմելով Փոստանջյանին՝ ասաց  Գալուստ Սահակյանը:
Փոստանջյանի ելույթի ժամանակ դահլիճից լսվեց ՀՀԿ պատգամավոր Շուշան Պետրոսյանի ձայնը, ով գոռալով ասում էր՝ «մոթ է, ամոթ», սակայն պատգամավորը էլ ավելի ոգևորվեց:
«Ամոթը ձեզ, որ անդամագրվել եք Հանրապետական կուսակցությանը, ամոթը ձեզ»:
Նրա ելույթից հետո Գալուստ Սահակյանը արձագանքեց. «Մի անգամ գոնե ողջամիտ ելույթ ունեցեք և շատ մի տանջվեք: Եթե խորհրդարանը համաձայնվի ձեր ձայնագրությունը, քանի որ միշտ նույն ելույթն եք ունենում, որպես ֆոնոգրամա միշտ կտեղադրենք և կլսի ժողովուրդը: Չի կարելի Ազգային ժողովի ամբիոնը խղճուկ, ինչ-որ ժանրային բոլոր հնարավորություններից դուրս ելույթներ ապահովի: Ճիշտն ասած թողեցի ելույթ ունենաք, որպեսզի ժողովուրդը տեսնի, որ չի կարելի նման հանգամանքներում, նման մարդկանց ընդունել: Ասում է՝  հանրապետականն ասաց, որ Ղարաբաղը տալու ենք, բայց հանրապետականը նաև ասաց, որ նման դեպքերում դեղ ընդունեք, տիկին Փոստանջյան: Մի ապակողնորոշեք ժողովրդին»:

Политика 14:31 23/11/2015 Армения
Парламент Армении сегодня в ходе созванного по инициативе правительства РА внеочередного заседания приступил к обсуждению подписанного 16 октября 2015 года в Бурабае Протокола о некоторых вопросах ввоза и обращения товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза.
По данному вопросу выступила руководитель оппозиционной фракции «Наследие» Заруи Постанджян, которая сначала коснулась результатов членства Армении в Евразийском экономическом союзе, а затем перешла к внутриполитическим вопросам, в частности к предстоящему 6 декабря конституционному референдуму в РА.
При этом призывы председателя НС РА Галуста Саакяна говорить по существу – относительно обсуждаемого Протокола, остались неуслышанными. Так, Заруи Постанджян, коснувшись предстоящего 1 декабря митинга выступающих против конституционной реформы в РА оппозиционных политических сил, призвала к гражданскому неповиновению. «Мы можем неделю оставаться на улице, мерзнуть и не кушать…» – заявила Постанджян.
«Да, верно, улица – хорошее место, но обратитесь к обсуждаемому законопроекту», – призвал в ответ спикер парламента РА.
«Хоть раз выступите с адекватным заявлением, для разнообразия. Если парламент даст согласие, то мы будем ставить тут фонограмму ваших выступлений, потому что из раза в раз вы повторяете одно и то же», – обратился к З.Постанджян после завершения ее выступления Г.Саакян.