Ազգային փոխադրող ունենալու վերջին հույսերը մարեցին. «Ժողովուրդ»
Հայաստանի ավիացիայի ոլորտում ստեղծված ողբերգական վիճակը վաղուց հայտնի իրողություն է: Արդեն երկու տարի է՝ Հայաստանի հանրությանը հույս են ներշնչում, որ հեսա-հեսա մենք կունենանք ազգային փոխադրող: «Արմավիայի» սնանկանալուց հետո ազգային փոխադրող դառնալու հայտ ներկայացրեց «Էյր Արմենիա» ավիաընկերությունը, որը 2013-ի աշնանը սկսեց ուղևորափոխադրումներ իրականացնել, սակայն մեկ տարի անց դադարեց կանոնավոր չվերթներ իրականացնել: Այնուհետև այս տարվա օգոստոսին ընկերությունը հայտարարեց, թե ֆինանսական խնդիրները շուտով կլուծվեն, և առաջիկայում կվերսկսվեն չվերթները:
«Ժողովուրդ»-ին հայտնի է դարձել, որ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը այս տարվա նոյեմբերի 2-ին «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ-ին սնանկ է ճանաչել: Իսկ դրա համար հիմք է հանդիսացել «Էյչ էս Բի Սի բանկի» հայցը: Ավիաընկերության գույքն էլ ներկայումս արգելանքի տակ է: Այժմ ընթանում է «Էյր Արմենիայի» պարտատերերի ցանկի ճշգրտման գործընթացը, որից հետո, եթե ավիաընկերությունը չի ցանկանում սնանկ ճանաչվել, ապա պետք է առողջացման ծրագիր ներկայացնի: Սակայն ստեղծված իրավիճակում կարծես թե լավատեսության որևէ հիմք չկա:

Zhoghovurd: Air Armenia declared bankrupt
‘Zhoghovurd’ paper says that the tragic situation in Armenia’s aviation sector is a known reality. “Following the bankruptcy of Armavia, Air Armenia submitted an application for becoming the national carrier and launched air transport services from the autumn of 2013, but a year later it stopped operating regular flights. In August 2015 the airline announced that it would solve its financial problems soon and resume its flights,” the newspaper writes.
The paper learned yesterday that on November 2 the general jurisdiction court of Yerevan’s Kentron and Nork-Marash communities declared Air Armenia CJSC bankrupt based on a suit filed by HSBC. The airline’s assets were seized, and the list of its creditors is being specified.