Ազգային փոխադրող ունենալու վերջին հույսերը մարեցին. «Ժողովուրդ»
Հայաստանի ավիացիայի ոլորտում ստեղծված ողբերգական վիճակը վաղուց հայտնի իրողություն է: Արդեն երկու տարի է՝ Հայաստանի հանրությանը հույս են ներշնչում, որ հեսա-հեսա մենք կունենանք ազգային փոխադրող: «Արմավիայի» սնանկանալուց հետո ազգային փոխադրող դառնալու հայտ ներկայացրեց «Էյր Արմենիա» ավիաընկերությունը, որը 2013-ի աշնանը սկսեց ուղևորափոխադրումներ իրականացնել, սակայն մեկ տարի անց դադարեց կանոնավոր չվերթներ իրականացնել: Այնուհետև այս տարվա օգոստոսին ընկերությունը հայտարարեց, թե ֆինանսական խնդիրները շուտով կլուծվեն, և առաջիկայում կվերսկսվեն չվերթները:
«Ժողովուրդ»-ին հայտնի է դարձել, որ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը այս տարվա նոյեմբերի 2-ին «Էյր Արմենիա» ՓԲԸ-ին սնանկ է ճանաչել: Իսկ դրա համար հիմք է հանդիսացել «Էյչ էս Բի Սի բանկի» հայցը: Ավիաընկերության գույքն էլ ներկայումս արգելանքի տակ է: Այժմ ընթանում է «Էյր Արմենիայի» պարտատերերի ցանկի ճշգրտման գործընթացը, որից հետո, եթե ավիաընկերությունը չի ցանկանում սնանկ ճանաչվել, ապա պետք է առողջացման ծրագիր ներկայացնի: Սակայն ստեղծված իրավիճակում կարծես թե լավատեսության որևէ հիմք չկա:

«Жоховурд»: «Эйр Армения» признана банкротом
Газета «Жоховурд» пишет, что сложившаяся в авиационной сфере Армении трагическая ситуация – давно известная реальность. «После банкротства «Армавиа» компания «Эйр Армения» представила заявку на то, чтобы стать национальным авиаперевозчиком, начала осуществлять авиаперевозки с осени 2013 года, однако спустя год прекратила регулярные рейсы. После этого в августе текущего года компания заявила, что финансовые проблемы в скором времени будут решены и рейсы будут восстановлены», - пишет газета.
Вчера изданию стало известно, что суд общей юрисдикции ереванских административных округов Кентрон и Норк-Мараш еще 2 ноября признал ЗАО «Эйр Армения» банкротом. А основанием для этого послужил иск HSBC. Имущество компании находится сейчас под арестом, уточняется список кредиторов компании.