Հասարակություն 17:39 27/11/2015 Աշխարհում
Փարիզում այսօր տեղի է ունեցել նոյեմբերի 13-ի ահաբեկչությունների հետևանքով զոհվածների հիշատակի սգո արարողությունը: Այս մասին հայտնում է Գազետա.ռու-ն՝ հղում անելով Reuters-ին:
Նշվում է, որ բոլոր հանրային շենքերի և տների գրեթե բոլոր պատուհաններին  ծածանվում է Ֆրանսիայի դրոշը:
Միջոցառմանը մասնակցել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, որն առավոտյան «Մալսելիեզի» հնչյունների ներքո ժամանել Է Փարիզի կենտրոնում գտնվող Հաշմանդամների տուն:
Միջացառմանը  մասնակցել են ֆրանսիացի բարձրաստիճան պաշտոնյաններ, զոհվածների հարազատներն ու ընկերները, ինչպես նաև ահաբեկչության հետևանքով փրկվածները:
Արարողությունը սկսվել է լռության րոպեով և ահաբեկչական գործողությունների հետևանքով զոհվածների լուսանկարների ցուցադրմամբ: Միջոցառման ժամանակ  կարդացել են 130 զոհի անունները: Ի դեպ, նրանց մեծը 35 տարեկան չի եղել: Նշվում է, որ ահաբեկչության զոհ են դարձել Ֆրանսիայի և ևս 17 պետության քաղաքացիներ:

Общество 18:27 27/11/2015 В мире
Согласно информации, акция памяти проходила у государственного Дома инвалидов в Париже. В церемонии приняли участие французские политики, родственники и друзья погибших, а также выжившие в результате атак.
Как отмечается, в окнах всех общественных зданий и большинства частных домов вывешены французские флаги.
В ходе мероприятия были зачитаны имена всех 130 погибших. Большинству из них не было и 35 лет. В результате терактов погибли граждане Франции и еще 17 стран, указывает издание.
Выступая на церемонии, президент Франции Франсуа Олланд призвал к полному уничтожению «Исламского государства» (ИГ).
Издание напоминает, в ноябре в Париже произошла серия террористических атак. В результате обстрелов кафе, захвата заложников в театре «Батаклан» и взрывов у «Стад де Франс» погибли 130 человек.