Քաղաքական 20:30 01/12/2015 Տարածաշրջան
Իրանական «Ղաֆղազ.իր» կայքի հաղորդմամբ՝ Իրանի Մեջլիսի պատգամավոր Էբրահիմ Նեքուն այսօր տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ, դատապարտելով օրերս Ադրբեջանի Նարադարան ավանում տեղի ունեցած արյունալի բախումը (զոհվել է 5 հավատացյալ և 2 ոստիկան), պահանջել է անհապաղ դադարեցնել ադրբեջանցի շիաների հանդեպ կիրառվող բռնաճնշումներն ու ձերբակալել մեղավորներին:
Իրանցի խորհրդարանականը հայտարարել է, որ Իրանում չպետք է անտարբեր մնան Ադրբեջանում ստեղծված այդ մեծ ճգնաժամի նկատմամբ:
Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններում հաստատված հարաբերական անդորրը կրկին խախտվեց, ինչը նշանակում է, որ որքան էլ կողմերը փորձեն ներկայացնել, թե երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են բնականոն ընթացքով, սակայն հարցերն կան, որոնք իրանական կողմի համար խիստ զգայուն են:
Մի քանի օր առաջ, երբ Իրանի թյուրքալեզու բնակչության մի հատվածը բողոքի ցույցեր էր անցկացնում՝ կապված իրանական պետական հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող հումորային հաղորդման  հետ, որը վիրավորել էր ատրպատականցիների արժանապատվությունը, Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի որոշ պատգամավորներ, իշխանությունների ուղղակի և անուղղակի աջակցությամբ գործող շրջանակները, նրանց ենթակայությամբ գործող կայքերը կրկին սկսեցին միջամտել Իրանի ներքին գործերին՝ շրջանառության մեջ դնելով «Իրանի 35 միլիոն ադրբեջանցի» և «Հարավային Ադրբեջան» տերմինները:
Եվ ահա, մեծամասամբ կովկասյան պարսիկներով (թաթեր) բնակեցված Նարդարանում տեղի ունեցած արյունալի բախումից հետո Իրանն անցնում է հակահարձակման: Բացի վերոնշյալ իրանցի պատգամավորից՝ Ադրբեջանի հասցեին խիստ քննադատական հայտարարությամբ հանդես եկան Արևելյան Ատրպատական և Արդաբիլում նահանգներում Իրանի հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչներ այաթոլլահ Մոջթահեդ Շաբեսթարին, այաթոլլահ Սեյյեդ Հասան Ամելին և ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրը:
Պետք է նշել, որ Իրանի իշխանությունների՝ Ադրբեջանի հարցում ունեցած դիրքորոշումը միատարր չէ. ի տարբերություն նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի կառավարման ժամանակաշրջանի՝ Իրանի ներկայիս բարեփոխական իշխանությունը ձեռնպահ է մնում Ադրբեջանի հարցում խիստ դիրքորոշում հայտնելուց, սակայն այլ մոտեցում ունեն հոգևոր դասի ներկայացուցիչները:
Շիաներով բնակեցված երկրների հանդեպ Իրանի վարած արտաքին քաղաքականության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկն էլ «կրոնական դիվանագիտությունն» է: Իրանի նպատակն Ադրբեջանում այսպես կոչված «սաուդական վահաբիզմի» և «թուրքական սուննիզմի» ազդեցության թուլացումն է:
Այս տարվա սեպտեմբերին իրանցի բարձրաստիճան հոգևորական, այաթոլլահ Նուրի Համեդանիի՝ Ադրբեջան կատարած աննախադեպ այցն իրականացվեց հենց «կրոնական դիվանագիտության» շրջանակներում:
Ուշագրավ է, որ իրանական ԶԼՄ-ներում Նարդարանում տեղի ունեցող զարգացումները համեմատվում են 35 տարի առաջ Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխության սկզբնական փուլի հետ: Այդ տարիներին Նարդարանում նույնիսկ «Խոմեյնիչիլար» անվամբ իսլամական շարժում է ձևավորել:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն էլ շիիզմի հզորացումն ու իսլամական հեղափոխության արտահանումն է: Շիական երկրներից յուրաքանչյուրում Իրանի այդ քաղաքականությունն այլ դրսևորում է ունենում, իսկ ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա եթե ոչ ներկայում, ապա Իրանի քաղաքականության հեռահար նպատակներից մեկն այդ երկրում իսլամական հեղափոխություն իրականացնելն է:

Политика 17:32 02/12/2015 Регион
Востоковед, специалист по Ирану Армен Исраелян в комментарии для Panorama.am обратился к реакции иранской стороны на события в Азербайджане и к последним развитиям в отношениях двух соседних стран.
Эксперт сперва напомнил, что, согласно сообщению иранского сайта «гавгаз.ир», депутат Меджлиса (парламента) Ирана Ибрагим Неку накануне в ходе пресс-конференции осудил недавние кровавые столкновения в азербайджанском поселке Нардаран, в ходе которых погибли 7 человек (5 верующих и 2 полицейских), и потребовал немедленно прекратить репрессии в отношении шиитов Азербайджана, а также арестовать всех виновников произошедшего. Парламентарий также заявил, что в Иране не должны оставаться равнодушными к возникшему в Азербайджане столь серьезному кризису.
«Установившийся в отношениях Иран-Азербайджан относительный покой вновь нарушен, а это означает, что, сколько бы стороны ни пытались представить, будто двусторонние отношения развиваются в естественном режиме, однако есть вопросы, которые чрезвычайно чувствительно для иранской стороны», – отметил А. Исраелян.
Эксперт подчеркнул, что несколько дней назад, когда часть тюркоязычного населения Ирана проводила акции протеста из-за оскорбившей чувства жителей Атрпатакана юмористической телепередачи, некоторые депутаты парламента Азербайджана, представители кругов, осуществляющих деятельность при непосредственном или косвенном содействии азербайджанских властей, а также действующие под их началом сайты в очередной раз вмешались во внутренние дела ИРИ, пустив в оборот термины «35 миллионов азербайджанцев Ирана» и «Южный Азербайджан».
«И вот после кровавых столкновений в Нардаране, заселенном преимущественно кавказскими персами (татами), Иран переходит в контрнаступление. Помимо иранского парламентария, с резкой критикой в адрес Азербайджана выступили представители духовного лидера ИРИ в провинции Ардебиль аятолла Сеид Хасан Амели и представитель духовного лидера ИРИ в провинции Восточный Атрпатакан аятолла Моджтахед Шабестари, а также заместитель председателя Комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса Исламской Республики Мансур Хакикатпур.
Следует отметить, что позиция властей Ирана в отношении Азербайджана разнородна: в отличие от эпохи президентства Махмуда Ахмадинежада, нынешние реформистское правительство ИРИ воздерживается от озвучивания резкой позиции в отношении Баку, однако у представителей духовенства совершенно иной подход.
Одной из важнейших составляющих внешней политики Ирана в отношении стран, где проживают шииты, является “религиозная дипломатия”. Целью Ирана выступает ослабление воздействия т.н. “саудовского ваххабизма” и “турецкого суннизма”.
Беспрецедентный визит высокопоставленного представителя иранского духовенства аятоллы Нури Хамедани в Азербайджан в сентябре сего года был осуществлен именно в рамках “религиозной дипломатии”.
Примечательно, что в публикациях иранских СМИ события в Нардаране сравниваются с развитиями начального этапа Исламской революции, произошедшими 35 лет назад в Иране. Тогда в Нардаране даже сформировалось исламистское движение “Хомейничилар”.
Другим приоритетом внешней политики Ирана является усиление позиций шиизма и экспорт Исламской революции. Данная политика ИРИ проявляется в любой шиитской стране. А что касается Азербайджана, то одной из целей политики Ирана, если уж не в настоящее время, то в долгосрочной перспективе, является осуществление исламской революции в этой стране», – отметил А. Исраелян.