Քաղաքական 12:25 03/12/2015
Հայաստանում սահմանaդրական փոփոխություններ իրականացնելու պահանջը ներկայացվել է «Բարգավաճ Հայաստան», «Ժառանգություն», Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությունների կողմից: Այս մասին հայաստանյան հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչներին տված հարցազրույցում ասել է հանրապետության ղեկավար Սերժ Սարգսյանը՝ նշելով, որ իր կարծիքով հասարակական պահանջը ձևակերպում են քաղաքական ուժերը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը նախաձեռնվեց հենց հիմա, հենց այս փուլում, արդյո՞ք կան խնդիրներ, որոնք լուծում է հանրապետության ղեկավարը՝ այս ամենը նախաձեռնելով, և արդյո՞ք կար այս ամենի հասարակական պահանջը՝ երկրի ղեկավարը նշել է. «Այդ հարցը, որպես հռետորական է հնչում՝ թե ինչու՞ հիմա: Իսկ եթե դա անեինք մի տարի առաջ կամ մի տարի հետո, այդ հարցը չէ՞ր հնչելու:
Սա՝ մեկ: Երկրորդ՝ ուզում եմ հասկանալ, թե ի՞նչ է նշանակում հասարակական պահանջ և այդ հասարակական պահանջը ինչպե՞ս է չափվում: Այսինքն, եթե որևէ մեկին թվում է, թե 1995 թվականին կամ 2003-ին ու 2005-ին ժողովուրդը դուրս էր եկել փողոց և պահանջում էր Սահմանադրություն, ապա ասեք, որ ես ճիշտ չեմ: Հասարակական պահանջը, իմ կարծիքով, արտահայտվում է քաղաքական ուժերի միջոցով: Իսկ մեր քաղաքական ուժերից ամենախոշորները՝ «Բարգավաճ Հայաստանը», «Ժառանգությունը», Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը մշտապես դա էին պահանջում: Եթե չկա հասարակական պահանջ, ապա նրանք ինչո՞ւ էին ասում, եթե հիշում եք՝ նախագահական ընտրություններից հետո»:
Այնուհետև Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է դեռևս 2013թ. նախագահական ընտրություններից հետո Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ ունեցած հանդիպմանը. «Ես ընդառաջ գնալով «Ժառանգության» ղեկավարի, այսպես ասած, պահանջներին՝ իրեն առաջարկեցի ստեղծել մի հանձնաժողով, որտեղ ինքը կնախագահի և կառաջարկի սահմանադրական բարեփոխումներ: Եթե չլիներ այդ պահանջը, ես ինչու՞ պետք է իրեն առաջարկեի: Իսկ ինչու՞ հիմա»:
Խոսելով բարեփոխումների անհրաժեշտության մասին`  հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ գործող սահմանադրական կարգավորումներում վտանգներ կան, և իր պարտքն է համարել առաջարկել՝ վերացնել դրանք:
«Անկախ նրանից, երբ էլ անեինք, այդ հարցը հնչելու էր, որովհետև աշխարհը սրընթաց փոխվում է, որովհետև աշխարհաքաղաքական իրավիճակն այսօր այլ է, որովհետև այսօր Հայաստանի ներքաղաքական տրամադրվածություններն էլ են այլ, և ես վտանգ եմ տեսնում գործող Սահմանադրության որոշակի կարգավորումներում և իմ պարտքն եմ համարում այդ վտանգի մասին բարձրաձայնել: Չեմ կարող լուռ, հանգիստ մնալ և ասել` ես տեսնում եմ այս վտանգը, բայց քանի որ որոշ մարդիկ ասում են, որ ժամանակը չի կամ հասարակական պահանջ չկա, այդ պատճառով լուռ մնալ:
Ընդամենը առաջարկություն է, և ամսի 6-ին տեսնենք, եթե մեր ժողովրդին պետք է այս փոփոխությունը, ուրեմն, այլ ճանապարհով կգնանք. հանրաքվեի նորմալ անցկացումը, օրինականության սահմաններում անցկացումն է մեր գերխնդիրը, ոչ թե սոսկ բարեփոխումների անցկացումը: Փոփոխությունների անցկացումը կյանքի և մահու խնդիր չի, և ընդհանրապես, որևէ քվեարկություն ինձ համար այդպիսին չի եղել: Եթե հիշում եք, երկու նախագահական ընտրությունների ժամանակ էլ ասել եմ, որ սա կյանքի ու մահու պայքար չի, և ընտրություններին հաջորդելու են նոր օրեր: Նույնն էլ այստեղ: Բայց ես պարտավոր եմ ասել, պարտավոր եմ, որպես Նախագահ, որպես մարդ, ով իր կյանքի գրեթե կեսն անց է կացրել՝ ծառայելով մարմիններում, որոնք ապահովում են անվտանգությունը: Ես պարտավոր եմ: Թող որևէ մեկն ասի, որ մի մարդու մեջ կենտրոնացված է այդքան փորձ՝ անվտանգության մարմիններում աշխատելու, ներքին գործերի մարմիններում, անվտանգության խորհրդում, պետական կառավարման ամենաբարձր մարմիններում: Պարտավոր եմ: Սա է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանն ու բերել մի շարք օրինակներ:

Politics 16:48 03/12/2015
Demands for a constitutional reform were made at one time by Prosperous Armenia Party (PAP), Heritage Party, and the ARF-Dashnaktsutyun (ARFD), Armenian President Serzh Sargsyan said in an interview with representatives of Armenian television channels.
As was reported, Armenian President Serzh Sargsyan gave an extensive interview to representatives of Armenian television channels on the evening of December 2.  Serzh Sargsyan responded to numerous questions concerning the amendments to the Constitution of Armenia, the necessity and goals of initiating the constitutional reform, the importance of the proposed amendments for the state, the arguments put forward by opponents of the constitutional reform, etc. Reporters also asked the president questions about the special operation recently conducted by law enforcement agencies in Yerevan as well as the preliminary investigation into the criminal case opened by the Investigative Department of Armenia’s National Security Service.
When asked why the constitutional reform was initiated right now, at the current stage, the head of state replied:  “The question about why it is done now sounds rhetorical.  If it was done a year ago or a year later, wouldn’t the same question be asked?”
“Secondly, I want to understand what public demand is and how that demand is measured. If anyone thinks that in 1995, 2003 or 2005 people took to the streets to demand a Constitution, then you can say that I am wrong. I think public demand is expressed through political forces. The biggest of our political parties – PAP, Heritage and ARFD constantly demanded that. If there was not a demand of the society, why did they speak about it after the presidential elections?” the president said.
“To meet the demand of Heritage Party’s leader, I proposed that he should set up a commission, head it and suggest a constitutional reform.  If there was no such demand, then why should I make him that offer?” S. Sargsyan said when touching upon his meeting with Raffi Hovannisian following the 2013 presidential election.
As for the need for a constitutional reform in Armenia, Serzh Sargsyan said that current constitutional regulations contain threats, and he considers it his duty to eliminate those threats.
“Regardless of when we would do it, this question would be asked without fail because the world is rapidly changing, because a different geopolitical situation has emerged, the domestic political mood has changed in Armenia, and I see a danger in some regulations of the current Constitution and I consider it my duty to state about those threats,” the president said adding he cannot see the danger and sit with his hands folded only because some people say that now is the wrong time.
“It is just a proposal, and we will see on December 6: if the people need these changes, we will proceed along that path. Our top priority is the proper conduct of the referendum, and not just reform implementation. Bringing about changes is not a matter of life and death, and in general, no vote was such a matter to me.  If you remember, during both presidential elections I said that it was not a matter of life and death and new days would come after the elections. The same can be said now,” Serzh Sargsyan noted.
“But I must speak about the threats  - as the president and as a man who has spent half his life in agencies ensuring security. I am obliged to do that,” the head of state said.