Քաղաքական 16:22 03/12/2015
Սահմանադրական փոփոխությունները արցախյան հիմնախնդրի հետ կապողներին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկ հարց ունի՝ այդոք Հայաստանի Սահմանադրությունը տարածվում է ԼՂՀ, այդ թվում՝ ազատագրված տարածքների վրա: Այս մասին երկրի ղեկավարը նշել է հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչներին տված հարցազրույցում:
Ի պատասխան այն դիտարկման, որ որոշ գործիչներ պնդում են, թե՝ Սահմանադրությունը փոխվում է, որպեսզի ազատագրված տարածքները Ադրբեջանին հանձնվեն ոչ թե մեկ ստորագրությամբ, այլ՝ քվեարկությամբ, և հարցի՝ թե արդյո՞ք գոնե տեսական հիմքեր կան նման մեղադրանքի համար, հանրապետության ղեկավարն արձագանքել է. «Ես իմ պետական գործունեության ընթացքում հազարավոր մեղադրանքներ եմ լսել իմ հասցեին, միգուցե, որոնց մի մասը իրական հիմքեր ունեին, մի մասը՝ ոչ: Դրա համար, ես չեմ զարմանում որևէ մեղադրանքի վրա: Ուղղակի, մի պարզ հարց եմ ուզում տալ՝ արդյո՞ք, մեր Սահմանադրությունը տարածվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վրա: Այդ ազատագրված տարածքներ ասածը մտնում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կազմ, չէ՞: Այսինքն, մեր Սահմանադրությունը տարածվում է այդտեղի վրա՞: Այսինքն, լուրջ մարդը, ես անկեղծորեն չգիտեմ, ո՞վ է այդպիսի բան հնչեցրել, ո՞նց կարող է այդպես մտածել»:
Անդրադառնալով նշված դրույթը փոփոխությունների նախագծում ամրագրելուն՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ դա մեր ունեցած պրակտիկայի հետևանք է: «Բոլորդ պետք է հիշեք, թե 2000թ. սկզբներին ինչու՞մ էին մեղադրում իշխանություններին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բանակցությունների հետ կապված, հիշու՞մ եք՝ նույնիսկ հոկտեմբերի 27-ը կապում էին Մեղրին Ղարաբաղով փոխելու հետ»,- նշել է Սերժ Սարգսյանն ու շարունակել. «Դա գրել ենք Սահմանադրության մեջ, որպեսզի այդպիսի հանիրավի հերյուրանքները տարածում չգտնեն, որպեսզի որևէ մեկը չասի, որ այս իշխանությունները, այս ղարաբաղցիները ուզում են մեր Մեղրին տալ, իրենց Ղարաբաղը բերել Հայաստան: Անլուրջ է, չէ՞: Այսինքն, Հայաստանի որևէ ղեկավար, ինչպիսին էլ որ լինի, ո՞նց կարող է մտքով անցկացնի Հայաստանի որևէ մի մաս ինչ-որ մեկին տալու կամ փոխանակելու: Դա էլ սահմանային կարգավորման խնդիր չէ, որ, չգիտեմ, 100 մետր մի կողմից են քեզ տալիս, 100 մետր՝ այն մյուս կողմից: Ո՞նց կարող ես վերցնել ու այդ բնակավայրերը տալ ինչ-որ մեկին, նույնիսկ՝ ինչ-որ բանի հետ փոխելու ակնկալիքով: Դա տրամաբանական չէ, վերջիվերջո, բանական չէ: Բայց այդպիսի մտքեր հնչեցնում են այն մարդիկ, ովքեր ի վիճակի են իրենց ղեկավարության պարագաներում այդպիսի քայլի գնալու: Շատ հստակ է»:

Politics 19:27 03/12/2015
Armenian President Serzh Sargsyan is addressing a question to all those who link the constitutional reform in Armenia with the Karabakh problem. The question is: Does the Constitution of Armenia apply to the Nagorno Karabakh Republic? The Armenian president said this in an interview with Armenian TV channels.
As was reported, on Wednesday evening, December 2, Serzh Sargsyan gave an extensive interview to Armenian television channels. He responded to numerous questions concerning the amendments to the Constitution of Armenia, the necessity and goals of initiating the constitutional reform, the importance of the proposed amendments for the state, the arguments put forward by opponents of the constitutional reform, etc. Reporters also asked the president questions about the special operation recently conducted by law enforcement agencies in Yerevan as well as the preliminary investigation into the criminal case opened by the Investigative Department of Armenia’s National Security Service.
In response to the opinion that amendments are being made to the Constitution so as “to transfer the liberated territories to Azerbaija  not by means of a single signature, by a vote held in the parliament”, S. Sargsyan said: “During my state activities I have heard thousands of accusations against me, and some of them had real grounds, while others were unfounded. For that reason, accusations do not surprise me.  I just want to ask a simple question: Does our Constitution apply to the NKR?  And our liberated territories make part of the NKR, don’t they?” Serzh Sargsyan said adding: “Honestly, I don’t know who expressed that opinion, how a serious man can think of such a thing”.
“This is illogical and unreasonable. Such ideas are expressed by people capable of taking a step of this kind,” the president said. He called linking the constitutional reform with the Karabakh problem a fabrication.