ԼՂՀ. սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսը 2016թ.-ին նախատեսվում է 21 մլրդ 957մլն դրամ
Դեկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը: Հանձնաժողովի նախագահներ Արամ Գրիգորյանի և Ռուսլան Սարգսյանի մուտքի խոսքերից հետո գործադիր իշխանության պատասխանատուները ներկայացրեցին բյուջեի նախագիծը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված սոցիալական ապահովության, նպաստների, բյուջետային ոլորտի աշխատողների վարձատրության, առողջապահության ոլորտի ֆինանսավորման հարցերի մասին զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանը և ԼՂՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Կարեն Ղուկասյանը:
Այսպիսով` սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսը 2016թ.-ին նախատեսվում է 21 մլրդ 957մլն դրամ:
Ս. Ավանեսյանն իր զեկույցում մասնավորապես նշել է, որ 2016թ.-ին նախատեսում են իրականացնել նաև ոլորտի զարգացմանն ուղղված մի քանի պիլոտային ծրագրեր:
ԼՂՀ 2016թ.-ի պետական բյուջեի նախագծով առողջապահության բնագավառի համար նախատեսվում է ծախսել 5 մլրդ 949,8մլն դրամ: Զեկույցների ավարտին ոլորտների պատասխանատուները պատասխանել ու լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների առաջադրած հարցերին: Քննարկումներին մասնակցել են խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը:

Экономика 20:41 04/12/2015 НКР
Сегодня состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики (НКР) по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. Об этом сообщает пресс-служба НС НКР.
С приветственным словом в ходе заседания выступили председатели комиссий Арам Григорян и Руслан Исраелян, после чего ответственные лица правительства представили проект бюджета.
В повестку дня заседания были включены вопросы финансирования сфер социального обеспечения и здравоохранения, выплаты пособий, оплаты труда работников бюджетной сферы, которые представили министр труда и социальных вопросов НКР Самвел Аванесян, а также заместитель министра здравоохранения Карен Гукасян.
Согласно проекту, в 2016г. расходы в сфере социальной защиты составят 21 млрд. 975 млн. драмов. В своем докладе С. Аванесян, в частности, отметил, что в 2016г. планируется также реализация ряда пилотных программ, направленных на развитие сферы.
Согласно проекту госбюджета на 2016г., на сферу здравоохранения планируется выделить 5 млрд. 949,8 млн. драмов.
Представляющие проект бюджета ответственные лица ответили на вопросы депутатов и дали дополнительные пояснения.
В обсуждении приняли участие также председатель и заместитель председателя парламента НКР Ашот Гулян и Ваграм Балаян.