Հասարակություն 22:04 06/12/2015 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից, այսօր՝ ժամը 13-ի սահմաններում, ահազանգ էր ստացվել, որ Վայոց ձորի Զառիթափ գյուղի բնակիչ Վ.Ստեփանյանը ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխումների հանրաքվեի ժամանակ նույն գյուղի թիվ 39/39 ընտրատեղամասում փորձել է քվեարկել իր եղբոր փոխարեն։
Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ Զառիթափ գյուղի բնակիչ Վ.Ստեփանյանը 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 11:00-ի սահմաններում, նույն գյուղում գտնվող թիվ 39/39 ընտրատեղամասում մասնակցել է ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխումների հանրաքվեին։ Որոշ ժամանակ անց՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, նա կրկին այցելել է նույն ընտրատեղամաս՝ եղբոր փոխարեն քվեարկելու պատրվակով և քվեարկել։ Ուրիշի փոխարեն քվեարկելու հանգամանքը հայտնաբերվել է ընտրատեղամասային հանձնաժողովի նախագահի կողմից։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն։

Law 22:19 06/12/2015 Armenia
The regional investigative department of the Investigative Committee of Armenia opened a criminal case against a man who has voted instead of another person, according to a press statement published on the Committee’s website.
Earlier today a report was communicated to the Committee that a resident of Vayots Dzor marz’s Zaritap village V.Stepanyan allegedly attempted to vote in the 39/39 electoral precinct instead of his brother.
A preliminary investigation in the Vayots Dzor regional investigation department revealed, that around 11am in the morning, December 6, a resident of Zaritap village V.Stepanyan participated in the Constitutional referendum in 39/39 electoral precinct. After some time, around 12:30pm he visited the precinct again in order to vote instead of his brother and cast another ballot.
The alleged irregularity was revealed by the chairperson of the electoral precinct.
Reminding that persons suspected or accused of a crime should be considered not guilty until their guilt is proven in the Court with a sentence that entered into force, the Investigative Committee informed that a criminal case was opened in the framework of Art 153 of Criminal Code, with investigation underway.