ԼՂՀ ՊԲ. Ականապայթյունային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող Վարազդատ Խաչատրյանը
Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական բարդ իրադրությունը և փորձելով խանգարել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում ընթացող պետական նշանակության միջոցառումները, հակառակորդը շարունակում է ապակայունացնել իրավիճակը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ ինտենսիվորեն տարբեր տրամաչափի հրաձգային, ականանետային և հրթիռային զինատեսակներից խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԼՂՀ ՊԲ-ն:
Դեկտեմբերի 5-ին և լույս 6-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 180 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /69 արկ/, 82 /229 արկ/, 120 /40 արկ/ միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 /142 արկ/ և ՌՊԳ-7 /1 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 3500 կրակոց: Հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք /24 արկ/:
Հակառակորդի հրետակոծության հետևանքով դեկտեմբերի 5-ին՝ ժամը 18:45-ի սահմաններում ականապայթյունային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1995թ. ծնված Վարազդատ Իշխանի Խաչատրյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի արկածախնդիր մարտավարությունը անպատասխան չի մնալու և ստեղծված իրադրության ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա:

ВС Азербайджана продолжают интенсивно нарушать режим перемирия: ранен военнослужащий АО НКР
Учитывая сложную геополитическую обстановку и пытаясь помешать мероприятиям государственного значения в Армении и Арцахе, ВС Азербайджана продолжают дестабилизировать ситуацию по всему периметру линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил, интенсивно нарушая режим перемирия из разнокалиберного стрелкового, минометного и ракетного оружия. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
Накануне, 5 декабря, и в ночь на 6 декабря на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано порядка 180 случаев нарушения ВС Азербайджана режима перемирия.
За указанный период передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия различного калибра, а также из 60-и (69 снарядов), 82-х (229 снарядов) и 120-миллиметровых(40 снарядов) минометов, гранатометов типа РПГ-7 (1 снаряд) и АГС-17 (142 снаряда) произвели в направлении армянских позиций свыше 3500 выстрелов. Кроме того, противник применил реактивную ракетно-артиллерийскую установку типа TR-107 турецкого производства (24 снаряда).
Вследствие артиллерийского обстрела ВС Азербайджана 5 декабря, около 18:45, ранение в результате взрыва мины получил военнослужащий Армии обороны НКР Вараздат Ишханович Хачатрян, 1995 г.р..
Министерство обороны НКР заявляет, что авантюристская тактика противника не останется без ответа и вся ответственность за сложившуюся обстановку ложится на военно-политическое руководство Азербайджана.